fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie > Wydarzenia

Polacy faworytami mistrzostw Europy w lekkiej atletyce

Henryk Szost. Fot. PAP

Henryk Szost. Fot. PAP

W zbliżających się mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce aż trzech Polaków jest kandydatami do medalu w maratonie. Mamy szansę na medal indywidualny oraz drużynowy.

Mistrzostwa Europy zaczynają się w Zurychu 12 sierpnia, we wtorek. Bieg maratoński odbędzie się ostatniego dnia, w niedzielę 17 sierpnia, o 9 rano. O ile wśród kobiet nie wystąpi żadna nasza reprezentantka, tak wśród mężczyzn nie tylko wystawiamy kompletną drużynę, ale i mamy szansę na bezprecedensowy sukces.

Wśród zgłoszonych kandydatów Polacy mają w tym roku najlepsze wyniki. Henryk Szost otwiera listę europejską z czasem 2:08:55, drugi jest Yared Shegumo z 2:10:41, czwarty Marcin Chabowski – 2:11:23. Drużynę uzupełnia Błażej Brzeziński, z życiówką 2:12:17. Do zdobycia są zarówno medale indywidualne, jak i drużynowy Puchar Europy. Teoretycznie można sobie nawet wyobrazić sytuację, w której na podium znajdują się wszyscy trzej Polacy.

Na drodze do medalu może stanąć kilka przeszkód. Po pierwsze, pogoda. Polacy uzyskiwali swoje najlepsze czasy w komfortowych warunkach. Jeśli w Szwajcarii w sierpniu będzie gorąco, w lepszej sytuacji znajdą się biegacze pochodzący z Afryki oraz przedstawiciele typowo ciepłych krajów, takich jak Włochy czy Hiszpania. Po drugie, są w stawce zawodnicy nieobliczalni albo tacy, o których niewiele wiadomo. Szwajcarzy w ostatniej chwili nadali obywatelstwo pochodzącemu z Erytrei Abrahamowi Tadesse, którego rekord życiowy to 2:07:45. Tadesse dwukrotnie wygrywał maraton w Zurychu, mieszka na stałe w Szwajcarii. Wie, jak się wygrywa duże maratony, zna trasę. Jest prawdopodobne, że będzie najgroźniejszym rywalem Polaków.

I wreszcie Szwajcarzy mają kolejny atut, który stawia ich w pozycji faworytów w walce o Puchar Europy – aktualnego mistrza kontynentu, Victora Rothlina. Mimo że w tym roku kończy 40 lat, Szwajcar jest biegaczem, którego ciężko pokonać. Jego życiówka to 2:07:23, najlepsza w stawce. Od paru lat nie biegał tak szybko, ale przez całą karierę sprawdzał się właśnie w takich pojedynkach – imprezach mistrzowskich, rozgrywanych taktycznie, bez zająców, często w trudnych warunkach pogodowych. Rothlin niedawno startował w Biegu Św. Dominika w Gdańsku i co prawda nie wypadł rewelacyjnie, ale właściwie nigdy nie był mocny na żadnym dystansie poza maratonem. Cztery lata temu w Barcelonie zdecydowanie zwyciężył w maratonie rozgrywanym w straszliwym upale. Polacy również tam jechali z dużymi nadziejami, skończyło się fatalnym występem. Wystawiliśmy trzech biegaczy i jedną biegaczkę, z tego trójka nie dotarła w ogóle do mety.

Mimo wszystko polskie szanse nigdy nie były tak wysokie jak teraz. Bierze się to zarówno ze słabości maratonu w Europie, jak i z wyjątkowo mocnej pozycji tej konkurencji w Polsce. W szczycie formy jest aktualny rekordzista Polski, czyli Henryk Szost, a za jego plecami wyrosło kilku mocnych konkurentów. Z czwórki reprezentantów aż trzech jest żołnierzami. W ostatnich latach armia podobnie jak przed laty przygarnia utalentowanych sportowców i stwarza im dobre warunki treningowe. Czy to przyniesie efekt w postaci medalu mistrzostw Europy? Przekonamy się już w przyszłym tygodniu.

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca