fbpx

Sprzęt > Buty do biegania > Polecane > Promocje > Slider > Sprzęt

Technologie w obuwiu. Marketingowy chwyt czy fakty?

W ciągu ostatnich kilku lat rynek butów biegowych przeszedł prawdziwą rewolucję. Zastosowanie nowych materiałów czy sposobów produkcji butów sprawiło, że półki w sklepach biegowych wyglądają teraz zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Czy jednak wspomniane zmiany oznaczają nową jakość, czy są jedynie efektem sprawnych działań działów marketingu producentów butów?

Chyba każdy biegacz chciałby mieć możliwość korzystania z najlepszych, najbardziej dopracowanych technologicznie butów do biegania, które pozwalają osiągać wymarzone rezultaty. Co prawda, do wynalezienia butów siedmiomilowych jest nam jeszcze daleko, ale w ostatnim czasie producenci coraz częściej reklamują swoje buty jako te, które pozwalają zwiększyć efektywność biegu o jakąś konkretną wartość. Często są wykonane z nowych materiałów lub posiadają jakieś nowe technologie. Nie każdy ma jednak możliwość dowiedzieć się, jak te rozwiązania powstają i z czym wiąże się ich opracowywanie. Dlatego postanowiliśmy, we współpracy z konstruktorami i projektantami butów marki adidas, przybliżyć nieco ten temat.

Krótka historia wyścigu zbrojeń

Aby zaprojektować „zwycięskie” buty biegowe, producenci od lat prześcigali się w stosowaniu różnych wymyślnych rozwiązań. Próbowali różnych materiałów, odchudzali swoje najbardziej wyczynowe modele do absolutnego minimum, aż w końcu główny akcent starań projektantów przesunął się w maksymalny zwrot energii, jaki ma zapewniać podeszwa buta w trakcie biegu.

Prawdziwą rewolucją pod tym względem było wprowadzenie na rynek pianki Boost przez adidas. Chociaż niektórym może wydawać się, że to rozwiązanie jest dostępne na rynku już od dziesięcioleci, to pierwszy model Boost ujrzał światło dzienne zaledwie w 2013 roku! Warto na marginesie odnotować, że Boost nie tylko odniósł spektakularny rynkowy sukces, na co na pewno wpływ miał m.in. udany marketing, ale także w butach z tą technologią padło wiele wartościowych wyników z rekordami świata np. w maratonie włącznie. I to właśnie od 9 lat, za sprawą owych sukcesów, producenci podejmują działania mające na celu znalezienie nowych materiałów, które pozwolą uzyskiwać jak największy zwrot energii, napędzając biegaczy.

Buty do biegania w ostatnich latach przeszły technologiczną rewolucję

Karbon – czy dla każdego?

W ostatnich kilku latach w projektowaniu butów biegowych prym wiodą wstawki z włókna węglowego. To właśnie w butach z karbonem w podeszwie padło wiele rekordów świata, które odnotowaliśmy w ostatnich sezonach w bigach ulicznych. Zastosowanie nowego materiału przesunęło wiele granic i wyniosło biegi uliczne na nowy poziom. Prawidłowość tę widać nie tylko na absolutnie najwyższym poziomie, ale także wśród całych rzesz naprawdę szybkich biegaczy.

Buty do biegania z karbonowymi wstawkami w podeszwie mają jednak także swoje wady. Wśród nich jest często obserwowana i niekoniecznie oczekiwana przez biegaczy, duża sztywność podeszwy. Co więcej, buty te mają stosunkowo krótką żywotność, co sprawia, że nie są najlepszym wyborem do trenowania na co dzień. Zwłaszcza – że ich ceny, m.in. ze względu na zastosowaną technologię, także nie należy do najniższych.

Druk 3D jako alternatywa?

Co ciekawe, w celu poszukiwania nowego sposobu na odzyskanie energii, a precyzyjniej mówiąc, przekierowanie jest na ruch do przodu, adidas zaczął eksperymentować z butami do biegania wykonanymi na drukarce 3D. W ten sposób światło dzienne ujrzał model adidas 4DFWD, z niezwykle charakterystycznie wyglądającą podeszwą. Cała koncepcja buta opiera się na takim układzie drobnych elementów konstrukcji podeszwy, by te podczas biegu, uginając się w swoisty sposób, wspomagały ruch nogi biegacza do przodu. Tym samym adidas postanowił podjąć się osiągnięcia podobnego efektu, jak w butach karbonowych, ale nie poprzez zastosowanie nowego materiału, a zmianę technologii produkcji. Projekt zyskał na tyle duże zainteresowanie, że obecnie na rynek wchodzi już 2. generacja modelu 4DFWD.

adidas 4DFWD – czy druk 3D to technologia przyszłości?

200 prototypów jednego modelu

Przy okazji wprowadzania na rynek nowej odsłony 4DFWD jako redakcja magazynbieganie.pl mieliśmy okazję porozmawiać z członkami zespołu projektantów, którzy brali udział w pracach nad butem. W odniesieniu do deklarowanego przez producenta wspomagania ruchu do przodu, zapytaliśmy m.in. o to, w jaki sposób sprawdzane jest faktyczne działanie stosowanych rozwiązań?

– Na początku testowaliśmy sam materiał podeszwy, drukując różne wersje i sprawdzając, czy kiedy zostanie poddany sile nacisku, odkształca się właśnie tak, by kierować energię do przodu. Zaprojektowaliśmy specjalną maszynę, która generowała siłę nacisku na podeszwę od góry i obserwowaliśmy, czy występuje oczekiwany ruch w przód. Następnie we współpracy z Uniwersytetem w Calgary sprawdzaliśmy buty w praktyce, mierząc m.in. takie elementy, jak siły hamowania oddziałujące na but, kiedy stopa dotyka podłoża czy też ekonomię biegu – powiedział nam Iain Hannah, Senior Manager of Interactive Engineering, adidas INNOVATION – ja sam mam w swojej piwnicy wiele „nieformalnych” wersji buta, prototypów, które testowałem na sobie – dodał.

Co ciekawe, prace nad butami biegowymi opartymi o technologię druku 3D adidas prowadził już od ok. 6-7 lat, a od 2019 r. dodano do tego pracę nad technologią przekierowania energii do przodu. Opracowanie gotowego produktu i wprowadzenie go na rynek zajęło 2 lata. – W tym czasie wyprodukowaliśmy ok. 200 prototypów buta. To pokazuje ogromne możliwości, jakie daje zastosowanie druku 3D – powiedział Iain Hannah.

adidas 4DFWD jako pierwszy zastosował druk 3D w obuwiu na tak szeroką skalę

Nowe 4DFWD – co się zmieniło?

Pierwsza odsłona adidas 4DFWD weszła na rynek w 2021 r. I faktycznie była czymś zupełnie nowym na rynku butów biegowych. Zresztą, pod względem sposobu produkcji, but ten wciąż jest unikalny. Pojawia się jednak jego druga generacja. Co się zmieniło?

Ze względu na bardzo pozytywne opinie użytkowników, co do pracy podeszwy środkowej, zdecydowaliśmy się nie zmieniać jej konstrukcji. Mamy nową cholewkę oraz warstwę podeszwy zewnętrznej. Cholewka buta na rok 2022 oferuje więcej wsparcia w porównaniu do poprzednika, zmieniliśmy także konstrukcję zapiętka. Na dodatek, dla zapewnienia lepszej przyczepności, dodaliśmy gumę Contintental na zewnętrznej podeszwie – powiedziała Charlotte Heidmann – Senior Product Manager Running adidas. – To, co zmieniło się w nowym bucie, to również sposób, w jaki go kategoryzujemy. Uznaliśmy, że nie chcemy określać jednego typu użytkownika, dystansu czy tempa biegu. 4DFWD 2 jest butem naprawdę uniwersalnym, dla każdego, a zwłaszcza tych biegaczy, którzy lubią nowinki technologiczne – dodała.

Fakty i odczucia

Lepsze poznanie zakresu prac, jakie towarzyszą wprowadzeniu nowoczesnego buta biegowego na rynek, pozwala zrozumieć, jak bardzo skomplikowany jest to proces. Dobór odpowiednich materiałów, przygotowanie projektów, prototypów i testowanie poszczególnych rozwiązań, wymaga wiele czasu i pełnego zaangażowania całego zespołu specjalistów. Warto pamiętać, że to kolejny element, który wpływa na kształt, ale też cenę buta. Jest to jednak konieczne, by gotowy produkt spełniał pokładane w nim nadzieje. Zwłaszcza – że w dobie zaciętej rynkowej konkurencji, nie ma miejsca na pomyłkę. Ostatecznie to użytkownicy końcowi są główną wyrocznią, czy dane buty do biegania należy uznać za udaną, czy nie. Wówczas marketingowe chwyty nie pomogą – liczą się tylko fakty i odczucia.

Artykuł powstał dzięki współpracy z marką adidas.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

1.2 / 5. 15

Przeczytaj też

Ocenione przez biegaczy jako nr 1 pod względem wygody w niezależnym teście przeprowadzonym przez The Biomechanics Lab na południu Australii, odsłaniające zupełnie nowy koncept, w którym komfort pełni główną rolę, oferujące jeszcze lepszą amortyzację i […]

Najbardziej komfortowe buty do biegania? Rewolucja w konstrukcji GEL-NIMBUS 25

Czy przygotowując plany treningowe, zastanawiamy się jakie mięśnie pracują podczas biegania? Odpowiedź na to pytanie pozwoli na zaplanowanie efektywnych treningów i osiąganie jak najlepszych wyników. Chęć redukcji masy ciała, pokonania określonego dystansu czy osiągania wyników […]

Jakie mięśnie pracują podczas biegania?

Fundacja DKMS wspierająca pacjentów walczących z nowotworami krwi oraz chorobami układu krwiotwórczego dołączyła do akcji #BiegamDobrze. Od dziś istnieje możliwość wsparcia Fundacji poprzez udział w największych warszawskich biegach ulicznych. Chcesz wesprzeć Fundację DKMS – pobiegnij […]

Fundacja DKMS dołącza do akcji charytatywnej #BiegamDobrze Fundacji „Maraton Warszawski”! Nowe połączenie sił

Podbiegi to jednostka treningowa, która pojawia się w programie przygotowań, jak i planach treningowych, do biegów na różnym dystansie. Wykorzystanie podbiegów w treningu biegacza to najlepszy sposób na poprawę siły biegowej. Pod warunkiem że będziemy […]

Podbiegi. Jak wykonać je poprawnie? [VIDEO]

Eliminacja produktów odzwierzęcych z diety coraz rzadziej jest wyłącznie przejawem światopoglądu, a coraz częściej stanowi świadomy wybór podyktowany względami zdrowotnymi. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku biegaczy? Na czym polega dieta roślinna? Już na […]

Dieta roślinna a bieganie, jak to połączyć?

Jeżeli wciąż jeszcze nie masz planów na ostatnią niedzielę marca, to przypominamy, że tego dnia odbywa się 17. Półmaraton Warszawski. Bez względu na to, czy jesteś zapalonym biegaczem, dopiero stawiasz pierwsze biegowe kroki czy nawet […]

Witamy wiosnę w Warszawie! Kilka powodów, dla których warto pojawić się 26 marca w stolicy

Nice To Fit You – jedna z najstarszych firm diet pudełkowych w Polsce, po sukcesie współpracy z Fundacją „Maraton Warszawski” w 2022 roku, postanowiła ponownie zostać sponsorem stołecznych biegów. W tym roku marka rozszerza swoje […]

“Dieta, która biegnie z Tobą.” – Nice To Fit You oficjalnym sponsorem 17. Półmaratonu Warszawskiego i 45. Maratonu Warszawskiego

Sezon halowy 2023 dopiero się rozkręca, a na listach już mamy kilka naprawdę ciekawych wyników. Co jeszcze ciekawsze, autorami co najmniej kilku z nich są reprezentantki i reprezentanci Polski. Zobaczcie, co przyniosły nam pierwsze halowe […]

Początek sezonu halowego pełen wartościowych rezultatów