fbpx

Wydarzenia > Relacje z biegów

Podsumowanie biegów majówkowych 2016

Bieg Flagi

Z roku na rok biegacze coraz chętniej startują w zawodach podczas majowego weekendu. Fot. Andrzej Chomczyk, www.sztukakadru.pl

Weekend majowy to już tradycyjny czas rozgrywania wielu imprez biegowych z okazji Święta Pracy, Dnia Flagi Rzeczypospolitej czy rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zapraszamy na przegląd wybranych imprez biegowych, które odbyły się w majówkę.

 IV Bieg Przodownika – Dąbrowa Górnicza 

Dla wielu osób Święto Pracy kojarzy się przede wszystkim z ustrojem, który panował w Polsce do 1989 r. Do tamtejszych czasów odwołuje się nazwa biegu organizowanego w Dąbrowie Górniczej – Biegu Przodownika. W tym roku odbyła się już IV edycja imprezy. Bieg ma charakter przełajowy, a uczestnicy zmagali się na pętli o długości 5 km wokół jeziora Pogoria II – Bagry. Zawody ukończyło 266 osób. W ramach imprezy odbyły się III Mistrzostwa mieszkańców Dąbrowy Górniczej w biegach przełajowych. Oprócz tego rozegrano Bieg Skrzata dla dzieci oraz marsz nordic walking na dystansie 5 km.

Bieg_Przodownika

IV Bieg Przodownika. Fot. Facebook.com/srsaktywnadabrowa

Wyniki 

Kobiety 5 km:

 1. Joanna Olchana 19:53
 2. Oliwia Kwaśkiewicz 20:19
 3. Marta Ruś 21:03

Mężczyźni 5 km:

 1. Andrzej Nowak 16:31
 2. Dominik Kamiński 17:08
 3. Jan Wróblewski 17:09

 XVI Piaseczyńska Mila Konstytucyjna 

Chociaż w nazwie widnieje słowo “Konstytucyjna” od kilku lat Piaseczyńska Mila rozgrywana jest nie 3 a 1, 2 lub 4 maja. Dzięki temu impreza nie koliduje z warszawskim Biegiem Konstytucji. W tegorocznej edycji mili ulicami w okolicy Urzędu Miasta pobiegło niemal 200 biegaczy (taki też był limit ze względu na przepustowość trasy), a uczestnicy mieli do pokonania 2 pętle. Oprócz tego rozegrano biegi dziecięce i młodzieżowe, które cieszyły się niemal takim samym powodzeniem wśród uczestników jak bieg główny.

Rywalizacja sportowa zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn rozstrzygnęła się na końcowych metrach. W gronie pań najszybsza okazała się Aleksandra Płocińska, która wyprzedziła drugą zawodniczkę – Oliwię Malmon o 1 sekundę. W gronie panów zwyciężył Krzysztof Wasiewicz przed Wojciechem Jaroszem i Piotrem Mielewczykiem, a wszyscy trzej zawodnicy zanotowali ten sam czas – 4:25. Za ich plecami również było ciasno – 7. zawodnika od zwycięzcy dzieliły zaledwie 4 sekundy.

Wyniki 

Kobiety 1 mila:

 1. Aleksandra Płocińska 5:23
 2. Oliwia Malmon 5:24
 3. Monika Jusińska 5:41

Mężczyźni 1 mila:

 1. Krzysztof Wasiewicz 4:25
 2. Wojciech Jarosz 4:25
 3. Piotr Mielewczyk 4:25

 IV Bieg Flagi – Warszawa 

Tereny w pobliżu Cytadeli Warszawskiej już od wielu lat są wykorzystywane przez biegaczy, także do rozgrywania imprez biegowych. Odbywa się tam m.in. Bieg Flagi. W tegorocznej edycji zawodów udział wzięło 490 osób, które miały do pokonania 3 pętle dające razem 10 kilometrów. Najszybciej z dystansem uporał się Sebastian Polak, który na mecie zameldował się po 32 minutach i 55 sekundach. W ramach imprezy prowadzona była również oddzielna klasyfikacja służb mundurowych.

IV Bieg Flagi

Zwycięzca IV Biegu Flagi – Sebastian Polak na mecie. Fot. Andrzej Chomczyk, www.sztukakadru.pl

Po ukończeniu biegu zawodnicy i osoby towarzyszące mieli możliwość nieodpłatnie zwiedzić muzea znajdujące się na Cytadeli. Wszyscy uczestnicy otrzymali również okolicznościowe koszulki oraz medale z Orłem Piastowskim Przemysła II na rewersie. Od 1295 r. orzeł zaczął być używany jako oficjalny herb państwa polskiego. Jak zapowiadają organizatorzy, medal ten ma zapoczątkować tradycję umieszczania na rewersie medali Biegu Flagi Orła Białego na przestrzeni wieków.

Wyniki 

Kobiety 10 km:

 1. Dorota Kamień 42:27
 2. Marzena Sadowska 44:12
 3. Patrycja Dettlaff 47:38

Mężczyźni 10 km:

 1. Sebastian Polak 32:55
 2. Łukasz Świesiulski 33:18
 3. Piotr Wijata 34:39

 II Bieg Flagi Narodowej – Wołowski Cross 

Bieżnia stadionu lekkoatletycznego w Wołowie miała gościć uczestników II Biegu Flagi Narodowej – Wołowskiego Crossu na starcie i mecie biegu. Jednak na kilka dni przed imprezą okazało się, że nie będzie to możliwe, ponieważ nawierzchnia nie zostanie do tego czasu ukończona. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania – w ostatniej chwili nieznacznie zmienili trasę biegu i zawody odbyły się zgodnie z planem. Uczestnicy zmagali się z dystansem 10 kilometrów, pokonując 3 pętle drogami polnymi na obrzeżach miasta. Z dystansem najszybciej uporali się Tomasz Sobczyk z Wrocławia i Angelika Janczak z Legnicy.

wołowski_cross

II Bieg Flagi Narodowej – Wołowski Cross. Fot. Facebook.com/Wołów-Biega

Wyniki 

Kobiety 10 km:

 1. Angelika Janczak 43:27
 2. Joanna Lorenc 44:14
 3. Ewa Godlewska 45:24

Mężczyźni 10 km:

 1. Tomasz Sobczyk 35:05
 2. Mariusz Tokarczyk 37:01
 3. Karol Komorowski 37:16

 Górski Półmaraton z Flagą na Trójgarbie 

W weekend majowy nie brakowało również imprezy dla tych, dla których biegi na milę to za krótko, a biegi uliczne są zbyt mało wymagające. Jedną z propozycji kierowanych do tej grupy biegaczy był Górski Półmaraton z Flagą na Trójgarbie. Start biegu nastąpił ze stadionu w Starych Bogaczowicach, po drodze uczestnicy mieli do pokonania kilkadziesiąt zbiegów i podbiegów, w tym długi, żmudny podbieg na Trójgarb. Malowniczą trasę pokonało 96 osób, a najszybszy okazał się reprezentant Czech Pavel Brydl.

Wyniki 

Kobiety półmaraton:

 1. Anna Gemza 1:48:12
 2. Aleksandra Gruszka 1:58:01
 3. Joanna Hoja 1:59:21

Mężczyźni półmaraton:

 1. Pavel Brydl 1:21:38
 2. Piotr Holly 1:22:03
 3. Rafał Kluba 1:28:31

 VI Majowy Piknik Sportowy – Wiączyń Dolny 

Wiączyń Dolny koło Łodzi od kilku lat jest gospodarzem Majowego Pikniku Sportowego. W tym roku oprócz biegu na 10 km w ramach imprezy odbył się również po raz pierwszy Półmaraton Leśny. Trasy obu biegów prowadziły tymi samymi ścieżkami – zawodnicy zmagający się z krótszym dystansem pokonywali 1 pętlę, półmaratończycy – 2. Na uczestników czekały medale wykonane z drewna. W zawodach biegowych udział wzięło łącznie prawie 300 osób. Zmaganiom biegaczy seniorów towarzyszyły biegi dziecięce oraz marsz nordic walking.

Wyniki 

Kobiety 10 km:

 1. Marta Bukowska 45:52

Mężczyźni 10 km

 1. Michał Jamioł 38:35

Kobiety półmaraton:

 1. Monika Kaczmarek 1:19:41

Mężczyźni półmaraton:

 1. Krzysztof Pietrzyk 1:14:44

 26. Bieg Konstytucji 3 Maja – Warszawa 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć jednej z największych majówkowych imprez biegowych w Polsce jaką od lat jest Bieg Konstytucji 3 Maja w Warszawie. Zawody te otwierają co roku Warszawską Triadę Biegową, którą tworzą jeszcze Bieg Powstania Warszawskiego i Bieg Niepodległości. Tegoroczną, już 26. edycję Biegu Konstytucji ukończyło 3740 biegaczy.

Bieg_Konstytucji

Mariusz Giżyński po raz 3. zwycięża w Biegu Konstytucji w Warszawie. Fot. Facebook.com/StoleczneCentrumSportuAKTYWNAWARSZAWA

Zwycięzcą (po raz 3. w historii imprezy) został Mariusz Giżyński, który w pokonanym polu zostawił m.in. naszego eksportowego towerrunnera – Piotra Łobodzińskiego. Dwa dni wcześniej Mariusz Giżyński okazał się bezkonkurencyjny w IV Półmaratonie Grudziądz-Rulewo śladami Bronka Malinowskiego, nie przeszkodziło mu to jednak w odniesieniu kolejnego zwycięstwa. Wśród kobiet jako pierwsza na mecie zameldowała się Karolina Pilarska z czasem 17:26.

Wyniki 

Kobiety 5 km:

 1. Karolina Pilarska 17:26
 2. Anna Łapińska 18:04
 3. Dorota Gruca 18:10

Mężczyźni 10 km:

 1. Mariusz Giżyński 14:52
 2. Piotr Łobodziński 15:00
 3. Maciej Badurek 15:30
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca

Ruszyły zapisy na Wirtualną 1MILĘ! Rywalizacja jest wirtualna, ale bieganie, nagrody, a przede wszystkim pomoc, jaka za tym bieganiem idzie, są jak najbardziej realne! Każda zarejestrowana w zabawie mila to złotówka przeznaczana na cele charytatywne. […]

Rusza Wirtualna 1MILA. Biegaj, wygrywaj i pomagaj!

21 kilometrów i 285 metrów – tyle wynosi aktualny rekord świata w biegu godzinnym. Wynik ustanowiony w 2007 r. może zostać pobity z powodu… koronawirusa! Tegoroczny sezon sportowy, storpedowany przez koronawirusa, jest wyjątkowy. Jednym z […]

Mo Farah spróbuje pobić rekord świata w biegu godzinnym!