fbpx

Polski sprint jest kobietą! Ewa Swoboda i Iga Baumgart-Witan liderkami światowych tabel

Autor: Jakub Karasek • 03.02.2019
Fot: Paweł Skraba

Iga Baumgart-Witan po raz pierwszy w karierze została liderką światowych tabel. Fot: Paweł Skraba.

Ewa Swoboda i Iga Baumgart-Witan to polskie biegowe bohaterki ostatniego weekendu. Obie panie zostały liderkami tegorocznych światowych tabel w swoich koronnych konkurencjach w hali: na 60 m i 400 m.

Początek halowego sezonu 2019 dostarcza polskim kibicom sporo powodów do zadowolenia. A wszystko za sprawą polskich sprinterek, które już w styczniu pokazują, że są mocne.

W sobotę w mityngu IAAF World Indoor Tour w Karlsruhe w biegu na 60 m klasą samą dla siebie była Ewa Swoboda. W finale okazała się bezkonkurencyjna, zwyciężając m.in. z byłą halową wicemistrzynią świata, niezwykle utytułowaną Holenderką Dafne Schippers. Co więcej, wcześniej w biegu eliminacyjnym Swoboda osiągnęła jeszcze lepszy czas niż w finale i z wynikiem 7,08 została liderką sezonu. Najważniejsze jest jednak to, że halowa rekordzista świata juniorek wraca do swojej najwyższej formy po nie najlepszym sezonie 2018.

fot: Paweł Skraba

Czy Ewa Swoboda będzie w stanie powtórzyć swój sukces z Belgradu 2017, kiedy wywalczyła halowe wicemistrzostwo Europy w biegu na 60 m? Na razie pokazuje, że na początku sezonu jest w wysokiej formie. Fot: Paweł Skraba.

Już dzień później mieliśmy kolejne powody do radości, a tych dostarczyła Iga Baumgart-Witan. Nasza mistrzyni Europy w sztafecie 4×400 m pokonała 2 okrążenia w hali w czasie 52:13, ustanawiając halową życiówkę i wysuwając się na czoło światowych tegorocznych tabel na dystansie 400 m. Na dodatek tego wyczynu dokonała na polskiej ziemi – w hali w Spale. W polskiej historii tylko 2 zawodniczki biegały szybciej pod dachem: Justyna Święty-Ersetic oraz Grażyna Prokopek.

Zarówno Ewa Swoboda jak i Iga Baumgart-Witan wystąpią w środę 6 lutego podczas mityngu z cyklu IAAF World Indoor Tour Copernicus Cup w Toruniu. Obie zawodniczki nie muszą się już także martwić o prawo startu w halowych mistrzostwach Europy, które w dniach 1-3 marca 2019 zostaną rozegrane w Glasgow.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger