fbpx

Ludzie > Historie biegaczy > Ludzie

Sebastian Chojnacki. Buty

sebastian chojnacki

Fot. Archiwum bohatera

Dziesięć lat temu rzuciła mnie dziewczyna. Miałem dużo czasu i dużo złości i wyszedłem do lasu, żeby to wybiegać. Przebiegłem parę razy kilka kilometrów. Spodobało mi się. Wystartowałem w zawodach w Toruniu i złość przeszła w radość z pokonywania słabości. Poprawiania się o minutę albo o sześć miejsc – nie byłem już 5 od końca tylko 11.

A na wiosnę przygotowałem się do maratonu. Tydzień przed zrobiłem na stadionie 25 km, przechodził ojciec kolegi, spytał co ja tak nogami powłóczę. Na maratonie nie było lepiej, byłem w ostatniej dziesiątce, czas 4:37. Wróciłem do domu i spałem 14 godzin. I się zraziłem na kilka lat.

Drugi impuls przyszedł, kiedy w internecie pojawiły się fora biegowe – bieganie.pl, potem biegajznami.pl. Wróciłem do treningów, chciałem pojechać na bieg, spotkać ludzi, których znałem z forum. Ja w sieci jestem Sebstis.

W 2004 roku wystartowałem w półmaratonie w Łowiczu. Pierwszy raz z chipem. Schowałem go do kieszonki, sędziowie na mecie wychwycili, że nic nie piknęło, więc cofnęli mnie przed matę i zaliczyłem bieg.

Po Łowiczu postanowiłem kupić sobie nowe buty biegowe. Ale te pierwsze z 1998 r. mam ciągle w piwnicy.

Praca

Skończyłem historię, a pracuję w kulturze. Teraz w toruńskim Dworze Artusa, organizuję koncerty. Czasem pracuję do nocy, ale potrafię o 22. wyjść na trening. Udowadniam sobie wtedy, że potrafię walczyć z przeciwnościami. Przez bieganie stałem się twardszy. Przekonany o swojej racji, to wychodzi też w pracy.

Idę do lasu się wyciszyć, słuchać rytmu serca. Nawet nie ptaków, tylko siebie. Wolę biegać w zimie, wiosna wycisza las.

Bieg życia

Tamten pierwszy maraton. Esencją biegania są te stany emocjonalne, które wtedy przeżyłem. Euforia, potem kryzys, walka ze sobą, żeby się przeczołgać, zmieścić w limicie. Ostatni kilometr który biegłem z uśmiechem. I ta wrzawa na mecie, rodzina, znajomi.

Rodzina

Monika była w tamtym tłumie, zeszliśmy się tydzień wcześniej na Juwenaliach. Teraz czasem ze mną truchta.

Mamy pięcioletnią Maję, zabieram ją na biegi dla przedszkolaków. Żeby nauczyła się walczyć, pokonywać słabości. I żeby nie płakała, jak przybiega ostatnia.

Czasem się z żoną droczymy. Ja jej mówię, że za dużo pieniędzy wydaje na buty. A ona, że ja na bieganie. Czyli właściwie też na buty.

Życiówka

To co mi się najbardziej udało, to właśnie rodzina. Bieganie może się kiedyś skończyć, nie przesłania mi życia. Póki mam wsparcie w rodzinie, to wszystko jest dobrze.

Sebastian Chojnacki, życiówki:
5 km – nie biegł;
10 km – 39:38;
półmaraton – 1:29:08;
maraton – 3:26:22

mm
Wojciech Staszewski

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca

Ruszyły zapisy na Wirtualną 1MILĘ! Rywalizacja jest wirtualna, ale bieganie, nagrody, a przede wszystkim pomoc, jaka za tym bieganiem idzie, są jak najbardziej realne! Każda zarejestrowana w zabawie mila to złotówka przeznaczana na cele charytatywne. […]

Rusza Wirtualna 1MILA. Biegaj, wygrywaj i pomagaj!

21 kilometrów i 285 metrów – tyle wynosi aktualny rekord świata w biegu godzinnym. Wynik ustanowiony w 2007 r. może zostać pobity z powodu… koronawirusa! Tegoroczny sezon sportowy, storpedowany przez koronawirusa, jest wyjątkowy. Jednym z […]

Mo Farah spróbuje pobić rekord świata w biegu godzinnym!