fbpx

Scott Jurek z rekordem Szlaku Appalachów

Scott Jurek

fot. Facebook/Scott Jurek

Scott Jurek, w niedzielę “zamknął” Szlak Appalachów z rekordem trasy. To 2200 mil (3540 kilometrów), 156 972 metrów przewyższeń i 14 stanów. Pokonanie tego dystansu zajęło mu 46 dni 8 godzin i 7 minut. Sam biegacz określił swój wyczyn mianem arcydzieła.

Scotta Jurka nikomu nie trzeba przedstawiać. To ikona biegów ultra. W swojej karierze wygrał najsłynniejsze amerykańskie biegi takie jak Hardrock 100, Badwater 135. Wygrał też Spartathlon. W końcu siedem razy z rzędu wygrywał na Western States.

Jurek napisał “Jedz i biegaj”, pojawił się też jako bohater w książce Chrisa McDougalla “Urodzeni biegacze”. Śmiało można powiedzieć, że w świecie ultra osiągnął prawie wszystko. Na koniec kariery postanowił zmierzyć się ze Szlakiem Appalachów.

Nie mogę się doczekać wielkiej przygody. Moim celem jest pokonanie trasy w rekordowym czasie, ale przede wszystkim zależy mi na inspirowaniu innych. Niech sięgają po swoje cele – pisał na swoim profilu Facebook Scott Jurek tuż przed startem

Poprzedni rekord należał do Jennifer Pharr Davis i wynosił 46 dni 11 godzin i 20 minut. Zarówno Jurek jak i Davis korzystali na trasie z pomocy osób trzecich. Rekord szlaku bez korzystania z supportu wynosi 58 dni 9 godzin i 40 minut i należy do Mathew Kirka.

Jurek początkowo chciał ukończyć bieg w 42 dni. Jednak warunki na trasie szybko zweryfikowały jego plany. Podczas biegu walczył z deszczem, kilka razy się zgubił. Walczył też z wycieńczeniem.

Tak wyglądał, kiedy zaczynał bieg:

Scott Jurek

fot. Facebook/Scott Jurek

A tak pod koniec Szlaku Appalachów:

Scott Jurek

fot. Facebook/Scott Jurek

Czas Scotta Jurka musi jeszcze zostać formalnie potwierdzony. Jednak już teraz można mu pogratulować wspaniałego wyczynu na koniec kariery. Szlak Appalachów pokonał w 46 dni 8 godzin i 7 minut.

Czym jest Szlak Appalachów

Szlak Appalachów to trasa łącząca dwa wierzchołki – Springer Mountain w Geogrii i Górę Katahdin w Maine. Jego przybliżona długość to 2200 mil, czyli 3,5 tysiąca kilometrów. Wiedzie przez 14 stanów i jest popularnym szlakiem górskich wycieczek. Wielu traperów próbuje pokonać go w jeden sezon.

Szlak Appalachów wraz ze Szlakiem Działu Kontynentalnego i Pacific Crest Trail tworzą Potrójną Koronę, czyli prestiżowy zbiór trzech najdłuższych i najbardziej wymagających górskich, pieszych szlaków Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Zmagania Scotta Jurka dzień po dniu można prześledzić na jego profilu Facebook.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger