fbpx

Sprzęt > Akcesoria > Sprzęt > Sprzęt > Ubrania

Test koszulki i spodenek Compressport

Kompresja zawładnęła biegaczami. Nie jest to już nowość i sprzęt dla wąskiego grona osób. Obecnie odzież kompresyjna staje się równie podstawowym wyposażeniem jak zegarek do biegania.

Opaski na łydki czy skarpetki są niezwykle popularne, od pewnego czasu dostępne są także spodenki a nawet koszulki kompresyjne. Czy warto je kupić? Test spodenek Compreesport trail running short oraz koszulki Compressport Short sleeve trail running shirt powinien pomóc w podjęciu decyzji

 Koszulka Compressport

Compressport  Short Sleeve Trail Running Shirt.  Cena 299zł. Fot Compressport

Koszulka

Koszulka w białym kolorze i czerwonymi rękawkami bez wątpienia jest efektowna i rzucająca się w oczy. Wykonanie nie budzi zastrzeżeń, jest starannie uszyta, nie wystają nitki szwy są równo poprowadzone ale jakby było inaczej to nie uchodziłoby koszulce za 300zł. Na wielką uwagę zasługuje materiał który został użyty do produkcji stroju. To, że jest elastyczny jest oczywiste w końcu to odzież kompresyjna, ale jest on niezwykle delikatny. Materiał użyty w skarpetach nie mówiąc już o opaskach nie jest przyjemny dla ciała i także dość sztywny. W tym przypadku tkanina jest bardzo miękka, delikatna i przyjemna dla skóry. Bardziej przypomina bieliznę niż koszulkę i to na dodatek startową i jest to ogromny plus. Nawet po wielogodzinnym biegu nie powoduje podrażnień, również łagodnie obchodzi się z sutkami co jest również zasługą świetnego przylegania koszulki do ciała.

Koszulka dobrze radzi sobie z potem i szybko wysycha na ciele. Producent podaje, że materiał nie pochłania i nie trzyma wilgoci, ale jest w tym nieco przesady. Owszem koszulka sprawnie odparowuje nadmiar wilgoci, w większości sytuacji nie grozi mokry kompres i biega się komfortowo, ale przy bardzo szybkim biegu lub na podbiegach jednak jak każda koszulka nasiąka. Ciekawym rozwiązaniem jest wykonanie dołu koszulki z siatki, powoduje to, że w miejscu gdzie nachodzą na siebie koszulka i spodenki mamy mniej materiału i poprawia się wentylacja. Szkoda tylko, że pod plecakiem ta siatkowa końcówka ma tendencję do podciągania się. Trzeba jednak przyznać, że typowo startowe, cieniutkie siatkowe koszulki szybciej wysychają i sprawniej odprowadzają pot na zewnątrz, ale Compressport jest znacznie przyjemniejszy dla ciała i po prostu szalenie wygodny. Na upał kompresyjna koszulka nie będzie najlepszym wyborem. Grubszy materiał i przyleganie do ciała sprawiają, że będzie robiło się po prostu za gorąco. Czarny kolor zupełnie nie nada się na lato.

IMG_5735

Zestaw Compressportu na festiwalu biegowym w Krynicy. Fot Artur Kulesza

Jak to działa?

Najważniejszą kwestią jest działanie kompresyjne koszulki. Odprowadzić pot i szybko wyschnąć czy przylegać do ciała potrafi cała masa koszulek, a tu przecież występuje kompresja. Jej działanie nie przynosi rewelacyjnych rezultatów. Odczucie kontroli postawy czy mikro-masażu mimo szczerych chęci nie było odczuwalne, ale może to dlatego, że staram się ćwiczyć także mięśnie odpowiadające za stabilizację. Pomijając marketingową papkę o masażach i kontroli postawy koszulką daje jednak pewne korzyści. Pierwsza z nich to zmniejszenie wibracji, inaczej mówiąc osobom które mają nieco za dużo ciała to ciało nie będzie tak mocno podskakiwać. Oczywiście jak ktoś ma brzuch wielkości piłki do koszykówki to koszulka nie pomoże, ale jak ktoś nie jest maksymalnie wycieniowany to w szczególności na zbiegach poczuje, że brzuch czy nawet męskie piersi nie podskakują. Drugą korzyścią jest zmniejszenie, a nawet eliminacja bólu w obręczy barkowej. Czasem przy długim biegu, szczególnie z plecakiem pojawia się u mnie ból pomiędzy szyją, a barkiem i może to przypadek ale w tej koszulce ból nigdy nie wystąpił.

Koszulka nosi się bardzo przyjemnie, nie powoduje otarć, nie ściąga się, ma delikatny materiał sprawia, że nadmiar ciała nie podskakuje w czasie biegu, ale ma też jedną wadę podobnie jak większość odzieży kompresyjnej. Zakładanie, a w szczególności do przyjemnych nie należy. Zapomnijmy o tym, że koszulkę założymy jak zwykłą przylegającą bieliznę. Nie ma tak łatwo, trzeba się nieco nagimnastykować, szczególnie przy ściąganiu (chyba, że mamy pod ręką kogoś do pomocy).

spodnie-biegowe-compressport-trail-running-shorts

Compressport Trail Running Short.  Cena 399zł. Fot. Compressport

Spodenki

Spodenki mimo, że są droższe od koszulki to nie są tak ładnie wykonane. Niektóre szwy nieco rażą małą starannością wykonania, w jednym miejscu mało estetycznie wystaje materiał, także jak za takie pieniądze Szwajcarzy się nie postarali. Tak naprawdę to Tunezyjczycy, bo mimo napisów Born in Switzerland, Swiss Design, European Fiber znajdziemy w końcu napis Assembled in Tunisia.

Materiał zasadniczy z którego wykonano spodenki bardzo przypomina ten używany w skarpetach compressportu. Nie jest on tak delikatny jak ten w koszulce ale też nie ma potrzeby, żeby taki był, w końcu nogi nie są tak wrażliwe, a także wymagany jest znacznie większy stopień kompresji niż w przypadku koszulki. Dodatkowo okolice pasa i krocza wykonano z bardziej klasycznego rozciągliwego materiału typu lycra. Spodenki bardzo sprawnie odciągają pot od skóry. Nie czuć zawilgocenia, ani zimna wilgoć jest szybko odparowywana, jedynie w pełnym słońcu gdy czarny kolor się nagrzewa pojawia się minimalna wilgoć. Co więcej spodenki mimo czarnego koloru nawet w słoneczny dzień nie nagrzewają się tak bardzo, jest o wiele lepiej niż w przypadku skarpet tego samego producenta które w znacznie większym stopniu się nagrzewają. Na temperatury w okolicach 30 stopni klasyczne przewiewne spodenki spiszą się lepiej, ale temperatury w okolicach 20-25 stopni nie powinny być straszne. Szkoda, że materiał nie jest bardziej wytrzymały. Spodenki są, niby do biegania po szlakach, a tam wiadomo są krzaki, gałęzie czy jakieś skały które mogą dość łatwo zaciągnąć materiał.

Działanie kompresji w przypadku koszulki było dyskusyjne, jak będzie w przypadku spodenek?

W przypadku spodenek działanie kompresji w mojej ocenie jest niepodważalne. Bezdyskusyjnie kompresja działa i to bardzo wyraźnie. Co prawda podobnie jak w przypadku koszulki poprawa postawy, utrzymywanie prostych pleców to chyba tylko pobożna lista życzeń producenta to już inne cechy mają bardzo duży wpływ na stan naszych nóg. Pierwsza sprawa to stabilizacja mięśni. Szczególnie osoby o dość rozbudowanych udach docenią te spodenki. W czasie biegu mięśnie są zbite, i nie podskakują. Może wydawać się to mało istotne, ale przy długich biegach gdy mamy do pokonania wielokilometrowy zbieg jest to zbawieniem dla nóg. Na zbiegu każde bujnięcie mięśnia każdy jego podskok przy zmęczonych nogach potęguje ból. Spodenki przynoszą ukojenie, zapewniając mięśniom stabilność, nie występuje dodatkowy ból spowodowany majtaniem się uda. Kto nie wierz niech na jakimś biegu ultra na długim zbiegu ściągnie spodenki i założy klasyczne luźne spodenki. Zbicie mięśni wydaje się także nieco poprawiać ich pracę, właśnie na zbiegach choć także na podbiegach czuć jakby sprawniejsza jego pracę, jakby lepiej wykorzystywana była energia. Być może jest to tylko takie wrażenie, ale u mnie ono występuje.

Kompresja zdecydowanie zmniejsza zmęczenie mięśni nóg. Po długim biegu są one w lepszym stanie, mniej ponaciągane, ból jest mniejszy i mniejsze jest ich zajechanie. Czy to tylko kwestia większej stabilności i braku podskakiwania. Chyba nie, być może kwestia poprawy ukrwienia również ma swoje oddziaływanie. Wydaje się być to odczuwalne przy szybkim biegu, kiedy to jakby próg zmęczenia nóg jest nieco wyższy, charakterystyczne pieczenie mięśni występuje nieco później lub przy większej intensywności. Oczywiście zmęczenie organizmu tak czy siak występuje Mimo, że z pozoru nie będziemy odczuwać pewnych bodźców które będą nas informować o zmęczeniu jak choćby właśnie pieczenie mięśni, to organizm w pewnym momencie odetnie prąd i powie masz już dosyć.

DSC08082

Koszulka i spodenki Compressportu blisko mety w Piwnicznej. Fot Katarzyna Dobaj

Ostatnią zaletą jest regeneracja. W przeciwieństwie do opasek na uda spodenki nawet podczas siedzenia mogę używać przez kilka godzin, w opaskach dyskomfort występował już po dwóch godzinach. Jak nie było jeszcze spodenek to myślałem sobie, że szkoda, że nie zrobili takich spodenek czy też opasek z materiału jak w skarpetkach. Na szczęście w compressporcie doszli chyba do podobnych wniosków i zrobili spodenki, które mogą służyć także do regeneracji. Trudno jest stwierdzić czy kompresja rzeczywiście przyśpiesza regenerację. Jeśli ktoś spodziewa się, że np po maratonie założy sobie spodenki na 3 godziny i rano będzie miał świeże nogi to się rozczaruje. Wydaje się jednak, że zakładając spodenki na te 3-4 godziny nogi na drugi dzień są w lepszym stanie, napięcie mięśni jest mniejsze i mniej bolą, generalnie nogi szybciej nadadzą się do ponownego użytku. Spodenki w znaczący sposób zmniejszają ból ud po bardzo długotrwałym wysiłku. Po biegu na dystansie 66km w Krynicy, nogi, w szczególności uda bolały mnie niemiłosiernie. Kłopoty były przy siadaniu na sedesie, zejściu po schodach czy wkładaniu butów i innych prostych czynnościach. Założenie spodenek sprawiło, ze przetrwanie tych trudnych chwil było łatwiejsze, i wykonywanie tych czynności nie było tak bolesne i spodenki przynosiły ukojenie.

Na koniec sprawa która mnie najbardziej niepokoiła czyli kompresja najbardziej delikatnych części ciała. Przed pierwszym użyciem bałem się czy kompresja nie skompresuje mi klejnotów rodzinnych, na szczęście w tym newralgicznym punkcie zastosowano klasyczny materiał, a kompresję tylko na nogach.

Podsumowanie

Koszulka i spodenki sprawdzają się w praktyce. O ile koszulka jest w sumie tylko koszulką i kompresja działa w umiarkowany sposób to spodenki są strzałem w dziesiątkę. Spodenki to naprawdę świetny wyrób którego działanie w moim przypadku jest bezapelacyjne, i bardzo wyraźnie odczuwalne. To naprawdę działa i mogę śmiało polecić każdemu biegaczowi długodystansowemu, bo właśnie na długich trasach najbardziej można odczuć efekty kompresji.

Dane producenta:

 Koszulka: 

SUWAK
Gwarantuje maksymalną swobodę klatki piersiowej. Podszewka suwaka zapobiega otarciom, a system blokujący sprawia, że końcówka zamka nie odbija się podczas biegu

SILIKONOWE WSTAWKI NA RAMIONACH
Minimalizują przemieszczenia się pasów od plecaka oraz zmniejszają jego ucisk na ramiona powodujący zmęczenie

WSTAWKI SILIKONOWE NA RĘKAWACH
Zapewniają idealne dopasowanie do kształtu ciała, absorpcję wstrząsów i mikro-masaż mięśni, aby zwiększyć komfort i przyspieszyć regenerację.

KONTROLA POSTAWY
Delikatna kompresja w okolicach klatki piersiowej pomaga zachować prawidłową postawę podczas długotrwałego wysiłku.

WŁÓKNA MASUJĄCE
Każdy ruch wywołuje mikro-masaż zapewniający uczucie lekkości i dobrego samopoczucia

WODOODPORNA
Specjalna tkanina zapobiega pochłanianiu i trzymaniu wilgoci.

STREFY WENTYLACJI
Strategicznie rozmieszczona siateczkowa struktura sprawia, że ciepło i wilgoć jest odprowadzana błyskawicznie.

TERMOREGULACJA
Unikalna konstrukcja koszulki wspomaga obieg powietrza, pozwalając zachować stałą temperaturę i zapobiegając przegrzaniu organizmu.

ERGONOMICZNY KRÓJ
Ergonomicznie zaprojektowane dopasowują się idealnie do każdej krzywizny twojego ciała, przylegając niczym druga skóra.

BEZSZWOWA KONSTRUKCJA
Dla zapewnienia maksymalnej wygody, koszulka jest wykonana technologią bezszwową, z bardzo lekkiego materiału.

ULTRACOMFORT
Opatentowane włókna COMPRESSPORT® są miękkie i przyjemne w dotyku.

ULTRA LEKKA
Dla maksymalnego komfortu koszulka Biegowa Compressport Trail Running Shirt jest bezszwowa i waży zaledwie 0,9 gram/cm3. W trakcie wysiłku będziesz miał wrażenie jakbyś nie miał niczego na sobie.

Dostępne kolory:
biały, czarny

 Spodenki: 

ERGONOMICZNA KIESZONKA
Wykonana z siateczki tylna kieszeń jest bardzo pojemna i z powodzeniem mieści żele, batony, czy nawet smartfony!

MNIEJSZE ZMĘCZENIE
Minimalizacja wibracji i mikrourazów mięśni pomaga chronić przed bólem i kontuzjami.

KONTROLA POSTAWY
Delikatna kompresja w okolicach pasa pomaga zachować prawidłową postawę podczas długotrwałego wysiłku.

PASEK:
Wygodny 9cm pas z wbudowanym silikonem zapewnia wsparcie oraz pomaga utrzymać proste plecy i minimalizuje ich zmęczenie.

WODOODPORNE
Specjalna tkanina zapobiega pochłanianiu i trzymaniu wilgoci.

TERMOREGULACJA
Unikalna konstrukcja spodni wspomaga obieg powietrza, pozwalając zachować stałą temperaturę i zapobiegając przegrzaniu mięśni.

ERGONOMICZNY KRÓJ
Ergonomicznie zaprojektowane dopasowują się idealnie do każdej krzywizny twojego ciała przylegając niczym druga skóra.

PŁASKIE SZWY
Wykonane według najnowszej technologii – płaskie, solidne i dyskretne, zapobiegają otarciom.

SILIKON
Zlokalizowany w okolicy ud zapobiegają ślizganiu się rąk podczas wspinania się.

UKIERUNKOWANA KOMPRESJA
Spodnie COMPRESSPORT są tkane wyłącznie na medycznych maszynach, które gwarantują minimetr po minimetrze prawidłowe rozłożenie stopniowego ucisku w ściśle określonych partiach mięśni. Umożliwia to aktywację przepływu krwi, eliminację toksyn, dobre ułożenie pozycji kolana, pochłanianie wstrząsów i redukcję wibracji mięśni.

ULTRACOMFORT
Opatentowane włókna COMPRESSPORT® są miękkie i przyjemne w dotyku.

Dostępne kolory:
czarny, czerwony

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Jarosław Sekuła

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

W sobotę 25 maja odbędzie się 21. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Uczestnicy tradycyjnie pobiegną na szybkiej trasie o długości 10 kilometrów, której większa część prowadzi główną ulicą miasta. Jakie atrakcje czekają na biegaczy […]

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run – trwają zapisy!

To już dziś! W piątek, 19 kwietnia rozpoczyna się 11. edycja Pieniny Ultra-Trail® w Szczawnicy. Podczas trzech dni imprezy uczestnicy będą rywalizować na 7 trasach od 6,5 do 96 kilometrów. W trakcie wydarzenia rozegrane zostaną […]

Szczawnica stolicą górskiego biegania, czyli startuje 11. edycja Pieniny Ultra-Trail®

Gościem czwartego odcinka cyklu RRAZEM W FORMIE. Sportowy Podcast, który powstaje we współpracy z marką Rough Radical jest Andrzej Rogiewicz. Znakomity biegacz, świeżo upieczony wicemistrz Polski w półmaratonie, “etatowy”, bo czterokrotny zwycięzca w Silesia Maratonie. […]

Zaufaj procesowi. Dobre wyniki rodzą się w ciszy. RRAZEM W FORMIE. Sportowy podcast – odcinek 4. z Andrzejem Rogiewiczem

Medal: najważniejsza nagroda dla wszystkich przekraczających linię mety, trofeum, którym chwalimy się wśród znajomych i nieznajomych. Jak będzie wyglądał medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja? Właśnie zaprezentowane wizualizację. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się też, że […]

Oto on: medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja! PKO Bank Polski Sponsorem Głównym imprezy

Wszystkie tkanki mięśniowe naszego ciała pracują podczas biegu. Od ich dyspozycji i formy zależy końcowy wynik osiągnięty podczas zawodów. Wiadomo więc, że należy je wzmacniać stosując ćwiczenia poza treningiem biegowym. Jednak bywa tak, że po […]

Trening biegowy i trening siłowy w jednym

Z Katarzyną Selwant rozmawiała Eliza Czyżewska Czym jest trening mentalny?istock.com To wiedza, jak ćwiczyć głowę, taka siłownia dla umysłu. W skład treningu mentalnego wchodzą różne zagadnienia, np. wzmacnianie pewności siebie, wyznaczanie prawidłowej motywacji, cele sportowe, […]

Trening mentalny biegacza [WYWIAD]

Karmienie piersią a bieganie – czy to dobre połączenie? Jakie zagrożenie niesie ze sobą połączenie mleczanu z… mlekiem matki? Odpowiadamy! Zanim zajmiemy się tematem karmienie piersią a bieganie, przyjrzyjcie się bliżej tematowi pokarmu matki: mleko […]

Karmienie piersią a bieganie

Kultowe sportowe wydarzenie otwierające Warszawską Triadę Biegową „Zabiegaj o Pamięć” już 3 maja. Poznaliśmy wzór oficjalnych koszulek biegu – są w kolorze błękitnym i prezentują hasło „Vivat Maj, 3 Maj”. Ich producentem jest marka 4F, […]

Koszulka 32. Biegu Konstytucji 3 Maja wygląda właśnie tak! Marka 4f partnerem technicznym Warszawskiej Triady Biegowej