fbpx
Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych. Podium juniowek. Sofia Ennaoui, reprezentantka Polski po lewej. Fot. PAP

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie > Wydarzenia

Polka Sofia Ennaoui wraca ze srebrnym medalem z Mistrzostw Europy w Biegach Przełajowych

Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych. Podium juniowek. Sofia Ennaoui, reprezentantka Polski po lewej. Fot. PAP

Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych. Podium juniowek. Sofia Ennaoui, reprezentantka Polski po lewej. Fot. PAP

Polka Sofia Ennaoui zdobyła w Belgradzie srebrny medal Mistrzostw Europy Juniorów w Biegach Przełajowych. Wyniki pozostałych biegów doskonale pokazują problem, jaki trapi krosy i lekką atletykę w ogóle.

Niedzielne zawody w Serbii zaczęły się dobrze dla Polaków. Już w pierwszym biegu Sofia Ennaoui wywalczyła srebrny medal na dystansie 4 kilometrów. Od początku na prowadzeniu biegła faworyzowana Brytyjka Emelia Gorecka. Polka początkowo biegła w grupie, a w drugiej połowie dystansu uciekła rywalkom i samotnie zmierzała do mety. Rywalizacja nie była szczególnie zawzięta, obie pierwsze na mecie zawodniczki miały przewagę nad tymi, które dobiegały bezpośrednio za nimi. Goreckiej zanotowano czas 13:06, Ennaoui 13:16, a trzecia była Słowenka Marusa Mismas – 13:27.

Sofia Ennaoui to jedna z nadziei polskich biegów średnich i długich. Ma 18 lat i jest kilkukrotną rekordzistką Polski w młodszych kategoriach wiekowych. Nietypowe nazwisko zawdzięcza tacie pochodzącemu z Maroka. Do tej pory startowała głównie na dystansach od 800 do 3000 metrów. Koleżanki Sofii z drużyny pobiegły dużo słabiej. Katarzyna Rutkowska była 39., Weronika Pyzik – 41., Anna Wójcik – 51., a Alicja Konieczek – 77.

Pozostałe biegi Mistrzostw Europy w Biegach Przełajowych pokazały, dlaczego dyscyplina coraz bardziej traci na znaczeniu. W ostatnich latach kryzys przełajów, ale i biegów stadionowych stał się ewidentny. Ze względu na brak zainteresowania sponsorów i stacji telewizyjnych mistrzostwa świata zaczęto rozgrywać nie co roku, a co dwa lata. Najlepsi zawodnicy omijają przełaje, skupiając się na bieżni, a w coraz większym stopniu również na biegach ulicznych. Kibice także nie kwapią się do oglądania i głównym problemem nie była wcale niedziałająca, wcześniej intensywnie reklamowana strona transmisji internetowej zawodów.

Mistrzem Europy został biegacz pochodzący z Etiopii, startujący dla Hiszpanii, do tego wracający właśnie po dwuletniej dyskwalifikacji za stosowanie dopingu Alemayehu Bezabeh. Rywalizował głównie z… Kenijczykiem, biegającym w barwach Turcji, który przyjął nazwisko Polat Kemboi Arikan. Na trzecim miejscu finiszował Brytyjczyk Andy Vernon. Polacy w tym biegu nie startowali.

Podobna sytuacja miała miejsce w biegu juniorów. Na pierwszym miejscu Kenijczyk ubierający od całych 6 miesięcy barwy Turcji – niejaki Kaya Ali. Turecki zaciąg nadal podbija Europę, mimo że w tym roku zdyskwalifikowano za doping niemal 40 lekkoatletów z tego kraju. Na drugim miejscu kolejny biegacz rodem z Kenii, tym razem w kolorach Belgii – Isaac Kimeli. Na trzecim Rosjanin Michaił Striełkow. Jedyny Polak, Bartosz Wróbel – na 55. miejscu.

W związku z powyższym nie należy dziwić się, że bieg kobiet w kategorii młodzieżowej wygrała… Etiopka, która niecałe dwa miesiące temu stała się Holenderką – Sifan Hassan. Na drugim miejscu Serbka Amela Terzic, na trzecim Brytyjka Charlotte Purdue. Najszybsza Polka, Paulina Mikiewicz, była 18. Jej koleżanki z drużyny odpowiednio na 26. (Paulina Kaczyńska), 34. (Dominika Napieraj) , 37. (Aleksandra Brzezińska) i 47. miejscu (Natalia Wacławska).

Wśród mężczyzn w kategorii U-23 wygrał Belg Pieter-Jan Haness, drugi Bułgar Mitko Cenow, trzeci Serb Nemanja Cerovac.

Słabiej od oczekiwań pobiegła jedyna nasza zawodniczka startująca w kategorii seniorek – Dominika Nowakowska. Mimo posiadania rekordów życiowych z bieżni na poziomie najlepszych w tym biegu – Francuzki Sophie Duarte, Brytyjki Gemmy Steel oraz Portugalki Dulce Felix – Polka dobiegła dopiero na 20. miejscu, na 8-kilometrowej trasie tracąc do zwyciężczyni minutę i 12 sekund.

W klasyfikacjach drużynowych polskie juniorki zajęły 5., a młodzieżówki 6. miejsce.

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca