fbpx

Ruszyła II edycja ogólnopolskiego badania motywacji biegaczy

Autor: admin • 27.04.2016
Uczestnicy projektu Być jak Bekele - przez kilka miesięcy będą pracować nad poprawą techniki biegania. Fot. Piotr Dymus

Jakie zmiany i w jakich dziedzinach życia powoduje trening biegowy? Odpowiedzi poszukają naukowcy w ramach II Ogólnopolskiego badania motywacji biegaczy. Fot. Piotr Dymus

Ruszyła II edycja ogólnopolskiego badania motywacji biegaczy prowadzonego przez zespół naukowy z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu i College of William and Marry. W projekcie może wziąć udział każdy biegacz trenujący do startu w półmaratonie lub maratonie a także osoby biegające rekreacyjnie. Na uczestników badania czekają nagrody!

Celem badania jest analiza różnych zmian, które pojawiają się, kiedy człowiek zaczyna biegać. Zdaniem przedstawicieli zespołu badawczego zmiany te mogą mieć istotny wpływ na wiele dziedzin życia. Jak silny jest ten wpływ i jakie zmiany zachodzą pod wpływem regularnego treningu biegowego – to właśnie będą usiłowali zbadać naukowcy.

 Na czym polega badanie? 

Każdy z uczestników na samym początku będzie miał do wypełnienia kilka kwestionariuszy. Następnie przez ok. 12-13 tygodni raz w tygodniu będzie odpowiadał na 20-35 (w większości bardzo krótkich) pytań dotyczących treningów z ostatniego tygodnia, samopoczucia i zadowolenia itp. Po tym czasie częstotliwość wypełniania “dzienniczków” na kolejnych 6-7 miesięcy zmniejsza się (wypełnianie raz w miesiącu), by na ostatnie 12-13 tygodni znów wzrosnąć do cotygodniowej. Na koniec uczestnicy ponownie wypełnią zestaw kwestionariuszy.

 Kto może wziąć udział? 

Udział w badaniu może wziąć w zasadzie każda osoba biegająca. Wypełniając zgłoszenie, należy przyporządkować się do jednej z 3 grup:

Grupa 1. Osoby zaczynające przygotowania do maratonu lub półmaratonu, które jeszcze nigdy nie brały udziału ani w półmaratonie, ani w maratonie.

Grupa 2. Osoby, które mają za sobą już przynajmniej jeden półmaraton lub maraton i obecnie przygotowują się do półmaratonu lub maratonu.

Grupa 3. Osoby, które biegają regularnie, dla przyjemności, ale nigdy nie brały udziału w półmaratonie ani maratonie i NIE zamierzają brać udziału w żadnym z tych biegów w najbliższym roku.

 Nagrody dla uczestników 

Wśród uczestników badania, którzy zrealizują wszystkie etapy badania, zostanie rozlosowanych kilka nagród.

Nagroda główna dla osób przygotowujących się do półmaratonu/maratonu: sfinansowanie udziału w jednym z maratonów w Europie między wrześniem 2017 r. i marcem 2018 r. (Włochy, Francja, Hiszpania, Grecja lub Portugalia) – pakiet startowy, przelot i hotel (3 doby hotelowe).

Nagroda główna dla osób, które biegają dla przyjemności, ale nie przygotowują się do półmaratonu/maratonu: pakiet odnowy biologicznej.

Nagrody dodatkowe: buty sportowe, koszulki New Balance, odżywki, napoje izotoniczne. Raz w miesiącu wśród uczestników będzie losowany trening personalny lub miesięczna opieka trenera lub wizyta u dietetyka. Każdy z uczestników badania otrzyma raport z badania. Wyniki będą analizowane na poziomie grupy, analizy indywidualne nie są planowane. Jednak na życzenie uczestników, zespół może przygotować podstawowe zestawienie indywidualnych wyników z całego roku aktywności.

 Zespół badawczy 

  • Marzena Cypryańska – dr psychologii, biega odkąd pamięta, ostatnio nieregularnie, zwykle dla przyjemności. Nigdy jeszcze nie wzięła udziału w maratonie, ale kiedyś zamierza…
  • John Nezlek – prof. psychologii pracuje w College of William and Mary, USA, a od trzech lat również na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Kiedyś biegał z dziką pasją. Dziś bardzo za tym tęskni.
  • Piotr Cypryański – przygotowuje pracę magisterską na Wydziale Psychologii SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie. Pewnego dnia rzucił młodzieńczy nałóg nikotynowy, wyszedł z domu i zaczął biegać… A potem już nie mógł się zatrzymać… Ma za sobą wiele maratonów; jego obecny rekord 2.33.41 (Maraton Dębno 2016)
  • Karolina Jenczylik – przygotowuje pracę magisterską na Wydziale Zamiejscowym SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Poznaniu. Jest zafascynowana psychologią sportu i wyznacza sobie kolejne długodystansowe cele…
  • Karolina Chlebosz – doktorantka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, magister psychologii UAM oraz wychowania fizycznego AWF Poznań. Zawodowo realizuje swoją największą pasję- psychologię sportu, amatorsko przekracza swoje granice startując w maratonach, ultramaratonach górskich oraz triathlonie.

Kierownikiem projektu jest prof. Anna M. Zalewska, Dziekan Wydziału Zamiejscowego SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Poznaniu.

To już druga edycja “Ogólnopolskiego badania motywacji biegaczy” realizowanego w ramach grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.. Pierwsza, realizowana od kwietnia 2015 r. zakończy się w czerwcu/lipcu 2016 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger