fbpx

Czytelnia > Sprzęt > Sprzęt > Ubrania

Rajtki Supermana – czyli słowa sprzed lat o kompresji

Sydney Olympics: Athletics: Cathy Freeman Wins Women'S 400 Meters Final In Sydney, Australia On September 25, 2000.

Cathy Freeman w biegu na 400 m. Igrzyska Olimpijskie,  Sydney, 25 września 2000 r. Fot. Getty Images/East News

W archiwum Magazynu „Bieganie” znaleźliśmy ciekawy tekst Norriego Williamsona o rodzącej się modzie na kompresję. W kwietniu 2008 roku pisał tak: „Badania połączone z anegdotycznymi opowieściami sprawiają, że kompresja może stać się najpopularniejszym słowem w świecie sportu w 2008 roku”. Warto przeczytać! 

Przeglądając ostatnio jakieś materiały, zacząłem zadawać sobie pytanie – jak to jest, że najwięksi zbawcy ludzkości: Spiderman, Batman i Superman (że nie wspomnę już o ich żeńskich odpowiednikach) realizowali pełnię swojego potencjału wtedy, gdy byli ubrani w obcisłe, ściśle przylegające do ciała ubrania?

Odpowiedź znalazłem w badaniach: stosowanie materiałów uciskających mięśnie i tkanki, ułatwiających utrzymywanie ich bazowej struktury, ma pozytywny wpływ na jakość występu sportowego!

Po prostu – wciśnięcie się w „obcisłe” może poprawić naszą wydajność, pomóc w odzyskaniu pełnej sprawności, w wyregulowaniu temperatury i zminimalizowaniu powstawania opuchlizn w czasie podróży samolotem. Czy ktoś kiedyś widział Supermana z opuchniętymi kostkami po tym, jak pokonał on z zabójczą prędkością kilka kontynentów? Nie! Odpowiedź na tę zagadkę tkwi zapewne w jego rajtuzkach ściśle opinających uda.

Jako biegacze często opieramy się na wybranym planie treningowym, wybieramy konkretny model buta czy część ubioru, bazując na instynkcie, który podpowiada nam, co robić. O wiele rzadziej ta decyzja jest poparta badaniami.

Paula Radcliffe była chyba pierwszą w tym millenium zawodniczką z elity, która zaczęła nosić podkolanówki uciskowe. Szkolne podkolanówki zaczynają się rzucać w oczy na coraz większej liczbie elitarnych podudzi. Koncepcja kompresji (ucisku) wciąż zyskuje na popularności.

Czy ktoś może zapomnieć Cathy Freeman w jej kosmicznie obcisłym, jednoczęściowym stroju, który poprowadził ją do olimpijskiego złota na 400 metrów w czasie igrzysk w Sydney? Standardem stała się obcisła bielizna graczy rugby i piłkarzy piłki nożnej. Widok Bryana Habany w białym, obcisłym podkoszulku z długim rękawem, skaczącego nad rywalami, stał się w krajach anglosaskich obrazkiem niemal kultowym.

Badania przeprowadzone w USA i Australii (specjalizują się w nich naukowcy z Edith Cowan University w Australii Zachodniej) dowiodły istnienia szeregu korzyści wynikających z zastosowania sportowej odzieży uciskowej. Badania prowadzono na ubraniach z linii LineBreak Compression, która była prekursorem mody na obcisłe.

Badanie te potwierdziły istnienie korzyści – lepsze wyprofilowanie i podtrzymywanie struktury mięśni, co z kolei zmniejsza liczbę urazów, poprawia przepływ krwi i podnosi „czucie” mięśniowe. Wszystko to z kolei prowadzi do podniesienia progu przemian tlenowych, większej siły i lepszych wyników. Już samo to sprawia, że zwykli śmiertelnicy powinni czym prędzej sięgnąć po opinające biodra półprzezroczyste stroje. Tym bardziej, że to nie koniec korzyści! Badania wykazały bowiem, że materiały, z jakich wykonywane są te stroje, mogą aż o 30% zmniejszyć prędkość pocenia.

Mając tak wiele korzyści, z których na plan pierwszy wysuwa się efekt termoregulacji, naukowcy zajmujący się sportem testują efekty kompresji w różnych warunkach.

Regeneracja

Oczywiście nie zapominajmy przy tym o wszystkich znanych już wcześniej korzyściach. Przez lata czytelnicy anglojęzycznej prasy sportowej spotykali się ze słynną zasadą RICE, dotyczącą postępowania w przypadku kontuzji: Rest (odpoczynek), Ice (lód), Compression (ucisk), Elevation (uniesienie). W myśl dokładnie tej samej zasady zawodnicy, biorący udział w grach urazowych i kontaktowych, zaraz po zejściu z areny zakładają obcisły strój. Rugbiści wiedzą od lat, że to podstawa leczenia urazów powstałych podczas meczu.

Na podobnej zasadzie włożenie na siebie obcisłego ubrania poprawia tempo regeneracji po ciężkich treningach biegowych lub siłowych, co z kolei przekłada się na szybszy powrót do zajęć; szybsza regeneracja to podstawowy cel sportowców, którzy sięgają po niedozwolone środki farmakologiczne. A przecież istnieje legalny i bezpieczny sposób przyspieszenia odnowy.

Skarpety uciskowe zyskały popularność w momencie, gdy okazało się, że noszenie ich w czasie lotu zasadniczo obniża ryzyko powstania zjawiska DVT (w uproszczeniu – powstawania skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych, co często miało miejsce podczas lotu i było efektem utrzymywania przez dłuższy czas nóg w pozycji skurczonej). Teraz mało który sportowiec nie zakłada na czas trwania lotu ubrania uciskowego, które nie tylko zapobiega powstawaniu opuchlizny, ale i pozwala na szybsze wznowienie treningów po podróży międzykontynentalnej.

Testowane na ludziach

Podobno im bardziej wszystko się zmienia, tym bardziej pozostaje niezmienne. Narodziny mody na podkolanówki przypomniało mi postać dwukrotnego złotego medalisty olimpijskiego Alberto Juantoreny, który w latach 70. bił na głowę rywali na dystansach 400 i 800 metrów, biegając w swoich słynnych podkolanówkach. Elegancki, ale potężny krok mierzącego 188 cm Kubańczyka, zainspirował młodego, przysadzistego rugbistę biegającego śmiesznym stylem do rozpoczęcia przygody z bieganiem i tak, ku zdumieniu moich kolegów z klubu Savage, zacząłem startować – i kończyć – takie biegi jak The Comrades Marathon czy ultramaraton na 100 mil w podkolanówkach. Nie stał za tym żaden racjonalny powód – po prostu czułem się z tym dobrze. A teraz przypominam sobie, że nigdy złapał mnie w tamtym czasie kurcz.

Czy Juantorena wiedział już wtedy o czymś, o czym nie wiedzieli inni? Czy też raczej było to przyzwyczajenie, które zostało mu po okresie gry w koszykówkę? Tak czy inaczej – gdy inni biegali w krótkich skarpetkach albo i bez nich, Kubańczyk przez niemal dekadę wygrywał jak chciał biegi na 400 i 800 metrów.

Jest inny przykład. Niejaki Percy Dunn w 1997 roku z czasem 5:56 zajął niespodziewanie 22. miejsce w The Comrades Marathon, biegnąc cały dystans w obcisłym ubraniu z lycry, przebrany za cukierek (zbierał w ten sposób pieniądze na Dziecięcą Fundację Nelsona Mandeli). Wynik, jaki uzyskał jako cukierek, był o wiele lepszy niż podczas wszystkich swoich pozostałych startów w Comrades, w których biegł ubrany w koszulkę i spodenki. To kazało mi zadać samemu sobie pytanie o pomoc, jaką uzyskałem od moich legginsów w czasie maratonu Comrades w roku 1989, kiedy to zrobiłem czas 6:09. Rajtuzy stały się dla mnie standardem podczas wszystkich startów na preferowanych przeze mnie dystansach 100 mil, 24 godzin i w zawodach wielodniowych.

Kompresja zrobi furorę?

Badania połączone z anegdotycznymi opowieściami sprawiają, że kompresja może stać się najpopularniejszym słowem w świecie sportu w 2008 roku. Jednak nie wszystko może pójść tak gładko, jak by się mogło wydawać. Największym wyzwaniem będzie kwestia kulturowej i osobistej akceptacji. To właśnie strój à la Cathy Freeman, noszony pod oficjalnym strojem sportowym swej szkoły, przysparza młodej Amerykance Juashaunnie Kelly kłopotów – z wykluczeniem z udziału w zawodach włącznie. Zakaz startu nie powstał w związku z potencjalnymi korzyściami, wynikającymi z noszenia obcisłego ubrania, ale dlatego że uznano, iż nie jest ona ubrana w strój sportowy oficjalnie dopuszczony przez przepisy. Jak na ironię Kelly, która jest muzułmanką i była w zeszłym roku wyraźnie lepsza od swoich rywalek, nie będzie mogła startować w ogóle w przypadku konieczności ograniczenia się jedynie do oficjalnego stroju swojej szkoły, gdyż strój à la Freeman chroni jej ciało przed wzrokiem innych – zgodnie z jej przekonaniami religijnymi.

Jeśli rezultaty uzyskiwane w zawodach na całym świecie zaczną potwierdzać wyniki badań, to uparci amerykańscy sędziowie będą sami musieli zacząć szukać ochrony!

Nie ma wątpliwości, że stoimy na skraju powstania zjawiska, które może stworzyć nowe możliwości sportowcom na wielu poziomach zaawansowania. Wszystko jest tylko kwestią czasu.

Może nie masz w sobie całej mocy charakterystycznej dla bohaterów z kreskówek, ale samo założenie obcisłego ubrania na trening, zawody czy porę odpoczynku sprawi, że Twoje umiejętności znajdą się na wyższym poziomie zaawansowania!

Norrie Williamson, „Rajtki Supermana”, Bieganie kwiecień 2008

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Norrie Williamson

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Bieganie z psem to wciąż w Polsce dyscyplina niszowa. O ile traktowanie czworonoga jako dobrego kompana podczas treningu jest coraz popularniejsze, to już startowanie z nim w zawodach niekoniecznie. Chcecie zacząć biegać z psem? Zobaczcie, jak się do tego zabrać.

Bieganie z psem – czyli dwie nogi i cztery łapy

Dobra wiadomość dla zawodniczek i zawodników 16. PKO Poznań Półmaratonu. Wzorem poprzednich lat na podstawie numeru startowego w dniu biegu, 14 kwietnia, można podróżować bezpłatnie pociągami wybranych przewoźników na terenie Województwa Wielkopolskiego. Taką możliwość dają […]

Bezpłatne podróże dla uczestników 16. PKO Poznań Półmaratonu – Sprawdź szczegóły!

Gościem tego odcinka z cyklu Czy tu się biega? jest Magda Skrocka z Fundacji „Maraton Warszawski”, która opowiada o największych zaskoczeniach 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Gościem tego odcinka podcastu z cyklu Czy tu się biega? […]

Największe zaskoczenia 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Magda Skrocka z FMW

Już za miesiąc w Łodzi odbędą się Mistrzostwa Polski w maratonie kobiet i mężczyzn. Czołówka polskich biegaczy ma też powalczyć o minima na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, choć zadanie to będzie bardzo trudne. DOZ Maraton […]

DOZ Maraton Łódź: Wyjątkowe wyzwania i rekordowa pula nagród czekają na biegaczy

Największy w historii Polski półmaraton, 33. edycja Mistrzostw Polski w półmaratonie, jeden z największych biegów na dystansie 5 kilometrów. Podczas weekendu z 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonem Warszawskim i New Balance Biegiem na Piątkę nie brakowało emocji […]

Rekordowy 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski! Mateusz Kaczor bohaterem.

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski przechodzi do historii! To było niezwykłe wydarzenie. W stolicy pojawiło się 18 tys biegaczy. Na podium stanął Mateusz Kaczor, uzyskując przy tym tytuł Mistrza Polski. Mistrzynią została Monika Jackiewicz. Przydatne linki: […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – relacja minuta po minucie

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski zapowiada się niezwykle emocjonująco m.in. ze względu na spodziewany bardzo wysoki poziom sportowy. Możemy spodziewać się zaciętej walki o zwycięstwo w biegu, rekordy tras, walki o medale mistrzostw Polski, a także […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – kto powalczy o zwycięstwo, a kto o medale mistrzostw Polski?

Już w najbliższą niedzielę, 24 marca, w stolicy wystartuje 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz New Balance Bieg Na Piątkę. Na starcie obu biegów stanie 20 tysięcy biegaczy i biegaczek. Wydarzenie przyciąga – limit uczestników biegu […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski już w najbliższą niedzielę! Nadchodzi największa impreza biegowa w Polsce.