fbpx

Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt

Adidas SUPERNOVA Glide 5 – wcale nie taka SUPER…

supernova2Fot. Witalis Borkowski

Adidas Supernova Glide 5 – to but, o którym zawsze myślałem: „Na bank będzie dobry”. Być może to przeświadczenie wynikało z pozytywnych wspomnień po Adidas Response Cushion 18, od którego tak naprawdę zaczynałem swoją przygodę z bieganiem…

Sama Supernova jest butem o klasę wyższym od Responsa i bardziej zaawansowanym technologicznie, więc to stwierdzenie wydawało się dla mnie pewnikiem. Od ponad pół roku jestem szczęśliwym (?) posiadaczem Glide’a 5, nabiegałem w nim ponad 300 kilometrów i muszę powiedzieć, że… rzeczywistość bywa okrutna. Dlaczego tylko 300, a nie np. 1000 czy 2000? Zrezygnowałem z Supernovy. Teraz może jednie dobrze uzupełniać klasyczny dres z trzema paskami, do „polansowania” się na osiedlu.  W sumie nie było mi z „nią” aż tak źle, ale oczekiwałem, że będzie… SUPER.

Mądry Polak po bieganiu…

Pierwszy raz doświadczyłem sytuacji, kiedy mierząc buty w sklepie i myśląc sobie: „Kurczę, są naprawdę niezłe”, zawiodłem się na nich z czasem. Chociaż ściślej rzecz ujmując – z czasem i przebiegniętymi kilometrami. Niestety, ale nie da się wyczuć buta truchtając sobie kilka-kilkanaście minut po równej jak stół powierzchni sklepowej. Pierwsze odczucia miałem bardzo pozytywne – „biegało” mi się po sklepie w Supernovie bardzo dobrze. „O, jaka fajna, jaka dynamiczna! Może bym sobie w niej jakiś maraton przeleciał?” – myślałem. Zapewne było to spowodowane tym, że miałem do niej bardzo pozytywne nastawienie i dałem jej już na samym starcie duży kredyt zaufania. Błąd. Zawsze trzeba myśleć o mierzeniu butów biegowych jak o walce z przeciwnikiem na ringu bokserskim, którego trzeba wypunktować, ale nie znokautować już w pierwszej rundzie. Dobrze jest się zastanowić, jakie słabe strony w nim widzimy, ponieważ akurat te w pierwszej kolejności będą dawały o sobie znać. Tylko bez przesady i popadania w skrajności! Trzeba pamiętać, że nie ma butów idealnych, ale swoje ideały warto posiadać, żeby mieć do czego dążyć.

Pierwsze śliwki – robaczywki

Pierwsze przymiarki zakończyłem z nastawieniem: „Jest dość sztywno, ale za to może będzie i dynamicznie”. But całkiem nieźle leży na nodze. Czuję się, że to już górna półka butów treningowych. Dość wąsko w śródstopiu, także ten model raczej nie przypadnie do gustu posiadaczom niewymiarowych kończyn dolnych.

supernova1

Fot. Witalis Borkowski

Cholewka

Często zastanawiałem się nad tym, czy aby system trzymania cholewki buta nie będzie zbyt słaby. Wszak za trzymanie w Glidzie 5 odpowiada w dużej mierze standardowy system charakterystycznych trzech pasków („stripes”), ulokowanych w środkowej części. Cały przód Supernovy to tylko przewiewna siateczka, która kończy się wzmocnieniem na palcach. Nie, nie jest jednak tak źle z trzymaniem, jakby mogło się na pierwszy rzut oka wydawać. Buty dają radę, a noga dobrze w nich leży.

Wentylacja

W bucie mamy stosunkowo sporo oddychającej siateczki typu „mesh”. Dzięki temu noga nie zapoci nam się nawet wtedy, kiedy będziemy robili dłuższe wybiegania. Większych problemów z wentylacją nie miałem. But został po prostu w dobry i przemyślany sposób zaprojektowany i wykonany.

Sztywna, czy niesztywna (podeszwa)?

Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od tego, w czym się wcześniej biegało. Jeżeli w miękkim ASICS-ie, to na samym początku będzie się miało wrażenie, że jest dość twardo. Z kolei jeżeli zrobimy sobie przerwę i dopiero po jakimś czasie na nowo założymy Supernovę na nogę, to poczujemy przyjemną… miękkość. Ale bez przesady z tą wygodą. Mimo wszystko but jest dość sztywny. Jest dynamiczny, ale dynamika nigdy nie będzie jednak szła w parze w przesadnym komfortem buta. I to się po prostu czuje.

Sznurowadła do wymiany

Być może trochę się czepiam, ale nie wiem do końca, czy dobrym pomysłem zastosowanym w bucie są płaskie sznurowadła, które dostajemy w standardzie. Przyzwyczajony jestem do tego, że sznurówki – po ich uprzednim zawiązaniu – rozwiązują mi się tylko wtedy, gdy ja tego chcę. Niestety, nie w tym przypadku. Sznurowadła zawiązane na jeden węzeł dość szybko się rozplątują i trzeba je profilaktycznie wiązać na dwa supły albo na węzełek. Są dość sztywne, płaskie, a tym samym – niefunkcjonalne.. Do poprawy!

Istna pięta achillesowa…

Najbardziej w tym bucie przeszkadza mi jednak pięta. A dokładnie – jej konstrukcja. Jeżeli ktoś nastawia się na bieganie ze śródstopia, może się bardzo zdziwić. Zbyt duża różnica w wysokości pięty i przedniej części sprawia, że z automatu musimy najpierw postawić piętę, dopiero potem możemy wejść na śródstopie. Osobiście nie za bardzo lubię, kiedy but coś na mnie wymusza. Sam wolałbym decydować o tym, z jakiej części stopy chcę i mogę biegać. A w Glidzie 5 jest to utrudnione. Szczerze powiedziawszy, po raz pierwszy tak dotkliwie odczułem różnicę wysokości między palcami a piętą, która skutecznie przeszkadza w bieganiu. Osobom zaczynającym z pięty i przechodzącym następnie na palce być może to się spodoba.

supernova3

Fot. Witalis Borkowski

Zalety

Narzekałem na piętę, ale i muszę też parę ciepłych słów o niej powiedzieć. But przyjemnie ją otula i czuje się pracujący system, odpowiadający za dopasowanie jej kształtu do nogi. Co jeszcze fajnego? Na zbiegach bardzo przydaje się system Formotion, który skutecznie niweluje nieprzyjemne uderzenia, kiedy musimy bardziej odchylić się do tyłu i biec bardziej na piętach. Tym niemniej w warunkach stricte miejskich (ulice i parki) rzadko będziemy z tego systemu korzystali.

Pianka

Niby nabiegałem w tych butach tylko 300 kilometrów, ale i tak czuję, że pianka jest bardzo solidna i posłuży długo. Nie zauważyłem, ażeby w jakimś miejscu zaczęła się specjalnie ugniatać czy po prostu niszczeć. Buty są (prawie) jak nowe.

Materiały

Tworzywa też są godne pochwały. Widać, że solidnie zostały dopasowane i trzymają się, aż miło. Jedynym mankamentem jest to, że buty straciły swój pierwotny kolor, ale to może dlatego, że zaliczyłem w nich już ze trzy – jak się później okazało – biegi terenowe. Jedyną rzeczą, którą zaobserwowałem, i która może „niepokoić”, jest delikatnie odklejająca się guma Continentala na podeszwie zewnętrznej. W moim przypadku – tylko w lewym bucie. Tym niemniej dla osób umiejących obsługiwać klej szybkoschnący typu „kropelka”, to raczej nie problem.

supernova4

Fot. Witalis Borkowski

Dla kogo Supernova?

Poleciłbym ten model osobie już biegającej, potrzebującej buta bardziej dynamicznego aniżeli statystyczna i dość (zwykle) toporna treningówka. Jest sztywna, ale nieprzesadnie. Z tempem w okolicach około 3:50 min/km radzi sobie całkiem nieźle. Nie jest ani lekka, ani ciężka. Czytając komentarze na jej temat natrafiłem na taki, który podsumowywał ją, jako „but nijaki”. Nie zgodzę się z tym. But jest bardzo dobrze wykonany poza tymi niuansami, o których pisałem parę linijek wyżej. Jeżeli ktoś chce dobre, wytrzymałe buty, które posłużą mu na długo, Supernova będzie dla niego. Mi osobiście wszystko by z grubsza odpowiadało, gdyby nie ten nieszczęśliwy spadek (drop), niepozwalający mi na płynne bieganie ze śródstopia. Kiedy biegałem już na sporym zmęczeniu i w sumie było mi już obojętne w jaki sposób stawiam stopę (zgodnie z zasadą – aby do przodu!), spadek mi nie przeszkadzał. Ale nie o to tutaj chyba chodzi. Do powolnego truchtania nadaje się jak najbardziej, ponieważ wtedy zwykle przemieszczamy się prawie na pełnej stopie i różnica wysokości między piętą a palcami jest nam obojętna. Adidas Supernova Glide 5 to dobry but, ale nie do bycia SUPER jeszcze sporo mu brakuje…

mm
Paweł Kowalik

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

U rekordzisty świata w biegu na 400 m Wayde’a Van Niekerka stwierdzono zakażenie koronawirusem. Reprezentant Republiki Południowej Afryki miał właśnie rozpocząć tegoroczny sezon, gdy dowiedział się o chorobie. To oznacza, że jego przerwa w starach […]

Aktualny rekordzista świata i mistrz olimpijski z COVID-19!

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w naszym życiu zaszło wiele zmian. Nie ominęły one również środowiska biegowego, bo obostrzenia wprowadzone przez rząd zablokowały organizację zawodów. Nawet po ich zluzowaniu nie jest tak jak dawniej, a wiele […]

Czy warto bronić się przed biegami wirtualnymi?

Przeciążenie w połowie przygotowania do ważnego biegu to koszmar każdego biegacza i każdej biegaczki. Co wtedy robić, jak reagować na różne objawy bólowe?

Przeciążenia w treningu – jak reagować?

Rosnąca liczba odwołanych imprez oraz próby organizacji biegów wirtualnych sprawiła, że miałem ostatnio przerażającą senną wizję przeszłości. Przyszłości, w której bieganie miało zupełnie inny wymiar i w której stałem się jednym z tych, którzy opowiadali […]

Biegowe science-fiction, czyli kilka słów o tym, jak to się drzewiej startowało w zawodach… [Felieton]

Biegacze lubią wyzwania i chętnie je podejmują. Start w maratonie, czy biegu ultra kusi wielu, bo dystans… ma znaczenie. Jednak bywają zawody, w których liczba kilometrów stanowi zagadkę. Tak zdarza się podczas zawodów o określonym […]

Jak przygotować się do biegu 24-godzinnego? Radzi Patrycja Bereznowska

Uchwalono nowe przepisy dotyczące dozwolonych butów biegowych. Koniec z dowolnością producentów.

Nowe regulacje dotyczące butów dozwolonych na zawodach

Jak co roku, w środku lata wielu biegaczy zmaga się z upałem i wysokimi temperaturami. Jak przetrwać ten okres bez większego uszczerbku dla naszych treningów? Poznaj 5 podstawowych zasad trenowania w upalne dni! Chociaż każdy […]

5 podstawowych zasad treningów w upalne dni

Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa SARS-CoV2, 21. PKO Poznań Maraton zostaje przełożony na 17 października 2021 roku. – W organizacji naszych Imprez zawsze na pierwszym miejscu stawialiśmy na bezpieczeństwo. Nadal w tej kwestii nic […]

21. PKO Poznań Maraton przełożony na rok 2021!