fbpx

Polskie dziewczyny najlepsze na świecie… na 1 kilometr!

Autor: Marcin Nagórek • 29.07.2016

Angelika Cichocka. Fot. Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska

Angelika Cichocka. Fot. Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska

W środku lata trzy najlepsze obecnie polskie biegaczki z bieżni ścigały się w Sopocie na dystansie jednego kilometra. Osiągnęły fantastyczne rezultaty: trzy najlepsze czasy na świecie.

Dystans jednego kilometra, czyli używając poprawnej terminologii – 1000 metrów na bieżni, rozgrywany jest dość rzadko. Nie ma go w programie Igrzysk Olimpijskich czy mistrzostw świata. Co gorsza, rekord świata i większość najlepszych wyników wśród kobiet należy do zawodniczek z byłego ZSRR i NRD, które niemal na pewno uzyskały je po wspomaganiu sterydami. Trudno się tu wpisać na listę najszybszych, a to także nie sprzyja popularności tego dystansu.

Po tych zastrzeżeniach przejdźmy do meritum sprawy – nawet uwzględniając dość rzadkie rozgrywanie konkurencji, trzy Polki uzyskały w środę wyniki, które są na świecie prawdziwą ekstraklasą biegów średnich. W Sopocie rozegrano memoriał Janusza Sidły. Mityng sam w sobie był dość nędzny, rozegrany przy słabej obsadzie, konkurencje biegowe były bardzo nieliczne. Wyścig na 1000 metrów był tu prawdziwą perłą, bo na starcie stanęły trzy najlepsze obecnie polskie biegaczki średnich dystansów: Angelika Cichocka, Joanna Jóźwik oraz Sofia Ennaoui.

Bieg rozprowadziła mocno Białorusinka Daria Barysewicz. Pierwsze okrążenie pokonane w minutę, drugie wolniej, w 64 sekundy. Na ostatnich dwustu metrach nasze biegaczki stoczyły pasjonujący pojedynek, z którego zwycięsko wyszła Angelika Cichocka. Efekt – fantastyczny czas, 2:34,84, przewodnictwo w tegorocznej światowej tabeli, oczywiście rekord życiowy i drugi wynik w historii Polski. Na drugim miejscu Joanna Jóźwik i niemal tak samo mocne bieganie – czas 2:34,93, trzeci w historii Polski, drugi obecnie na świecie. Najmłodsza w stawce Sofia Ennaoui zakończyła rywalizację na trzecim miejscu z wynikiem 2:35,15. To także rekord życiowy, czwarty w historii Polski, trzeci obecnie na świecie. Cóż za znakomity sprawdzian formy przed Igrzyskami Olimpijskimi! 2:34 to bieganie trudne nawet dla szybkich mężczyzn, co dopiero dla pań.

Godny uwagi w Sopocie był jeszcze występ Karola Zalewskiego. Najlepszy obecnie polski sprinter osiągnął na 200 metrów rekord życiowy 20,26, to trzeci wynik w historii Polski.

Pełne wyniki mityngu można obejrzeć po kliknięciu w link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger