fbpx

Dieta

Sól nie taka szkodliwa jak sądzono

Sól to kolejny z produktów spożywczych, który powoli wraca do łask po latach potępiania. Podobnie jak w przypadku masła czy jajek, okazuje się, że spożywanie jej w nawet sporych ilościach na ogół nie niesie żadnego zagrożenia dla zdrowia. A odpowiednio wysokie dawki są szczególnie ważne u sportowców.

Co prawda już 10 lat temu Scientific American pisało o wątpliwych podstawach naukowych, jeśli chodzi o zalecenia zmniejszania spożycia soli, ale wiedza ta bardzo powoli przebija się w społeczeństwie. Dwa lata temu pojawiły się kolejne badania, pokazujące nie tylko, że w większości krajów świata sól nie jest problemem, ale że o wiele groźniejszy jest jej niedobór. Jak się okazuje, ryzyko problemów z sercem rośnie wraz ze zmniejszaniem, a nie zwiększaniem spożycia soli.

Oczywiście istnieje pewien bezpieczny poziom, który szacuje się na 5 gramów soli dziennie. Badania wykazały jednak, że ten poziom spożycia przekraczają jedynie Chińczycy. Co więcej, nawet bardzo wysokie dawki soli nie są problemem, jeśli towarzyszy im odpowiednio wysokie spożycie potasu, zawartego w dużych ilościach w warzywach i owocach. Dla sportowców, w tym oczywiście biegaczy, relatywnie wysokie spożycie soli jest ważne, bo sporą jej ilość tracimy wraz z potem.

Skutki niedoboru sodu

Niedobory sodu mogą prowadzić do skurczów mięśni, a ekstremalne rozcieńczenie płynów komórkowych grozi wręcz śmiercią. Hiponatremia, czyli niedobór sodu, wynikający np z bardzo wysokiego spożycia czystej wody w czasie maratonu, bez soli mineralnych, bywała już przyczyną śmierci biegaczy. Nie raportowano natomiast przypadków zgonu z powodu przedawkowania soli.

Sól to przykład tego, jak niewłaściwie zinterpretowane badania mogą wpływać na powszechne postrzeganie danego produktu. W latach 70. XX wieku pojawiły się odniesienia o tym, że wysokie spożycie soli wpływa na zwiększenie ciśnienia. Jak się okazuje, badania przeprowadzono na szczurach, którym podawano odpowiednik 500 gram soli w przypadku ludzi – podczas gdy średnia spożycia w krajach Zachodu to ok. 4 gramy.

Wykryto też zwiększanie się ilości zawałów w społeczeństwach z wysokim spożyciem soli, ale nie potwierdzono tego trendu w badaniach wewnątrz danego społeczeństwa. Mówiąc inaczej, nie istnieje związek pomiędzy podwyższonym spożywaniem soli u konkretnych ludzi a zwiększeniem ryzyka zawału. Reakcja na wysokie spożycie jest bardzo indywidualna, a u części społeczeństwa obserwuje się wręcz bardzo korzystne efekty. Samo ciśnienie u niektórych osobników wzrasta przy większym spożyciu, ale jest to wzrost o 1-2 mm Hg. Czyli u zdrowych osób będzie to potencjalny skok ciśnienia ze 120 na 121.

Rozsądek przede wszystkim

Obecny stan wiedzy sugeruje, że nie ma sensu ograniczanie ilości spożywanej soli u zdrowych osób, a oparte o tego typu poglądy zalecenia lekarskie nie mają sensu. Jak zwykle ważny pozostaje zdrowy rozsądek, bo ekstremalne ilości soli mogą być oczywiście potencjalnie szkodliwe. Na razie jednak okazuje sie, że o wiele groźniejszy od nadmiaru jest jej niedobór.

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

4 / 5. 5

Przeczytaj też

Czasy mamy niepewne, a może być jeszcze gorzej. Na ulicach coraz częściej można spotkać bandytów z pałkami teleskopowymi. Dlatego, w trosce o naszych czytelników, przedstawiamy poradnik taktyczny: ucieczka przed pościgiem oraz sposoby przygotowania.

Jak uciec przed pościgiem. Poradnik taktyczny

Unikalny design, zwrot energii, lekkość i poczucie komfortu. Tym charakteryzuje się najnowszy model w kolekcji marki ASICS – NOVABLAST. Buty są przeznaczone szczególnie dla tych osób, które chcą czerpać z biegania jeszcze więcej radości. Odważna […]

Nowość dla nowej generacji biegaczy. ASICS NOVABLAST – lekkość, wydajność i satysfakcja po kolejnych kilometrach

Od 1979 r. wiedział, co będzie robił w każdą ostatnią (z małymi wyjątkami) niedzielę września. Zawsze stawiał się w pełni gotowy na starcie Maratonu Warszawskiego. Jednak w kolejnych latach już go z nami zabraknie. Franciszek […]

Nie żyje Franciszek Sojka – jedna z legend Maratonu Warszawskiego

Chociaż brzmi to przewrotnie, coraz trudniej wyobrazić sobie biegi z udziałem kilku tysięcy osób, odbywające się jeszcze w 2020 r. Jest jednak takie miejsce na świecie, w którym są one… niemal na porządku dziennym! Wydarzenia […]

Bieg na kilka tysięcy osób w 2020 roku? To dzieje się naprawdę!

Najbliższy rok przyniesie ogromne zmiany w bieganiu. Prawdopodobnie po pandemii staniemy w obliczu biegowego świata po rewolucji. Dowiedz się, jakie zmiany prognozujemy i na co trzeba się przygotować.

Jak pandemia zmieni bieganie? Felieton Marcina Nagórka

Kiedy na dworze robi się zimno, trudniej o mobilizację do treningu. Dlatego adidas prezentuje nową kolekcję COLD.RDY, która eliminuje wpływ warunków atmosferycznych na komfort podczas treningu. Nowa kolekcja zapewnia odpowiednią izolację dzięki zastosowaniu oddychających i […]

adidas prezentuje COLD.DRY – kolekcję zaprojektowaną z myślą o treningu w trudnych warunkach pogodowych

Biegasz, więc jesteś sprawny? Nic bardziej mylnego. Biegacze unikający ćwiczeń uzupełniających, są bardziej podatni na kontuzje, a ich treningi nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Co zatem robić? Prezentujemy podstawowy zestaw dla osób biegających regularnie 3-4 razy […]

Zestaw ćwiczeń wzmacniających dla biegaczy

Dwukrotnie przekładany 47. Maraton Dębno nie odbędzie się w sezonie 2020. Tym samym organizatorzy najstarszego maratonu w Polsce wbili prawdopodobnie gwóźdź do trumny w kwestii rozegrania Mistrzostw Polski w maratonie w sezonie 2020. Chociaż polscy […]

Dębno odwołane! Czy w tym roku odbędą się mistrzostwa Polski w maratonie?