fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Polecane > Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia

Polski dzień podczas maratonu w Warszawie!

Trojka pierwszych na Orlen Warsaw Marathon

Trójka pierwszych na mecie Orlen Warsaw Marathon 2016. Artur Kozłowski został Mistrzem Polski w maratonie i zwyciężył w klasyfikacji generalnej. Fot. Facebok.com/OrlenMarathon

Warszawski Orlen Maraton okazał się szczęśliwy dla Polaków. Artur Kozłowski i Henryk Szost zajęli dwa pierwsze miejsca, pokonując faworyzowanych Kenijczyków. Słabo wypadli pozostali nasi reprezentanci.

Takiego rozstrzygnięcia Orlen Maratonu chyba nikt się nie spodziewał. Ani przed biegiem, ani nawet w trakcie. Zwycięstwo Henryka Szosta, rekordzisty Polski, nie byłoby zaskoczeniem. Tym bardziej, że przez długi czas to Szost był najaktywniejszym zawodnikiem czołówki, prowadząc stawkę równo i mocno w tempie na 2:08. Kenijczycy trzymali się za jego plecami i kolejno odpadali. Ale Henryk jednak przedobrzył z tempem i walka z wiatrem kompletnie go wycieńczyła. Gdy już pozbył się ostatniego Kenijczyka, sam zaczął słabnąć. I wtedy, w okolicach 38. kilometra, nastąpił zaskakujący atak z tyłu. Artur Kozłowski, który od czterech lat wciąż miał z maratonem ogromne problemy, trafił wreszcie na swój dzień. Biegł z tyłu własnym tempem, równo, mocno, a w końcówce jako jedyny nie zwolnił, tylko przyspieszał. Minął Kenijczyków, minął Szosta i na mecie był pierwszy w czasie 2:11:54. Dało mu to nie tylko największy sukces w życiu, ale i przepustkę na Igrzyska Olimpijskie. W ramach maratonu rozegrano mistrzostwa Polski na tym dystansie, a mistrz Polski może pojechać do Rio de Janeiro nie z oficjalnym minimum 2:11:30, ale obniżonym – 2:12:30. Artur Kozłowski wygrał przy tym z zawodnikami mającymi dużo lepsze życiówki, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość. Jak widać, to nie życiówki biegają.

Henryk Szost po dzielnej walce utrzymał drugie miejsce, na mecie osiągnął czas 2:12:40. Tym samym doszło do historycznego wyczynu: na mecie dużego polskiego maratonu mieliśmy na czele dwóch Polaków. To nie przypadek, bo po raz pierwszy w jednym biegu udało się zgromadzić tak mocną stawkę. Dla reszty Warszawa nie była jednak szczęśliwa. W zapowiedziach mieliśmy łącznie siedmiu zawodników zapowiadających walkę o minimum. Artur Kozłowski wypadł znakomicie, Henryk Szost dobrze. Mimo wysokiego, drugiego miejsca dla biegacza z Muszyny jest to kolejny bieg, w którym nie może wygrać i osiąga czas wyraźnie słabszy od tych sprzed 2-3 lat.

Do walki nie podszedł Yared Shegumo, zmagający się ostatnio z kontuzją. Wycofał się najpierw ze startu w Łodzi, teraz z Warszawy. Nie wiadomo, co dalej z naszym reprezentantem etiopskiego pochodzenia. Z trasy zszedł Jakub Nowak, który po debiucie na poziomie 2:14 miał tu wielki apetyt na poprawę wyniku. Nie było też cudu w startach pozostałych polskich zawodników. Emil Dobrowolski jesienią wygrał w Poznaniu, ale ostatnio zszedł z trasy w Wiedniu. W Warszawie dotarł do mety na niezłym, siódmy miejscu, ale z bardzo słabym czasem – 2:18:32. Jeszcze gorzej poszło Arkadiuszowi Gardzielewskiemu. Po słabym występie w półmaratonie w Pradze przyszedł słaby bieg w Warszawie i Arek przegrał w klasyfikacji mistrzostw Polski nawet z zawodowym, pracującym etatowo strażakiem, Damianem Pieterczykiem, osiągając czas 2:19:21.

Trzecie miejsce na podium mistrzostw Polski zajął Błażej Brzeziński, również z rozczarowującym wynikiem – 2:17:42. A ponieważ równie dużym rozczarowaniem był bieg Marcina Chabowskiego w Londynie, skład maratońskiej reprezentacji Polski na Igrzyska jest już ustalony: Henryk Szost, Artur Kozłowski i Yared Shegumo, o ile będzie zdrowy.

Obiektywnie patrząc, wyniki tegorocznego Orlen Maratonu były dość słabe. Czas rzędu 2:12 rzadko wystarcza do triumfu w dużym europejskim biegu. Najlepszy z Kenijczyków, Charles Munyeki, zajął trzecie miejsce z wynikiem 2:12:55. Kilku czołowych biegaczy zaliczyło silną “ścianę”. Wśród kobiet najszybsza okazała się 21-letnia Etiopka Kumeshi Sichala, z czasem 2:28:42. Najszybszą Polką była Angelika Mach – 6. miejsce klasyfikacji kobiet i czas 2:37:13.

Wyniki Orlen Maratonu dostępne są po kliknięciu w link.

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca