fbpx

Wydarzenia

Przebiegać całą noc, czyli wysyp biegów sylwestrowych – od piątku do wtorku

Jeszcze dobrze świąteczne smakołyki nie ułożyły się w żołądkach, jeszcze ciężko wstać o stołu, a już dziś ruszyła prawdziwa karuzela biegów sylwestrowych. Ich prawdziwy wysyp szykuje się dopiero we wtorek, ale już w weekend można pobiegać w szampańskim nastroju. Na niektóre biegi jeszcze cały czas się można zapisać, na niektóre zgłoszenia przyjmowane będą bezpośrednio przed startem.

A biegi sylwestrowe mają w Polsce długą tradycję, o wiele dłuższą niż biegi świąteczne i wigilijne.

Jubileuszowy Poznań

Historia poznańskiego Biegu Sylwestrowego (dzisiaj im. Ryszarda Burgiela) zaczęła się w 1975 roku. Zwiastunem był bieg, który odbył się w Sylwestra, 31 grudnia w Parku Sołackim przy świetle pochodni. Startowało w nim ponad stu uczestników, a organizatorem było Ognisko TKKF Nowy Bonin. Później jednak atmosfera i wydarzenia nie skłaniały do radosnego świętowania Nowego Roku. Dopiero 29 grudnia 1984 roku reaktywowano bieg. Jutro – jubileuszowa, 30. edycja. Start – w samo południe dla Biegu Popularnego (5,4 km wokół Malty) i 12:05 – Bieg Główny (10,8 km, dwie pętle wokół jeziora Malta).

Szydłów z tradycjami

Szydłów

Nieco wcześniej zaczęła się historia Międzynarodowych Biegów Ulicznych w Szydłowie. W niewielkiej miejscowości w woj. świętokrzyskim w poniedziałek (!) odbędzie się 34. edycja biegowego Sylwestra, a liczba mnoga nie jest tu przypadkiem. Biegi dla różnych grup wiekowych zaczynają się o godz. 13.00., a bieg główny (na 8 km, czyli 10 okrążeń wokół szydłowskiej starówki) startuje o 14.25. To niewielki bieg, startuje w nim kilkadziesiąt osób. Zapisać na ogół można się jeszcze przed samym startem, a organizatorzy dokładają starań, żeby obsada była najwyższej klasy. I jest, bo do Szydłowa ściągają zawodnicy z krajowej czołówki. Jeszcze kilka lat temu amatorzy byli tu traktowani jak piąte koło u wozu, ale od tamtej pory zmieniło się prawie wszystko (poza trasą) i teraz bieg w Szydłowie jest całkiem sympatyczny. A być zdublowanym przez najlepszych – to w końcu żaden wstyd.

Sylwestrowi jubilaci

30. edycja biegu sylwestrowego odbędzie się nie tylko w Poznaniu. Także w Białymstoku w niedzielę odbędzie się jubileuszowy, 30. Bieg Sylwestrowy. Zawodnicy rywalizować będą na stadionie lekkoatletycznym w Zwierzyńcu. Dzieci i młodzież szkolna pobiegnie od 100 do 800 metrów. Biegi główne rozpoczną się o 12:45, a w nich panie pokonają 2 km, a panowie 4. Jeszcze dziś można wysłać zgłoszenie na adres jerzymydlarz@wp.pl. Zapisy będą też możliwe na miejscu.

Sporo biegów sylwestrowych swoją „trzydziestkę” będzie obchodzić za rok. Tymczasem na 29. Uliczny Bieg Sylwestrowy – Trzebnica 2013 zgłosiło się już ponad 1700 chętnych. Limit startujących wynosi 1500. Bieg odbędzie się w Sylwestra, 31 grudnia, w samo południe. Biegacze pobiegną na dystansie 10 km – trasa biegu to dwie pięciokilometrowe pętle. Prawie tysiąc osób zapisało się na 29. Bieg Sylwestrowy w Łodzi. W momencie zgłoszenia i opłacenia startowego przez 1000 osób lista startowa zostanie zamknięta. Ten bieg także w Sylwestra – start o 11.30. XXIX Bieg Sylwestrowy w Lesznie wystartuje w niedzielę z placu apelowego miejscowej jednostki wojskowej.

Start – 23:55

Dziesięć lat później zaczęła się historia najbardziej… sylwestrowego z sylwestrowych biegów. XIX Bieg Sylwestrowy Nałęczów – Sao Paulo. Start – 31 grudnia 2013r godzina 23:55. Dystans: 5km i 1km. Trasa wiedzie ulicami Nałęczowa. W ramach wpisowego uczestnicy otrzymują medal ukończenia biegu, biorą udział w losowaniu nagród oraz korzystają  z wyżywienia od godz. 18:00 w dniu 31.12.2013r i po biegu 01.01.2014r w stołówce miejscowego internatu Zespołu Szkół. Nie ma natomiast nigdzie informacji o lampce szampana na trasie…

Małopolska biega

Nieco krótszą historię mają biegi, które pojawiły się w kalendarzu po roku 2000. Na XI Chrzanowski Bieg Sylwestrowy – Memoriał Adama Golonki” zaprasza chrzanowski Klub Sportowy “Orły”. Chętni wystartują 31 grudnia z Kościelca. Do pokonania będzie dziesięciokilometrowa trasa biegnąca urokliwymi zakątkami gminy. Dzieci będą musiały pokonać krótszy – kilometrowy dystans. Zapisy – na miejscu przed biegiem.

Dopiero dziesiątą edycję będzie miał bieg, który mocno wpisał się w tradycję sylwestrowego biegania w Polsce.  Krakowski Bieg Sylwestrowy to impreza, w której oprócz czasu ważne jest przebranie. Na autorów najbardziej pomysłowych strojów sylwestrowo-biegowych czekają nagrody indywidualne oraz grupowe (dla zespołów oraz par). W tym roku nagrodzone zostaną także stroje dzieci. A bieg odbędzie się na dwóch dystansach – 5 i 10 km. Zapisać można się jeszcze w Biurze Zawodów w poniedziałek i we wtorek.

Bieg i bal w Brzozie

Po raz siódmy biegacze pobiegną w Brzozie koło Bydgoszczy w VII Biegu – Balu Sylwestrowym im. Łucjana Różańskiego. W pierwszej edycji biegacze startowali już po zmroku, a prosto z biegu pędzili na salę taneczną. Od kilku edycji start biegu odbywa się w samo południe, tak aby wszyscy zdążyli z przygotowaniami do balu. Oczywiście, bal nie jest elementem obowiązkowym, ale na pewno stanowi ukłon, którzy chcieliby własną przyjemność połączyć z elementem tradycji. Nie do przecenienia jest integracyjny walor balu.

Najnowsze w kalendarzu

W niedzielę po raz drugi raz biegacze pobiegną w Mszczonowie, a po biegu będą mogli skorzystać z kąpieli w wodach termalnych mszczonowskich term.

Także w niedzielę po raz pierwszy odbędzie się Mazurski Bieg Sylwestrowy – w siedlisku Kruklin k. Giżycka. A we wtorek – pierwsza edycja Biegu Sylwestrowego „Pielgrzym 2013”. Start i meta przy Kaplicy Świętej Heleny naprzeciw Domu Pielgrzyma w Górze Św. Anny…

I to tylko subiektywny wybór najstarszych, najciekawszych i naj…młodszych biegów sylwestrowych. Bo tak naprawdę biegi sylwestrowe, podobnie jak mikołajkowe i biegi niepodległości – zawładnęły kalendarzem na przełomie roku.

mm
Anna Pawłowska-Pojawa

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca

Ruszyły zapisy na Wirtualną 1MILĘ! Rywalizacja jest wirtualna, ale bieganie, nagrody, a przede wszystkim pomoc, jaka za tym bieganiem idzie, są jak najbardziej realne! Każda zarejestrowana w zabawie mila to złotówka przeznaczana na cele charytatywne. […]

Rusza Wirtualna 1MILA. Biegaj, wygrywaj i pomagaj!

21 kilometrów i 285 metrów – tyle wynosi aktualny rekord świata w biegu godzinnym. Wynik ustanowiony w 2007 r. może zostać pobity z powodu… koronawirusa! Tegoroczny sezon sportowy, storpedowany przez koronawirusa, jest wyjątkowy. Jednym z […]

Mo Farah spróbuje pobić rekord świata w biegu godzinnym!

New Balance, Salomon, a może Inov8? Każde z nich są nieco inne. Jednak nie kupuj butów w ciemno. Nasi testerzy przygotowali dla ciebie recenzje najpopularniejszych modeli trailowych butów do biegania. PRZEJDŹ DO RECENZJI

Wielki test – buty trailowe

New Balance, Salomon, a może Inov8? Każde z nich są nieco inne. Jednak nie kupuj butów w ciemno. Nasi testerzy przygotowali dla ciebie recenzje najpopularniejszych modeli trailowych butów do biegania. Szukasz butów do biegania na […]

Wielki TEST BUTÓW do biegania – buty trailowe