fbpx

Przewodnik zawodnika – kontrola antydopingowa

Syringe racetrack

Fot. istockphoto.com

O kwestiach związanych z dopingiem i kontrolą zawodników pisaliśmy już niejednokrotnie. Nie martwimy się jednak tym, że powtarzamy się w tej kwestii. Im większa świadomość w środowisku sportowców, tym większa szansa na więcej negatywnych wyników badań antydopingowych.

Powszechność i dostępność przepisów antydopingowych to zmniejszone ryzyko pojawiania się “przypadkowych” wpadek dopingowych. Często słyszy się o zawodnikach, którzy są dyskwalifikowani ze względu na swoją niewiedzę lub ignorancję – branie suplementów diety zawierających niedozwolony środek, przyjmowanie zabronionego leku bez oficjalnego pozwolenia (wykluczenia dla celów terapeutycznych) czy nawet spożywanie jedzenia i napojów, które mają w sobie coś zakazanego.

Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie czyni starania, aby wszelkie przepisy były dobrze znane sportowcom objętym ichniejszymi obostrzeniami. Na stronie antydoping.pl znajduje się wszystko, co zawodnik powinien wiedzieć – baza leków zabronionych, informacje nt. TUE (Therapeutic Use Exemption – wyłączeń dla celów terapeutycznych),  lista substancji i metod zabronionych, a także informacje kontaktowe Antydopingowego Pogotowia Informacyjnego – API – działającemu całodobowo.

Nowością na stronie komisji jest Przewodnik Zawodnika – opatrzony obrazkami, przejrzysty informator na temat procesu przeprowadzania kontroli antydopingowej dla zawodnika. Dla sportowców, którzy pierwsze badanie mają jeszcze przed sobą, może być to pomocne w oswojeniu się z sytuacją, która prawdopodobnie prędzej czy później czeka także ich.

oczymwarto

Źródło: Przewodnik Zawodnika

W informatorze położono duży nacisk na pouczenie sportowca o tym, że na każdym etapie badania ma prawo do pełnej informacji o tym, co się dzieje i do uzyskiwania odpowiedzi na dręczące go wątpliwości.

uczciwy

Źródło: Przewodnik Zawodnika

Przewodnik, jak i wszystkie umieszczone wyżej materiały, polecamy uwadze nie tylko zawodowym sportowcom. Wszelkie aktualne informacje na temat przepisów antydopingowych można znaleźć na stronie komisji lub na stronie WADA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger