fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia

Polskie biegi uliczne w 2014 – kobiety [PODSUMOWANIE]

Karolina Jarzynska pap_20140413_08U

Karolina Jarzyńska finiszuje podczas Łódź Maraton Dbam o Zdrowie. Fot. PAP

Jedną z cech charakterystycznych kobiecych biegów ulicznych w Polsce jest wąska grupa czołowych zawodniczek. Kilka biegaczek osiąga najlepsze wyniki we wszystkich konkurencjach, biegając zarówno na ulicy, jak i na bieżni.

Maraton

Od kilku lat w polskim maratonie liczą się tyko dwa nazwiska: Karolina Jarzyńska i Iwona Lewandowska. Nie inaczej było w poprzednim sezonie. Karolina Jarzyńska drugi rok z rzędu ociera się o rekord Polski. Wynosi on 2:26:08, a biegaczka w japońskiej Osace uzyskała w styczniu 2:26:31. Dokonała tego po niezwykle odważnym biegu. Na półmetku zdecydowanie prowadziła, notując po drodze czas 1:11:30. To mniej niż minutę wolniej od… rekordu Polski w półmaratonie. Należy on także do Karoliny i wynosi 1:10:36. Na mecie polska biegaczka była ostatecznie trzecia.

Trzy miesiące później Karolina Jarzyńska wygrała maraton w Łodzi, uzyskując czas 2:28:12. To drugi najlepszy wynik w Polsce w 2014. Dwa biegi, dwa najlepsze wyniki. Co więcej, międzyczas z Osaki jest również najlepszym wynikiem w półmaratonie w minionym roku w Polsce. Pokazuje to skalę dominacji Jarzyńskiej na krajowym podwórku. W dalszej części sezonu biegaczka skupiła się na biegach na bieżni, startując w mistrzostwach Europy na dystansie 10 000 metrów.

Drugą zawodniczką, która złamała w 2014 barierę 2:30 w maratonie, jest Iwona Lewandowska. W 2012 wskoczyła do ścisłej czołówki krajowej, uzyskując czas 2:28:32, który do dzisiaj pozostaje jej życiówką. Potem przyszły problemy zdrowotne, operacje kolana, ale jesienią 2014 Lewandowska wróciła na trasy zaskakująco mocna. Wygrała maraton w Eindhoven, uzyskując znakomite 2:28:33 – jedynie sekundę wolniej od życiówki.

Jej koleżanka z wojskowej reprezentacji kraju, Olga Ochal, jest trzecia na krajowej liście z wynikiem 2:32:06, także uzyskanym w Eindhoven. Olga od lat dobija się do europejskiej czołówki, ale na razie zablokowała się na poziomie 2:31-2:34, czając się tuż za plecami dwóch szybszych koleżanek.

Tuż za podium mamy dwa bardzo ciekawe przypadki biegaczek. Monika Stefanowicz z panieńskim nazwiskiem Drybulska była dwukrotną olimpijką w maratonie, z rekordem życiowym 2:29:58. Po kilku latach przerwy spowodowanej kontuzjami oraz urodzeniem dziecka w 2014 r. wróciła na trasy uliczne, osiągając bardzo dobry wynik – 2:32:25, także w Eindhoven. Piąta na liście to Katarzyna Kowalska, od wielu lat dominująca w Polsce w biegach na dystansie 3000 metrów z przeszkodami. W zeszłym roku zadebiutowała w maratonie z bardzo przyzwoitym czasem 2:34:57. Był to jeden z najbardziej wyczekiwanych debiutów w Polsce. W 2011 Kowalska uzyskała znakomity czas w półmaratonie – 1:11:37 i wydawało się, że maraton będzie jej naturalnym rozwojem. Stało się inaczej, biegaczka cały czas skupiała się na startach na bieżni i jest maratonką dopiero od wiosny 2014 r..

Zupełnie zmarginalizowane były od kilku lat mistrzostwa Polski, odbywające się w Dębnie bez udziału najlepszych biegaczek. W 2014 r. mistrzynią została Arleta Meloch z czasem 2:43:02, który dał jej dopiero ósme miejsce w rankingu rocznym.

Podsumowując, można powiedzieć, że 2014 był dla kobiecego maratonu bardzo przyzwoity. Najlepszy czas bliski rekordowi Polski, do tego ciekawy debiut i interesujące powroty. W 2015 można już uzyskiwać minima na Igrzyska Olimpijskie i z pewnością czekają nas jeszcze większe emocje.

Najszybsze w 2014 w Polsce – maraton:

1. Karolina Jarzyńska – 2:26:31
2. Iwona Lewandowska – 2:28:33
3. Olga Ochal – 2:32:06
4. Monika Stefanowicz – 2:32:25
5. Katarzyna Kowalska – 2:34:57

Półmaraton

Półmaraton w zeszłym roku stał na względnie niskim poziomie. Wspomniana już Karolina Jarzyńska najlepszy czas w kraju uzyskała po drodze w maratonie. Za jej plecami druga na liście jest Wioletta Frankiewicz, zwyciężczyni półmaratonu w Krakowie z czasem 1:12:59. Był to dla Wioletty debiut na tym dystansie. Trzecie miejsce zajmuje Iwona Lewandowska, z czasem 1:13:10, osiągniętym na wiosnę w Warszawie. Tym samym dwa największe półmaratonu w kraju – Warszawa oraz Kraków – starły się także na poziomie sportowym.

Podobnie jak w maratonie, mistrzostwa Polski były zupełnie zmarginalizowane. Zwyciężczynią okazała się zaskakująco Sylwia Ejdys Tomaszewska, przed laty reprezentantka Polski w biegach średnich na bieżni. W Pile osiągnęła czas 1:16:41, dający dopiero 9. miejsce w podsumowaniu roku.

W czołówce mamy poza tym biegaczki znane już z podsumowania maratonu. Na czwartym miejscu Katarzyna Kowalska, na piątym Olga Ochal, na szóstym Monika Stefanowicz.

Najszybsze w 2014 w Polsce – półmaraton:

1. Karolina Jarzyńska – 1:11:30 – oficjalny międzyczas z maratonu
2. Wioletta Frankiewicz – 1:12:59
3. Iwona Lewandowska – 1:13:10
4. Katarzyna Kowalska – 1:13:47
5. Olga Ochal – 1:14:39

10 kilometrów

Dycha na ulicy, podobnie jak u mężczyzn, jest dystansem rozgrywanym często, ale zwykle na trasach nie akceptowanych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Ustalenie jednoznacznie najlepszej zawodniczki jest więc trudne. Oficjalnie najszybsza w 2014 r. była Iwona Lewandowska, która w USA osiągnęła czas 32:40. Poprawiła ten wynik w czasie biegu Sylwestrowego w Madrycie, ale na nieregulaminowej trasie. Iwona zdobyła także oficjalny tytuł mistrzyni Polski. Zawody rozegrano podczas Biegu Fiata w Bielsku-Białej, a zwycięski czas to 33:40.

Druga na liście PZLA jest Dominika Nowakowska z czasem 33:22. Dla Dominiki rok 2014 był słabszym sezonem, ze względu na kłopoty ze ścięgnem Achillesa. Na trzecim miejscu tabeli ponownie znajome nazwisko – Katarzyna Kowalska, wicemistrzyni Polski z czasem 33:47. Warto dodać, że Iwona Lewandowska i Katarzyna Kowalska ścigają się w barwach jednego klubu, rywalizując od lat najpierw na bieżni, następnie w biegach ulicznych.

Dopiero na czwartym miejscu listy na 10 km nowa tawaz – Renata Pliś, biegająca na co dzień biegi średnie na bieżni. Podczas debiutu ulicznego uzyskała w Warszawie czas 34:02.

Najszybsze w 2014 w Polsce – 10 km:

1. Iwona Lewandowska – 32:40
2. Dominika Nowakowska – 33:22
3. Katarzyna Kowalska – 33:47
4. Renata Pliś – 34:02
5. Monika Stefanowicz – 34:11

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

W sobotę 25 maja odbędzie się 21. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Uczestnicy tradycyjnie pobiegną na szybkiej trasie o długości 10 kilometrów, której większa część prowadzi główną ulicą miasta. Jakie atrakcje czekają na biegaczy […]

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run – trwają zapisy!

To już dziś! W piątek, 19 kwietnia rozpoczyna się 11. edycja Pieniny Ultra-Trail® w Szczawnicy. Podczas trzech dni imprezy uczestnicy będą rywalizować na 7 trasach od 6,5 do 96 kilometrów. W trakcie wydarzenia rozegrane zostaną […]

Szczawnica stolicą górskiego biegania, czyli startuje 11. edycja Pieniny Ultra-Trail®

Gościem czwartego odcinka cyklu RRAZEM W FORMIE. Sportowy Podcast, który powstaje we współpracy z marką Rough Radical jest Andrzej Rogiewicz. Znakomity biegacz, świeżo upieczony wicemistrz Polski w półmaratonie, “etatowy”, bo czterokrotny zwycięzca w Silesia Maratonie. […]

Zaufaj procesowi. Dobre wyniki rodzą się w ciszy. RRAZEM W FORMIE. Sportowy podcast – odcinek 4. z Andrzejem Rogiewiczem

Medal: najważniejsza nagroda dla wszystkich przekraczających linię mety, trofeum, którym chwalimy się wśród znajomych i nieznajomych. Jak będzie wyglądał medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja? Właśnie zaprezentowane wizualizację. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się też, że […]

Oto on: medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja! PKO Bank Polski Sponsorem Głównym imprezy

Wszystkie tkanki mięśniowe naszego ciała pracują podczas biegu. Od ich dyspozycji i formy zależy końcowy wynik osiągnięty podczas zawodów. Wiadomo więc, że należy je wzmacniać stosując ćwiczenia poza treningiem biegowym. Jednak bywa tak, że po […]

Trening biegowy i trening siłowy w jednym

Z Katarzyną Selwant rozmawiała Eliza Czyżewska Czym jest trening mentalny?istock.com To wiedza, jak ćwiczyć głowę, taka siłownia dla umysłu. W skład treningu mentalnego wchodzą różne zagadnienia, np. wzmacnianie pewności siebie, wyznaczanie prawidłowej motywacji, cele sportowe, […]

Trening mentalny biegacza [WYWIAD]

Karmienie piersią a bieganie – czy to dobre połączenie? Jakie zagrożenie niesie ze sobą połączenie mleczanu z… mlekiem matki? Odpowiadamy! Zanim zajmiemy się tematem karmienie piersią a bieganie, przyjrzyjcie się bliżej tematowi pokarmu matki: mleko […]

Karmienie piersią a bieganie

Kultowe sportowe wydarzenie otwierające Warszawską Triadę Biegową „Zabiegaj o Pamięć” już 3 maja. Poznaliśmy wzór oficjalnych koszulek biegu – są w kolorze błękitnym i prezentują hasło „Vivat Maj, 3 Maj”. Ich producentem jest marka 4F, […]

Koszulka 32. Biegu Konstytucji 3 Maja wygląda właśnie tak! Marka 4f partnerem technicznym Warszawskiej Triady Biegowej