fbpx

Gdzie na Sylwestra? Biegi sylwestrowe za granicą

Corrida Internacional de Sao Silvestre 2013. Fot. Getty Images

Corrida Internacional de Sao Silvestre 2013. Fot. Getty Images

Jakieś plany na Sylwestra?  Ilu znajomych zadało Wam już to pytanie? I ilu odpowiedzieliście, podając nazwę najbliższego biegu sylwestrowego? Biegów związanych z ostatnim dniem roku namnożyła się nam ostatnio ogromna liczba, ale te najstarsze czerpały swoją inspirację z podobnych imprez na świecie. No, to zobaczmy, gdzie biega świat ostatniego popołudnia i nocy w roku. Może jeszcze uda się zarezerwować bilet i pojechać do….

SaoSilvestre, Sao Paulo, Brazylia

Bieg Sylwestrowy w Sao Paulo jest najstarszym i najbardziej prestiżowym biegiem ulicznym w Brazylii. W tym roku odbędzie się jego 90. jubileuszowa edycja. Podczas pierwszej, w 1925 roku, do udziału w biegu zgłosiło się 60 chętnych, na starcie stanęło 48 osób, a na mecie sklasyfikowano zaledwie 37. Rok temu, w 89. edycji biegu startowało 27 000 uczestników. W tym roku, z uwagi na okrągłą, 90. edycję, Bieg w Sao Paulo przez lata funkcjonował jako „maraton sylwestrowy”, chociaż jego dystans wynosił w poszczególnych latach od ok. 5 do 15 km. W Sao Paulo ścigają się w zasadzie wszyscy najlepsi długodystansowcy świata.

Więcej o historii tego biegu pisaliśmy przy okazji ubiegłorocznej edycji.

Więcej o tegorocznej edycji i zapisy na www.saosilvestre.com.br

San Silvestre Vallecana, Madryd, Hiszpania

Z dalekiego Sao Paulo wracamy do Europy. San Silvestre Vallecana to niewątpliwie największe wydarzenie biegowe w stolicy Hiszpanii i chyba największy bieg sylwestrowy w ogóle. Jego historia sięga 1964 r., czyli w tym roku świętuje 50-lecie. Bieg na dystansie 10 km, inspirowany biegiem w Sao Paulo, także przyciąga najlepszych lekkoatletów świata. Chociaż pod względem frekwencji zostawia w pokonanym polu swojego południowoamerykańskiego protoplastę. Już w 2012 r. na starcie stanęło ok. 40 000 osób. Imprezę tworzą tak naprawdę dwa biegi – ten masowy, dla amatorów, w którym można pobiec także w formule fun run, bez pomiaru czasu, oraz bieg dla elity, wśród której nie brakuje znakomitych nazwisk.

Więcej o biegu i o zapisach (do 18 grudnia) na www.sansilvestrevallecana.com/guia

BoClassic Sylvesterlauf, Bolzano, Włochy

W nietypowym włoskim miasteczku Bolzano startuje niewielu zawodników, bo niespełna 1000, za to kibicuje im prawie 15 000 widzów zgromadzonych wokół Waltherplatz. Tak, nazwa placu ma związek z nietypowością Bolzano. To położone w południowym Tyrolu malownicze miasteczko, przez wieki należało i do Habsburgów, i do władców Bawarii, i do Królestwa Włoch, i do cesarstwa austriackiego. Ostatecznie po I wojnie światowej zostało przyłączone do Włoch i poddane przymusowej italianizacji, ale same nazwy ulic przy trasie biegu świadczą o tym, że nie do końca udanej. Zresztą, dzisiaj cały region cieszy się specjalną autonomią. Licząca ok. 1250 m pętla prowadzi przez historyczne centrum miasteczka i jest pokonywana zarówno przez dzieci (1 lub 2 okrążenia zależnie od wieku), jak i przez amatorów, którzy w formule fun run pokonują 4 pętle (5 km), zawodników na wózkach (jedno okrążenie) oraz przez światową elitę, wśród której nie brakuje wielkich nazwisk. Panie ścigają się na dystansie 5 km, panowie biegną 10 km.

Historia tego biegu sięga lat 70., a nazwa BoClassic funkcjonuje od 1996 r.

Więcej o biegu i zapisach – na www.boclassic.it/en

Internationaler Wiener SILVESTERLAUF des LCC-Wien, Wiedeń, Austria

Tradycja tego biegu też sięga lat 70., chociaż jego oprawa nie jest tak imponująca, jak w Brazylii, Madrycie czy Bolzano. Na starcie wiedeńskiego biegu staje ok. 3000 osób. To kolejna okazja do ekspresowego zwiedzenia austriackiej stolicy. Licząca 5,4 km pętla została poprowadzona głównymi ulicami centrum, tak, aby przebiegać obok najbardziej znanych wiedeńskich zabytków. W biegu przewidziane są nagrody dla najszybszych biegaczy, najlepszych nordic-walkerów oraz tych, którzy wystartują… w najciekawszych przebraniach.

 Więcej o biegu i o zapisach – na www.lcc-wien.at

31. Silvesterlauf Munchen, Monachium, Niemcy

To niewątpliwie ostatnia okazja w roku, żeby pobiegać po Parku Olimpijskim w Monachium. Na bieg sylwestrowy do stolicy Bawarii ściąga ok. 3000 osób. W tym roku mają szanse na ostatnie oficjalne tegoroczne życiówki, bo trasa zyskała atest niemieckiego związku lekkiej atletyki. Główny wyścig odbywa się na dystansie 10 km, ale można też pobiec w formule fun run na trasie o połowę krótszej. Są też biegi dla młodzieży (2 km) i dzieci (0,5 km)

Więcej informacji i zapisy: www.silvesterlauf-muenchen.de

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger