fbpx

Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia

Przeżyjmy to jeszcze raz: Wings for Life 2016 [RELACJA]

Lukasz Nazdraczew, Wings for Life World Run

Start Wings for Life World Run w Poznaniu. Fot. Łukasz Nazdraczew, Wings for Life World Run

Bartosz Olszewski, Dominika Stelmach, Tomasz Walerowicz, Anna Wasik, Agnieszka Janasiak, Diana Gołek – to nazwiska polskich tryumfatorów światowego biegu Wings for Life World Run 2016. W tegorocznej edycji imprezy Polacy rozpostarli skrzydła – wygrywali w Niagara Falls, Melbourne, Rouen, Bredzie i Poznaniu.

W niedzielę 8 maja 2016 r. punktualnie o godz. 13:00 czasu polskiego, w 33 krajach równocześnie rozpoczął się bieg Wings for Life World Run. Na całym świecie do biegu przystąpiły dziesiątki tysięcy biegaczy, a kolejne rzesze fanów tego sportu obserwowały ich zmagania na żywo na trasie, przed telewizorami lub online. Polscy kibice mieli w tym roku wyjątkowo dużo powodów do radości – nasi reprezentanci znaleźli się w czołówce światowej rywalizacji.

Bartek Wolinski, Red Bull Content Pool

Zwycięzcy polskiej edycji Wings for Life World Run 2015 – Bartosz Olszewski i Dominika Stelmach. Fot. Bartek Wolinski, Red Bull Content Pool

Najbardziej spektakularne okazały się wyczyny ubiegłorocznych zwycięzców rywalizacji z polskiej edycji Wings for Life – Dominiki Stelmach i Bartosza Olszewskiego. W nagrodę za zwycięstwo w 2015 roku w Poznaniu, udali się do Australii (Dominika) i Kanady (Bartek), gdzie rywalizowali w Światowym Biegu. Obydwoje w rewelacyjnym stylu wygrali w lokalnych odsłonach zawodów.

Szczególnie imponujący był rezultat popularnego Warszawskiego Biegacza, który uciekał przed metą przez 82,42 km, zajmując 2. miejsce na świecie. Od początku znajdował się w czołówce, a wiele osób upatrywało w nim kandydata do zwycięstwa w całej tegorocznej edycji Wings for Life. I chociaż tej sztuki nie dokonał, to na pewno nie zawiódł oczekiwań kibiców, ani swoich własnych. Bartek poprawił swój rekord sprzed roku o blisko 9 km. Był także jednym z 2 zawodników we wszystkich 33 krajach, którzy pokonali barierę 80 km.

Najlepszy moment biegu to zdecydowanie chwila, gdy dogonił mnie Samochód Pościgowy, bo byłem już naprawdę solidnie zmęczony. Miałem mały kryzys w okolicach 30.-35. kilometra, ale od 40. było już lepiej. Biegło mi się bardzo dobrze, pogoda była idealna, temperatura w okolicach 15 stopni Celsjusza, wiatr czasem był, ale aż tak bardzo nie przeszkadzał. Jestem bardzo, bardzo szczęśliwy.

Dale Tidy, Wings for Life

Bartosz Olszewski. Fot. Dale Tidy, Wings for Life World Run

Również Dominika pokazała pazur. Kiedy ruszała na trasę, w Melbourne była godz. 21:00. Już po około 3 godzinach osiągnęła wynik lepszy od swojego ubiegłorocznego rezultatu z Poznania. W rywalizacji kobiet w australijskiej edycji biegu Dominika prowadziła od samego początku, a momentami zbliżała się nawet do męskich liderów biegu. Ostatecznie pokonała 55,25 km, bijąc swój wynik sprzed roku o 13 km i zajmując 7. miejsce w klasyfikacji światowej!

Na początku biegu nie czułam się dobrze, trochę bolał mnie brzuch, ale później z każdym kilometrem czułam się coraz lepiej, a potem biegło mi się już bardzo dobrze. Najbardziej cieszę się z tego, że udało mi się poprawić wynik z zeszłego roku i to całkiem pokaźnie, bo wtedy skończyłam na 41 km, a teraz przebiegłam ponad 55 km.

Mark Dadswell, Wings for Life World Run

Dominika Stelmach. Fot. Mark Dadswell, Wings for Life World Run

Kolejnymi osobami, które stanęły na najwyższym stopniu podium jednej z zagranicznych tras były Anna Wasik i Diana Golek.

Julien Crosnier for Wings for Life World Run

Anna Wasik. Fot. Julien Crosnier, Wings for Life World Run

Pierwsza z nich okazała się bezkonkurencyjna w rywalizacji kobiet we Francji, a wynik 43,44 km dał jej 38. pozycję na świecie. Druga z Polek startowała w Holandii, wygrywając tamtejszą edycję z rezultatem 38,91 km.

Marcel van Hoorn for Wings for Life World Run

Diana Golek. Fot. Marcel van Hoorn, Wings for Life World Run

Globalnym zwycięzcą całego biegu został trzykrotny mistrz świata w biegu na 100 km Giorgio Calcaterra. Startujący w Mediolanie zawodnik pobił rekord Wings for Life World Run pokonując 88,44 km.

A jak wyglądała rywalizacja w Polsce? Tu również emocji nie brakowało, a w gronie faworytów do zwycięstwa znajdowali się m.in. Artur Jabłoński, Paweł Grzonka, Tomasz Walerowicz, Marcin Kęsy czy Andrzej Radzikowski. Wśród kobiet o zwycięstwo walczyć chciały m.in. Agnieszka Janasiak, Iwona Maciąg i Diana Dawidziuk. Łącznie do zabawy lub rywalizacji (w zależności od indywidualnego podejścia) w Polsce przystąpiło prawie 4 tysiące osób.

Lukasz Nazdraczew, Wings for Life World Run Poznan

W polskiej edycji Wings for Life World Run 2016 wzięło udział niemal 4 tysiące uczestników. Fot. Lukasz Nazdraczew, Wings for Life World Run

Wśród kobiet najdłużej na placu boju wytrwała wicemistrzyni Polski w maratonie z 2009 r. Agnieszka Janasiak. Pokonała dystans 39,94 km, ustępując w Poznaniu tylko 17 mężczyznom. Kiedy dogonił ją Samochód Pościgowy (za jego kierownicą w Polsce siedział Adam Małysz), nie kryła zadowolenia.

Cieszę się, że udało mi się zrealizować to, czego chciałam, czyli zwyciężyć w Wings for Life World Run – stać się częścią tak pięknego wydarzenia, w którym pomagamy innym ludziom. Jeżeli ja mogę robić to co kocham, czyli biegać i jeszcze pomagać innym, to jest przepiękne.

Damian Kramski, Wings for Life World Run Poznan

Zwycięzcy polskiej edycji Wings for Life 2016 – Agnieszka Janasiak i Tomasz Walerowicz. Fot. Damian Kramski, Wings for Life World Run

W rywalizacji mężczyzn w Poznaniu bezkonkurencyjny okazał się Tomasz Walerowicz – drugi zawodnik zeszłorocznej edycji Wings for Life w Polsce. W tym roku został niekwestionowanym zwycięzcą, pokonując dystans o ponad 10 kilometrów dłuższy niż drugi w poznańskiej edycji imprezy Marcin Kęsy. Wynik 71,12 km dał mu 9. miejsce w światowej klasyfikacji! Po zakończeniu biegu Tomek powiedział, że o tym, gdzie wystartuje za rok zadecyduje jego synek. Pomimo zmęczenia, po biegu widać było na jego twarzy ogromną radość.

Wygrana w Wings for Life World Run jest moim największym amatorskim sukcesem, motywacją do dalszej pracy nad sobą, no i spełnieniem marzeń.

A tak w dużym skrócie wyglądał Wings for Life World Run 2016 w Poznaniu:

Już teraz można zapisać się na czwartą edycję biegu, która odbędzie się 7 maja 2017 r. W Polsce gospodarzem Światowego Biegu po raz kolejny będzie Poznań.

Link do zapisów

Link do wyników

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mamy za sobą 9. już edycję lubianego i cenionego cyklu biegów przełajowych w mieście, czyli CITY TRAIL. Jakie zmiany czekają imprezę w związku z zakończeniem współpracy z Nationale-Nederlanden? Jakie było ostatnie pół roku? Ilu zawodników […]

Od Grand Prix Poznania do Grand Prix CITY TRAIL, czyli prawie dekada pięknej trailowej przygody w 10 miastach w Polsce

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę. Skąd się biorą […]

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

W niedzielę, 12 maja odbędzie się jedenasta edycja PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu w Polsce wschodniej, imprezy z prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Już wiadomo, że uczestnicy będą pokonywać dokładnie taką samą trasę jak przed […]

Trasa 11. PKO Białystok Półmaratonu. Zapamiętacie ją na długo!

Stowarzyszenie Sportowe Polskie Ultra zaprasza w sobotę, 20 kwietnia, na V edycję biegu „6 godzin pełnej MOCY”. Uczestnicy tej wyjątkowej rywalizacji powalczą o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski na dystansie czasowym 6 godzin. Wśród nich […]

V edycja biegu „6 godzin pełnej MOCY” w ten weekend na stadionie OSiR Targówek

Długość kroku biegowego i kadencja to czynniki, które wzbudzają wiele emocji w biegowym świecie. Nic dziwnego, to bowiem jedyne sposoby, które pozwalają nam zwiększyć prędkość biegu. Czy jednak istnieją konkretne liczby, które określają, jakie wartości powinny przyjmować te czynniki?

180 to mit, czyli kadencja i długość kroku jako sposoby zwiększania prędkości biegu