fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia

Swoboda i Święty-Ersetic z rekordami, Kipchoge z przesłaniem pokoju

Halowe Mistrzostwa Polski oraz Tokyo Marathon były głównymi wydarzeniami, jakie obserwowaliśmy minionego weekendu. Mając na uwadze gwiazdy biorące udział w tych imprezach, pasjonatom biegania, emocji nie mogło zabraknąć.

66. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski

Prawdziwą ozdobą Halowych Mistrzostw Polski rozgrywanych w Toruniu były fenomenalne biegi na 60 m kobiet oraz walka na dystansie 400 m kobiet. W obu tych konkurencjach padły bowiem rekordy Polski. Pierwszego dnia mistrzostw rozegrano finał biegu sprinterskiego, w którym klasą samą dla siebie była Ewa Swoboda. Jej wynik 6,99 s to nie tylko nowy rekord Polski i złamanie magicznej bariery 7 sekund, ale także najlepszy tegoroczny wynik na świecie. Bardzo dobry czas (7,12 s) i nowy rekord życiowy osiągnęła także 2. na mecie Pia Skrzyszowska.

Chyba najbardziej emocjonującym punktem drugiego dnia mistrzostw była rywalizacja pań w biegu na 400 m. W finale spotkały się bowiem zawodniczki naszej eksportowej sztafety 4×400 m: Justyna Święty-Ersetic, Anna Kiełbasińska, Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Kinga Gacka i Aleksandra Gaworska. Najlepsza okazała się Święty-Ersetic, ale by zdobyć złoty medal musiała pobić rekord Polski, który jeszcze do niedawna należał do drugiej na mecie Anny Kiełbasińskiej. Czas zwyciężczyni to 51,04.

Rekord Polski, tyle że w kategorii do lat 23, poprawiła także Nikola Horowska w biegu na 200 m kobiet. Zwycięski czas to 23:22. Pobiegła o 0,16 s szybciej niż kilka dni wcześniej w Toruniu, kiedy pierwszy raz poprawiała wynik Mariki Popowicz. Kolejną ciekawostką jest porażka Patryka Dobka w finale biegu na 800 m mężczyzn. Od brązowego medalisty igrzysk olimpijskich lepszy okazał się Patryk Sieradzki.

Tokyo Marathon 2022

W stolicy Japonii rozegrano pierwszy tegoroczny maraton z cyklu Abbott World Marathon Majors. Zarówno w rywalizacji kobiet, jak i mężczyzn na starcie zameldowali się aktualni rekordziści świata: Birgid Kosgei i Eliud Kipchoge. Jak się okazało, oboje wracają z Japonii jako zwycięzcy.

W biegu mężczyzn Eliud Kipchoge potwierdził, że daleko mu do myślenia o sportowej emeryturze. W swoim debiucie w Tokio wygrał z przewagą ponad pół minuty nad kolejnym zawodnikiem. Poprawił także rekord imprezy, a jego czas to 2:02:40. To zwycięstwo oznacza, że Kipchoge ma na swoim koncie tryumfy już w 4 biegach z cyklu Abbott World Marathon Majors. Oprócz Tokio wygrywał także w Berlinie, Londynie i Chicago. Aby spełnić swój cel zwycięstwa w każdym z biegów z tego cyklu, musi jeszcze dodać do tego Boston i Nowy Jork.

Po zwycięstwie w biegu Kipchoge zamieścił na swoim oficjalnym profilu na Facebook’u wpis, w którym odniósł się do wojny w Ukrainie:

Pragnę powiedzieć, że chcę, aby ten świat się zjednoczył. Jeżeli są jakieś różnice, chcę, abyśmy się spotykali i rozmawiali, nie walczyli. Niech moje zwycięstwo przyniesie pozytywność temu światu.

Najlepsza w rywalizacji kobiet Birgid Kosgei także wykonała kolejny krok w tym samym kierunku. W jej dorobku, oprócz Bostonu i Nowego Jorku, brakuje jeszcze zwycięstwa w Berlinie. Podobnie, jak Kipchoge, jej czas (2:16:02) to rekord trasy i najszybszy maraton na japońskiej ziemi.

Ciekawostką jest fakt, że zarówno w przypadku rywalizacji mężczyzn, jak i kobiet, wśród 50 pierwszych osób na mecie aż 43 z nich to reprezentantki i reprezentanci Japonii. To szczególnie imponujące osiągnięcie, zważywszy, że u panów 50. miejsce dał czas 2:14:58.

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

67:45:51 – tyle czasu zajęło Polakowi pokonanie 19km w wodzie, 900 km rowerem i 211 km biegiem. W ramach Bretzel Ultra Triathlon wystartował 27 czerwca, do mety dotarł w nocy 30 czerwca. Poprzednim rekordzistą dystansu […]

Adrian Kostera ustanowił rekord świata w pięciokrotnym IRONMAN!

Stowarzyszenie Biegów Ulicznych w Pile informuje, że ruszyły już zgłoszenia elektroniczne do 31. Międzynarodowego Półmaratonu Signify, który odbędzie się w dniu 4 września 2022 roku. W ramach tegorocznego półmaratonu odbędzie się Puchar Komendanta Policji, Otwarte […]

Ruszyły elektroniczne zgłoszenia do 31. Półmaratonu Signify Piła

Po zimowym okresie budowy bazy siłowej i wytrzymałościowej oraz dużych objętościowo treningach do półmaratonu, warto zmienić charakter naszego biegania – zmniejszyć kilometraż i przyspieszyć. Przygotuj się z nami do biegu na 10 km, na złamanie 50, 45 lub 40 minut.

Plan treningowy na 10 km. Przyspieszamy!

Na temat biegania krąży wiele opinii, niekiedy ze sobą sprzecznych. Z jednej strony mówi się o prozdrowotnych właściwościach tej aktywności, z drugiej – kontuzjach i nawracających schorzeniach spowodowanych bieganiem. Jak to zatem jest? Bieganie rekreacyjne […]

Bieganie rekreacyjne – czy jest zdrowe?

Już 30 lipca w godzinach wieczornych wystartuje w Warszawie 31. Bieg Powstania Warszawskiego. Na uczestników na mecie biegu na 5, a także 10 kilometrów czekać będzie wyjątkowa pamiątka. Organizatorzy, Fundacja „Maraton Warszawski” i Aktywna Warszawa, […]

Prezentacja medalu 31. Biegu Powstania Warszawskiego

Maraton Warszawski ponownie rozbiega stolicę w pierwszy jesienny weekend. Już 25 września po raz 44. wystartuje jedna z największych imprez biegowych w tej części Europy, która jako jedna z nielicznych na świecie odbywa się nieprzerwanie […]

Niespełna 100 dni do 44. Maratonu Warszawskiego. Ruszyła akcja treningowa!

Na tę chwilę czekaliśmy prawie trzy lata. Przez Poznań po długiej przerwie przebiegną fani królewskiego dystansu. Zapisy na 21. Poznań Maraton wystartowały dziś, a 16 października zawodnicy wyruszą na trasę! – Wiemy, że zawodnicy stęsknili […]

Poznań Maraton wraca na ulice Poznania – ruszyły zapisy!

Chcesz wziąć udział w Biegu Powstania Warszawskiego, ale 30 lipca nie możesz być w stolicy? Nic straconego! Wciąż możesz uczcić pamięć bohaterów i oddać honor uczestnikom Powstania razem z tysiącami innych biegaczy. Weź udział w […]

Weź udział w Biegu Powstania Warszawskiego w dowolnym miejscu na świecie!