fbpx

Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Po biegu na piwo. 24 sierpnia II Półmaraton Chmielakowy w Krasnymstawie

chmiel 1

Chmielaki w Krasnymstawie to święto lubelskiego piwa, na które cały rok czekają nie tylko smakosze złotego trunku. Do Chmielaków przygotowują się również… biegacze i biegaczki. Jednym z punktów obchodów święta piwa będzie Półmaraton Chmielakowy. Tegoroczna, druga edycja, wystartuje 24 sierpnia.                 

Zachwyć się Lubelszczyzną

Jak Polska długa i szeroka, Lubelszczyzna z warzenia (dobrego!) piwa słynie. Ale nie tylko. Malowniczości tej krainie nadała sama matka natura, która z lekka pofałdowała jej powierzchnię, pokrytą dużymi połaciami lasów. Z przyjemnością oddycha się tutaj świeższym i czystszym powietrzem, którego często brakuje w innych, bardziej zurbanizowanych częściach Polski. Ten obraz ziemi lubelskiej dopełniają kolorowe pola uprawne, ciągnące się kilometrami wzdłuż dróg. Lubelszczyzna jest po prostu piękna…

W takiej właśnie scenerii zostanie rozegrany 24 sierpnia w Krasnymstawie bieg na dystansie 21 kilometrów i 97,5 metra. Start został zaplanowany na godzinę 9:00 i rozpocznie się strzałem startera spod ratusza na rynku miejskim. Meta została zlokalizowana w tym samym miejscu, na Placu Konstytucji 3 maja.

I wcale nikogo nie dziwi to, że I Półmaraton Chmielakowy zgromadził na mecie aż 278 zawodników nie tylko z Polski, ale i zza granicy. Debiut tej imprezy był udany, dlatego też wielu biegaczy z niecierpliwością czekało na jej kolejną edycję. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom sportowców, zwiększono tegoroczny limit uczestników do 600 miejsc na liście startowej. Na chwilę obecną (20.08), większość z nich jest już dawno zapełniona, co świadczy dużym zainteresowaniu biegiem w środowisku biegaczy. Oby tak dalej!

chmiel2

Zdjęcie pochodzące z fanpage’u facebook.com/PolmaratonChmielakowy

Chmielaki krasnostawskie

Tradycje chmielarstwa na terenie Krasnegostawu i okolic sięgają początków XX wieku. Sama Lubelszczyzna ma się czym pochwalić – na jej terenie produkowane są jedne z najlepszych piw w Polsce. Pierwsze Chmielaki odbyły się we wrześniu 1971 roku i miały charakter bardziej lokalny. Dopiero z czasem ta coroczna impreza nabrała wymiaru ogólnopolskiego. Dzisiaj to święto piwa trwające kilka dni. Obecnie daje możliwość nie tylko do tego, ażeby posmakować dobrego piwa, ale i wziąć udziału w koncertach muzycznych czy wyborze Miss Chmielaków. Rok temu, jako dodatkowy, a zarazem nowy punkt programu obchodów święta, został zorganizowany I Półmaraton Chmielakowy. Miejmy nadzieję, że stanie się on niedługo znakiem rozpoznawczym tego wydarzenia, ściągającym do Krasnegostawu osoby, które lubią łączyć aktywne spędzanie czasu z przyjemnościami typu degustacja piwa.

Półmaraton Chmielakowy

Z relacji uczestników biorących udział w I Półmaratonie Chmielakowym wynika, że sam bieg do łatwych nie należy. Przede wszystkim biegaczom przyjdzie się zmierzyć z dystansem półmaratonu, a to wcale nie jest mało. Trzeba dobrze rozłożyć swoje siły, ponieważ lubelskie górki i podbiegi mogą niejednemu nieźle dać w kość. Trasa w większości prowadzi przez tereny zielone – jedynie na samym początku biegnie ulicami miasta, do którego wraca dopiero na ostatnich kilometrach biegu. 65 % trasy zostało poprowadzone po asfalcie, natomiast cała reszta po drogach leśnych bądź utwardzanych. Takie rozwiązanie ucieszy niejednego biegacza, lubującego się w możliwości zachwycania się przez większość trasy urokliwymi widokami lubelskich łąk, pól i lasów, które o tej porze roku szczerze zachwycają.

Trasa 

Na samej trasie zostaną zlokalizowane trzy punkty podawania wody – w okolicach piątego, jedenastego i siedemnastego kilometra. Będzie też jeden punkt odżywiania – na 11,5 kilometrze. Na strudzonych biegiem biegaczy czeka na mecie – w specjalnie przygotowanym „punkcie odżywczym” – piwo, które po takim wysiłku smakuje najlepiej. Kto wie, może kiedyś organizatorzy pokuszą się o stworzenie klasyfikacji „Najlepsze piwo po półmaratonie”, którego jurorami będą sami biegacze?

mapka półmaratonu Chmielaków

Mapka z trasy biegu dostępna na: http://krasnystaw.pl

Jeden z tańszych półmaratonów

Zachętą do udziału w półmaratonie jest również niskie wpisowe. Do 1 sierpnia opłata startowa wynosiła 30 złotych, co jak na polskie realia jest kwotą bardzo atrakcyjną. A pakiet startowy (koszulka, medal na mecie itp.) jest podobny do tego, jaki otrzymuje się na porównywalnych co do wielkości „połówkach” rozgrywanych w innych częściach naszego kraju. W tym roku, w przeddzień biegu, uczestnicy będą mogli skorzystać z bezpłatnego noclegu, co stanowi novum w porównaniu do roku ubiegłego. Organizatorzy wzięli sobie do serca narzekania co poniektórych uczestników, marudzących na temat zbyt wysokiej, bo aż dziesięciozłotowej(!), opłaty za nocleg. To dobry przykład na to, w jaki sposób organizatorzy starają się dogodzić w kolejnych edycjach nawet najbardziej wymagającym uczestnikom biegu, biorąc pod uwagę ich krytyczne uwagi. Brawo!

chmiel4

Zdjęcie pochodzące z biegowaprzygoda.eu

Sporo ciekawych kategorii

Startując w półmaratonie będziemy mieli okazję  powalczyć nie tylko o najwyższe lokaty w klasyfikacji open kobiet i mężczyzn. Zostały również utworzone kategorie wiekowe kobiet i mężczyzn (18-35 lat; 36-49 lat i do lat 50.) oraz specjalne: dla nauczycieli, przedstawicieli służb mundurowych oraz samorządowców. Wszystko to odbywać się będzie w ramach Otwartych Mistrzostw Województwa Lubelskiego. Żeby wziąć udział w danej rywalizacji trzeba przy weryfikacji udokumentować przynależność do danej grupy. To dobry sposób na uatrakcyjnienie zawodów, podczas których większa liczba uczestników ma szansę stanąć na podium zawodów, chociażby zajmując  jakieś wysokie miejsce w ww. kategoriach wiekowych/branżowych.

Garść zawsze przydatnych informacji :

Kiedy?

24 sierpnia, start godzina 9:00

Gdzie?

Krasnystaw

Trasa

pętla; asfalt – 65%, droga leśna utwardzona – 35%;
oznaczenia co 1 kilometr;
3 punkty podawania wody – 5,2km, 11,5 km,17,8 km;
1 punkt odżywiania – 11,5 km

Gdzie się zapisać?

Formularz rejestracyjny znajduje się [TUTAJ]

Ile to kosztuje?

50 zł – od 2 do 22 sierpnia;
70 zł – od 23 do 24 sierpnia

Program zawodów:

6:00 – 8:30 – przyjmowanie zgłoszeń i wydawanie numerów startowych;
8:55 – uroczyste otwarcie biegu;
9:00 – start biegu na dystansie 21 km;
11:30 – zakończenie biegu (dekoracje);
12:00-12:30 – losowanie atrakcyjnych nagród wśród zawodniczek/zawodników, którzy ukończyli bieg w regulaminowym czasie (m.in. profesjonalny zegarek z GPS, sprzęt sportowy)

Co w pakiecie startowym?

pamiątkowa koszulka , materiały informacyjne, pakiet regeneracyjny, numer startowy z CHIP-em + agrafki, medal na mecie

medal Chmielak

Projekt medalu, jaki każdy z uczestników otrzyma na mecie

Więcej informacji na:

II Półmaraton Chmielaków

Miejmy nadzieję, że II edycja Półmaratonu Chmielakowego będzie równie udana, jak ta sprzed roku. Ten bieg ma szansę na odniesienie sukcesu na ubogiej jeszcze w tego typu wydarzenia sportowe ziemi lubelskiej. Pomysł na półmaraton znaleziono całkiem niezły –  dla jednych stanowi on okazję do tego, ażeby wybrać się wreszcie w te jakże piękne tereny i wziąć udział w jakichś zawodach. Innych z kolei będzie kusiła perspektywa napicia się dobrego, lubelskiego piwa po biegu. Jak będzie, okaże się  24 sierpnia, kiedy to o godzinie 9:00 wystartuje II Półmaraton Chmielakowy w Krasnymstawie.

 

 

 

 

mm
Paweł Kowalik

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca

Ruszyły zapisy na Wirtualną 1MILĘ! Rywalizacja jest wirtualna, ale bieganie, nagrody, a przede wszystkim pomoc, jaka za tym bieganiem idzie, są jak najbardziej realne! Każda zarejestrowana w zabawie mila to złotówka przeznaczana na cele charytatywne. […]

Rusza Wirtualna 1MILA. Biegaj, wygrywaj i pomagaj!

21 kilometrów i 285 metrów – tyle wynosi aktualny rekord świata w biegu godzinnym. Wynik ustanowiony w 2007 r. może zostać pobity z powodu… koronawirusa! Tegoroczny sezon sportowy, storpedowany przez koronawirusa, jest wyjątkowy. Jednym z […]

Mo Farah spróbuje pobić rekord świata w biegu godzinnym!