fbpx

Przepis na wytrawny koktajl mocy

Autor: Łukasz Pura • 03.07.2019

Koktajl warzywny

Sezon na miksowanie w toku. Jeżeli masz już dosyć słodkich koktajli, spróbuj wytrawnych. W warzywach tkwi moc!

Biegowy sukces, choćby na poziomie osobistym, wymaga prócz systematycznego treningu, poświęcenia, zaangażowania i cierpliwości, także odpowiedniego żywienia. I wbrew pozorom, to może być najtrudniejszy warunek, ale z pewnością przynoszący wymierne korzyści. Problem dotyczy wszystkich, zarówno sportowców zawodowych, jak i amatorów. Bez względu na mniej lub bardziej wygórowane oczekiwania sportowe, dla wszystkich podstawowym źródłem energii jest treściwa dieta. Na przestrzeni ostatnich lat zasmakowaliśmy w taniej, łatwo dostępnej, wysokokalorycznej, przetworzonej żywności, a do tego staliśmy się mniej aktywni niż nasi przodkowie. Oni musieli znacznie ciężej pracować na swój posiłek, a przy tym spalali zdecydowanie więcej kalorii. Współczesny tryb życia różni się radykalnie od dawnego, jednak nie oznacza to, że jesteśmy na taki styl życia skazani.

Szklanka mocy

A gdyby tak na rozpoczęcie dnia wypijać duży kubek zmiksowanej świeżej sałatki? Równie dobrze może to być lekki, jednak treściwy posiłek przed biegowym treningiem, ewentualnie zaraz po, wspomagający regenerację. Posiłek, ponieważ nazwać owocowo-warzywny miks napojem, to zdecydowanie za mało. Ci, którzy jeszcze nie próbowali zblenderowanych świeżych warzyw i owoców, koniecznie powinni to zrobić, bo to idealna propozycja dla wszystkich „zabieganych”. Choć zalet takiego posiłku jest zdecydowanie więcej, to wymienię tylko te najważniejsze. Większość produktów, z których można przygotować koktajle, jest silnie zasadotwórczych, pomagają one regulować i optymalizować nasze zdrowie. Co więcej, przyspieszają regenerację, która jest obowiązkowym elementem każdego cyklu treningowego. To posiłek, który nie obciąża układu trawiennego, gdyż rozdrobnione warzywa i owoce są łatwo przyswajalne. Dzięki temu zmniejsza się ilość energii potrzebnej do strawienia jedzenia w układzie pokarmowym. Poniekąd dokonuje się to już w trakcie rozdrobnienia produktów w blenderze, podczas przygotowania koktajlu.

Owocowo-warzywny miks to z pewnością jedna z ciekawszych propozycji prostego, a przede wszystkim niskoprzetworzonego posiłku, który pozwala na wręcz natychmiastowe przyswojenie ogromnej ilości niskotłuszczowych i wysoko odżywczych elementów, o dużej zawartości błonnika – moc biegowa w jednej szklance.

Koktajl z botwiną

Składniki:

  • 1 botwina
  • 1 pęczek pietruszki
  • 1/2 grejpfruta
  • 1 limonka

Opis:

Koktajl z botwiną to doskonały poranny posiłek, aby dobrze i na właściwym poziomie metabolizmu rozpocząć dzień. Ze względu na dużą zawartość azotanów wpływa pozytywnie na wydolność organizmu podczas treningu. Posiada także silne właściwości alkalizujące, przez co przyspiesza regenerację po wysiłku fizycznym. Dodatkowo jest bogatym źródłem żelaza, wapnia, potasu i witaminy C. Przy czym przyswajalność żelaza w niehemowej, czyli roślinnej postaci, zwiększa się sześciokrotnie, gdy występuje ono z produktami bogatymi właśnie w witaminę C, czyli w tym przypadku z cytrusami i pietruszką.

Przygotowanie koktajlu z botwiną, jak wszystkich pozostałych przedstawionych w artykule, jest bardzo szybkie i proste. Najważniejsze są świeże warzywa i owoce. Choć proporcje nie są tu ważne, ja wykorzystałem jeden pęczek botwiny, jeden pietruszki, pół grejpfruta i jedną limonkę, z czego otrzymałem dwie duże porcje koktajlu. Całość dokładnie zmiksowałem blenderem i dodałem nieco wody.

Chcesz poznać więcej przepisów tego autora? Pobierz nr 27 e-tygodnika w aplikacji Magazyn Bieganie.

000-okladka_probna2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger