fbpx

Susz Triathlon 2017 – znamy tegorocznych Mistrzów Polski na dystansie sprinterskim

dz

W dniach 24-25 czerwca w Suszu odbyła się dwudziesta szósta edycja najstarszego triathlonu w Polsce. W ramach imprezy ponownie rozegrane zostały Mistrzostwa Polski na dystansie sprinterskim oraz Mistrzostwa Polski Sztafet Mieszanych na dystansie supersprinterskim. W niedzielę odbyła się rywalizacja zawodników grup wiekowych na dystansie 1/2 Ironmana.

Mistrzostwa Polski Elit odbywały się na tej samej trasie co w zeszłym roku. Zawodnicy PRO mieli do pokonania 750m trasy pływackiej w Jeziorze Suskim, 22 km na rowerze na technicznej trasie składającej się z 6 okrążeń oraz 5 km biegu na trzech okrążeniach w centrum miasta. Temperatura powietrza jak na zawody w Suszu była wyjątkowo niska i oscylowała wokół 18 stopni Celsjusza, jednak woda miała 21.5 stopnia, dzięki czemu pływanie odbywało się bez pianek.

Kobiety ruszyły do walki o medale o godzinie 11:30. Z wody jako pierwsza wyszła Alicja Ulatowska, która rozpoczęła samotną, mocną ucieczkę na rowerze. Niestety, jako że na trasie pływackiej przypadkowo ominęła ostatnią boję, w efekcie została zdyskwalifikowana. Niedaleko za Alicją wyszła z wody grupa zawodniczek – Roksana Słupek, Aleksandra Sikora, Paulina Klimas, Agata Litwin, Małgorzata Otworowska, Magdalena Sudak, Aleksandra Rudzińska. Ze strefy T2 wybiegały już kolejno: Klimas, Otworowska, Rudzińska, Ulatowska, Kaźmierczak, Łagownik, Sikora, Wąsik, Pytel, Czajkowska. Na biegu na prowadzenie dość szybko wyszła Małgorzata Otworowska, która przekroczyła linię mety z prawie 20-sekundową przewagą nad drugą zawodniczką. Warto zauważyć, że Otworowska wróciła do rywalizacji po długiej przerwie i jest obecnie matką dwójki dzieci. Srebrny medal mistrzowski zdobyła Paulina Klimas z grupy GVT, zaś brązowy – po fantastycznym, najszybszym biegu w stawce – Marta Łagownik.
Pełne wyniki Elity Kobiet

O godzinie 16:15 do wody wskoczyła stawka Elity Mężczyzn. Do połowy dystansu rowerowego z przodu stawki, z 20-sekundową przewagą jechali Michał Oliwa, Tomasz Brembor i Kacper Stępniak. Niestety ten ostatni z powodu defektu wycofał się z wyścigu. Niedługo później z grupy pościgowej urwali się Miłosz Sowiński i Robert Czysz. Sowińskiemu udało się doskoczyć do prowadzącej grupy i wybiec ze strefy T2 razem z Oliwą i Bremborem. Na trasie biegowej na czoło wyścigu wyszli Sylwester Kuster i Kamil Damentka. Wielokrotny mistrz Polski po raz kolejny okazał się najszybszym biegaczem w polskim triathlonie – międzyczas 15:29 na 5-kilometrowej trasie biegowej dała Kusterowi tytuł mistrza. Pięć sekund za nim na mecie zameldował się Kamil Damentka. Na trzeciej pozycji do mety pewnie zmierzał Tomasz Marcinek, jednak na kilka ostatnich metrów przed metą został on wyprzedzony przez świetnie finiszującego Miłosza Sowińskiego.
Pełne wyniki Elity Mężczyzn

W sobotnie popołudnie na trasę zawodów wyruszyły także grupy wiekowe. Rywalizacja Age Groups odbywała się w formule bez draftingu na innej trasie niż w przypadku zawodowców; mieli oni także start z wody. Najszybszym w całym stawce okazał się Paweł Traczyk – wpadł na metę przed Dominikiem Piskorskim i Łukaszem Lisem. Wśród kobiet najlepsza była Monika Smaruj; drugie miejsce zajęła Mariola Krzemińska, trzecie Izabela Sobańska.
Pełne wyniki MP Age Groups

W niedzielę o 8 rano rozpoczęła się rywalizacja na dystansie 1/2 Ironmana. Na samym początku zawodów z wyścigu został wyeliminowany jeden z faworytów do zwycięstwa, Daniel Formela. W strefie T1 najprawdopodobniej został mu schowany worek z kaskiem i numerem startowym – znalazł się dopiero po kilkunastu minutach dokładnego przeczesywania strefy zmian przez kilka osób.
Najlepszym zawodnikiem tego dnia okazał się Daniil Sapunov z Ukrainy, który przekroczył linię mety niespełna trzy minuty przed Bartoszem Banachem i pięć przed Jakubem Woźniakiem.
Pierwszą kobietą na dystansie 1/2 Ironmana była Ewa Bugdoł przed Ewą Komander i Joanną Sołtysiak.
Pełne wyniki 1/2 Ironmana

Ostatnią kategorią startującą w suskiej imprezie była kategoria klubowych sztafet mieszanych. Każdy z czterech zawodników, startujących jeden po drugim, miał do pokonania 250m trasy pływackiej, 6.6 km rowerowej i 1600m biegowej. W tej rywalizacji najlepsza okazała się ekipa AZS AWF Katowice w składzie: Paulina Klimas, Tomasz Brembor, Agata Litwin, Tomasz Marcinek. Drugie miejsce zajął skład klubu LKS Górnik Wałbrzych, trzecie – UKS G-8 Bielany.
Pełne wyniki Sztafet Mix

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger