fbpx

Bieg Ursynowa już w sobotę. Wśród uczestników Henryk Szost i Yared Shegumo

Autor: Marcin Nagórek • 14.06.2019

untitled-design-22

Rekordzista Polski w maratonie, Henryk Szost, pobiegnie w sobotę w Warszawie w Biegu Ursynowa w ramach mistrzostw Polski w biegu ulicznym na 5 km. Jego najgroźniejszym rywalem będzie zeszłoroczny mistrz kraju, Yared Shegumo.

W ramach 13. Biegu Ursynowa po raz ósmy zostaną rozegrane mistrzostwa Polski mężczyzn w biegu na 5 km na ulicy. W zeszłorocznej edycji najlepszy był Yared Shegumo, na co dzień mieszkający w Warszawie. W tym roku wracający po kontuzji Yared będzie miał bardzo groźnego rywala. Henryk Szost pojawia się w stolicy, aby odgryźć się po dwóch ostatnich nieudanych maratonach. Mimo że od lat startuje głównie na długim dystansie, Henryk potrafi być mocny także na 5 i 10 kilometrów. To właśnie on wygrał pierwsze mistrzostwa Polski na 5 km, w roku 2012. Obecnie i Yared, i Henryk posiadają po jednym tytule. Do tej pory nikt nie został dwukrotnym mistrzem na tym dystansie. Pozostałymi złotymi medalistami są: Arkadiusz Gardzielewski, Łukasz Parszczyński, Artur Kozłowski, Szymon Kulka i Tomasz Grycko. Żaden z nich nie pojawi się w sobotę na trasie.

Dwukrotnym wicemistrzem Polski na 5 km jest natomiast Mateusz Demczyszak, który jest na liście startowej tegorocznego biegu. Po dwóch srebrnych medalach z rzędu Mateusz powalczy w tym roku o tytuł mistrzowski. Groźny będzie też Jakub Nowak, niedawny zwycięzca Biegu Konstytucji 3 Maja oraz srebrny medalista mistrzostw Polski na tym dystansie z roku 2012, mieszkaniec Warszawy. Lokalnym zawodnikiem jest też Emil Dobrowolski, czwarty w zeszłym roku, w 2015 zwycięzca maratonu w Poznaniu. Jednym z faworytów pozostaje też Kamil Karbowiak, brązowy medalista mistrzostw Polski w półmaratonie z zeszłego roku.

Kobiety swoją walkę o medale na 5 km stoczą za tydzień w Słupcy, ale już w niedzielę w Warszawie pojawi się kilka mocnych biegaczek. Przede wszystkim Ewa Jagielska, mistrzyni Europy masters na 10 kilometrów z marca tego roku oraz dwukrotna mistrzyni Polski na 5 km i Monika Kaczmarek, brązowa medalistka mistrzostw Polski na 5 km z zeszłego roku. Zmierzą się z nią maratonki: Izabela Trzaskalska (rekordzistka Polski juniorek na 5000 metrów) oraz Angelika Mach, Anna Szyszka i Anna Łapińska.

Ważnym czynnikiem, decydującym o przebiegu rywalizacji, będzie w niedzielę wysoka temperatura. Zapowiada się ponad 30 stopni, co stworzy bardzo trudne warunki dla biegaczy, ale wymarzone dla kibiców. Zapraszamy na trasę, przebiegającą na pętli płaską i szeroką ulicą Komisji Edukacji Narodowej (KEN).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger