fbpx

Sprzęt > Akcesoria

Ręcznik chłodzący – gadżet czy przedmiot pierwszej potrzeby? [TEST]

ręcznik chłodzący

Mission EnduraCool wyglądają jak lepszej jakości turystyczne ręczniki. Małe, poręczne, szybkoschnące. Jednak ich szczególną właściwością jest chłodzenie rozgrzanego podczas letniego treningu organizmu. Sprawdziliśmy, czy naprawdę działają.

Do ręczników chłodzących przymierzałam się długo. Szczególnie po tym, gdy przeczytałam instrukcję użycia. W skrócie brzmi ona: ręcznik namoczyć i przyłożyć do skóry. Świetnie, tyle, że w ten sposób każdy zwilżony zimną wodą materiał jest w stanie nas schłodzić. Czy to będzie zwykły, bawełniany ręcznik, koszulka czy chusta wielofunkcyjna, a nawet skarpetka. A jednak ręcznik chłodzący ma pewną właściwość, jakiej nie posiada żaden „zwykły” kawałek materiału: dłużej trzyma niską temperaturę.

20067487_10203400110239780_362231977_n

Zwykły ręcznik bardzo szybko podłapuje temperaturę ciała i z otoczenia. Tymczasem jak przekonuje producent, ręcznik Mission jest w stanie utrzymywać właściwości chłodzące nawet do dwóch godzin.

Ręczniki chłodzące w praktyce

Ręczników Mission używałam głównie podczas upałów, gdy termometr wskazywał nawet 30 stopni. Szczególnie je doceniłam po długim wybieganiu, intensywnym treningu lub zawodach, na mecie których czułam, że jestem na granicy przegrzania. Wtedy wystarczyło, że nawilżony ręcznik kładłam sobie na karku, by poczuć ulgę i w miarę sprawnie wrócić do równowagi.

recznik-chlodzacy-76_133776_p_730_502_0

Czy ręcznik rzeczywiście chłodzi przez kilka godzin? Szczerze mówiąc… nie wiem. Nie było bowiem potrzeby, aby go trzymać na skórze tak długo. Zdejmowałam go maksymalnie po godzinie, bo zwyczajnie robiło mi się chłodno. Przez ten czas nie musiałam ręcznika dodatkowo moczyć, po prostu spoczywał na moich ramionach i oferował delikatne chłodzenie.
Ręcznik sprawdził się również podczas weekendowych wyjazdów. Jest ultra lekki i miły w dotyku. Po zwinięciu zajmuje bardzo mało miejsca.

“Zwykły” czy Techknit?

Firma Mission obecnie oferuje dwa rodzaje ręczników chłodzących. Jak widać na zdjęciu, znacząco różnią się strukturą: jeden z nich (Techknit) jest w 100 proc. wykonany z poliestru oraz model starszy, który w składzie ma 10 proc. nylonu. O ile właściwości chłodzące mają podobne, to o wiele bardziej do gustu przypadł mi Techknit (po lewej). Jest milszy w dotyku, bardziej kompaktowy, niesamowicie lekki. “Zwykły” jest nieco sztywniejszy, bardziej czuć jego obecność na szyi. Nie są to jednak różnice tak znaczące, bym którykolwiek z modeli miała skreślić.

20049226_10203400109639765_769610088_o

Podsumowanie

Ręczniki firmy Mission nie są tanie: 69,99 oraz 79,99 za Techknit. Sporo, jak na niewielki kawałek materiału. Jednak przyznaję, że jest on niezastąpiony nie tylko po treningach w upale, ale również na wszelkie wakacyjne wyjazdy. Szybko przynosi ulgę i pomaga sprawnie dojść do równowagi. Przy tym wszystkim zajmuje niewiele miejsca (mieści się nawet do maleńkiej kamizelki biegowej).

mm
Iwona Ludwinek-Zarzeka

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Najbliższa edycja „Żyrardów w Biegu” zbliża się wielkimi krokami. Zmagania na dystansie 5 i 10 kilometrów odbędą się w dniu 30 sierpnia (niedziela). Organizator zapewni niezbędne środki bezpieczeństwa oraz zapowiada udział jednej z najlepszych polskich […]

Rywalizacja nad Zalewem Żyrardowskim już wkrótce!

Wprowadzenie do biegania treningu siły zależy od zrozumienia, jak to działa. Przedstawiamy prawdziwą encyklopedię, przegląd biegowego treningu siły od kuchni. Co, jak i dlaczego działa.

Siła w bieganiu – kompendium wiedzy

Dave Wottle kończy dziś 70 lat. Prawdopodobnie nie kojarzycie tego nazwiska. Ale jest również bardzo prawdopodobne, że widzieliście flimik z jego fenomenalnym wyczynem z 1972 r. Wyczynem, który dał mu mistrzostwo olimpijskie i wprawił cały […]

Dave Wottle – bohater jednego z najbardziej emocjonujących biegów kończy 70 lat!

Komfort, ochrona, prędkość i trakcja – te określenia butów do biegania stanowią o sile kolekcji marki ASICS na sezon jesień-zima 2020. Kultowe modele w nowej odsłonie zostały zaprezentowane w trakcie spotkania pod hasłem „Poczuj różnicę” […]

ASICS zaprezentował nową kolekcję biegową AW20’

U rekordzisty świata w biegu na 400 m Wayde’a Van Niekerka stwierdzono zakażenie koronawirusem. Reprezentant Republiki Południowej Afryki miał właśnie rozpocząć tegoroczny sezon, gdy dowiedział się o chorobie. To oznacza, że jego przerwa w starach […]

Aktualny rekordzista świata i mistrz olimpijski z COVID-19!

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w naszym życiu zaszło wiele zmian. Nie ominęły one również środowiska biegowego, bo obostrzenia wprowadzone przez rząd zablokowały organizację zawodów. Nawet po ich zluzowaniu nie jest tak jak dawniej, a wiele […]

Czy warto bronić się przed biegami wirtualnymi?

Przeciążenie w połowie przygotowania do ważnego biegu to koszmar każdego biegacza i każdej biegaczki. Co wtedy robić, jak reagować na różne objawy bólowe?

Przeciążenia w treningu – jak reagować?

Rosnąca liczba odwołanych imprez oraz próby organizacji biegów wirtualnych sprawiła, że miałem ostatnio przerażającą senną wizję przeszłości. Przyszłości, w której bieganie miało zupełnie inny wymiar i w której stałem się jednym z tych, którzy opowiadali […]

Biegowe science-fiction, czyli kilka słów o tym, jak to się drzewiej startowało w zawodach… [Felieton]