fbpx
Marathon du Medoc. Fot. De Tienda/Dubroca/AMCM

Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Wydarzenia

10 wyjątkowych biegów zagranicznych

Mamy w Polsce wspaniałe i wymagające biegi, prowadzone w niesamowitych miejscach, od szczytów Tatr przez ulice pięknych miast po sztolnie i chodniki kopalniane. Ale gdyby dano mi możliwość wybrania się w dowolne miejsce na świecie, żebym pobiegał w zorganizowanych biegach, to z milionów możliwości wybrałbym dziesięć niżej opisanych.

Dlaczego akurat te? Żeby jako ten osioł z bajki Kraszewskiego nie paść z głodu w otoczeniu wielości pokarmu. Wybrałbym, pojechał i pobiegł. Zanim mój dobroczyńca się rozmyśli. Do biegu, gotowi, start!

Canadian Death Race. Fot. www.deathrace.ca

Canadian Death Race. Fot. www.deathrace.ca

1. Canadian Death Race

Zobaczyłem tę nazwę w jednej z reklam firmy Adidas. I siedzi we mnie do dziś! To nie jest wyzwanie dla demonów szybkości, za to pokonanie trasy jest wartością samą w sobie. Jest się czym pochwalić. Dla biegaczy dystans, a dla cioci na imieninach – nazwa: Kanadyjski Bieg Śmierci. Start i meta znajdują się na wysokości 1280 m n.p.m., trasa liczy 125 km, wytyczona jest przez trzy szczyty kanadyjskiej części Gór Skalistych, a łączne przewyższenie to prawie 5200 m. Na starcie każdy dostaje monetę, którą będzie musiał zapłacić za przeprawę przez rzekę. Jeśli ją zgubi, w końcowych wynikach przy jego nazwisku pojawi się okropny i przerażający skrót: DNF.

Kiedy: sierpień 2015
Limit: 1500 osób
Gdzie: start i meta Grand Cache, Alberta, Kanada
Info: www.canadiandeathrace.com

Western States Endurance Ru.n Fot. Sportingsoul.com

Western States Endurance Run. Fot. Sportingsoul.com

2. Western States Endurance Run

Ci, którzy tego nie doświadczyli, mogą sobie jeszcze wyobrażać, że w bieganiu po górach najgorsze są podbiegi. Mnie już nikt nie nabierze. Zbiegi potrafią zabić! A teraz wyobraźcie sobie 100 mil – sto sześćdziesiąt sześć #!@*&% kilometrów i do tego meta – na dole! Suma przewyższeń to prawie 6690 m. Mięśnie czworogłowe, jeśli przeżyją ten koszmar, to wyjdą z siebie i Was uduszą. Nieważne, że nie mają rąk. Uduszą i już. Takie są prawa buszu. Dlatego marzę o Western States Endurance Run. Nie każdy dostanie szansę na start. Trzeba, podobnie jak w Ultra Trail du Mont Blanc, spełnić kilka nie tak łatwych warunków. Start w Squaw Valley, meta w Auburn, po drodze kilkanaście punktów żywieniowych, medycznych, gdzie (pamiętajcie, to nie Polska) sprawdzają m. in. ciężar właściwy moczu i jeśli nie spełnia norm, lekarz nie wypuści Was w dalszą trasę.

Kiedy: 27-28 czerwca 2015
Limit: około 400 osób (losowanie spośród 4000 + biegi kwalifikacyjne)
Gdzie: start: Squaw Valley, meta Auburn, Kalifornia, USA
Info: www.wser.org 

3. Marathon du Medoc

Ta impreza to dla większości biegaczy konieczność, podobnie jak Londyn czy Nowy Jork. A swoją sławę najdłuższego maratonu na świecie zawdzięcza punktom żywieniowym będącym raczej punktami degustacji win, szynek, ostryg… Dzięki temu tutaj naprawdę nie liczy się wynik, a organizatorzy oficjalnie nie chcą widzieć na trasie osób szukających rekordów, w regulaminie jest też zapis o konieczności „przebrania się” i chyba każdy z ośmiu tysięcy biegaczy startuje w kostiumie. Wielka impreza. Niesamowita zabawa. A że jest tam jeszcze maraton… no cóż, jakoś trzeba uzasadnić wyjazd do Francji, prawda?

Marathon du Medoc. Fot. De Tienda/Dubroca/AMCM

Marathon du Medoc. Fot. De Tienda/Dubroca/AMCM

Kiedy: wrzesień 2015
Limit startujących: 8800
Gdzie: Paulliac, Francja
Info: www.marathondumedoc.com 

Pyongyang Marathon. Fot. AP Photo/David Guttenfelder

Pyongyang Marathon. Fot. AP Photo/David Guttenfelder

4. Pyongyang (Myongyande) Marathon

Wystartować w TEJ Korei to jak polecieć na Marsa. Prawie tak samo prawdopodobne. I stwierdzenie „pobiec w Pjongjangu i umrzeć” (na wzór „zobaczyć Rzym i umrzeć”) jest w mojej ocenie kluczem do nieśmiertelności. Poza tym, przy Korei Północnej dżungla, pampa, tundra, tajga czy pustynia to żadna ekstrema i wyzwanie. Kiedyś złożyłem podanie do ambasady Korei Północnej z prośbą o zezwolenie na uczestnictwo, potem (na żądanie) dosłałem swoje CV, uzasadnienie podania, potem jeszcze dzwoniłem kilka razy. I nic. Zapewne dlatego, że moja życiówka to 3:27, a Koreańczycy zapraszają tylko elitę. Zapewne…

Kiedy: 12 kwietnia (trzeba wykupić wycieczkę)
Gdzie: Pjongjang, Korea Północna
Liczba startujących: około 800 (na zaproszenia)
Informacje o imprezie: experiencenorthkorea.com
W 2010 startowała tam Karolina Jarzyńska!
Statystyki. 


Jungfrau Marathon. Fot. Jungfraumarathon.ch

Jungfrau Marathon. Fot. Jungfrau-marathon.ch

5. Jungfrau Marathon

Kto był w górach, choćby w Tatrach, a tym bardziej w Alpach, ten zrozumie. To naprawdę maraton z najpiękniejszymi widokami. Kiedy startujesz, widzisz przed sobą trzy wspaniałe szczyty, mijasz typowe alpejskie domki, w połowie trasy przebiegasz (raczej przechodzisz w niekończącej się gąsienicy) przez hale w otoczeniu producentek Milki, a na mecie, kiedy obejrzysz się ze szczytu za siebie, u podnóża gór widać dwa jeziora o różnym zabarwieniu. Bajka? Nie, ale blisko.

Kiedy: wrzesień 2015
Gdzie: Interlaken, Szwajcaria
Limit startujących: 4000
Info: www.jungfrau-marathon.ch 

Pomnik Robin Hooda w Nottingham. Fot. Wikimedia Commons/ David Telford

Pomnik Robin Hooda. Fot. Wikimedia Commons/ David Telford

6. Robin Hood Marathon and Half

Kto nie słyszał o tym banicie? Ręka do góry. No właśnie! Mieć medal z Robin Hoodem? To się liczy. Gdy miałem dziesięć czy dwanaście lat, chciałem być taki jak Robin! I też chciałem zlać Małego Johna (ten mój miał na imię Darek). Ruszyłbym więc i dziś do Nottingham, by znaleźć się w kilkutysięcznym tłumie, pobiegać przez centrum starego miasta okraszonego ogromną ilością zabytków, poznać aktualnego szeryfa, a potem sprawdzić czy w TYM dębie znajdzie się miejsce i dla mnie!

Kiedy: wrzesień 205
Gdzie: Nottingham, Wielka Brytania
Limit startujących: 12.000 tysięcy
Info: www.experianfestivalofrunning.co.uk 

Trans Britain 2013. Fot. Run247.com

Trans Britain 2013. Fot. Run247.com

7. Trans Britain

Jeśli nie startowałeś jeszcze w biegach wieloetapowych, musisz koniecznie spróbować! To niezapomniane przeżycie, zupełnie inny rodzaj wyzwania, inne doświadczenia. To śniadania i kolacje w gronie takich samych szaleńców, to kilka dni ciężkich, ale niesamowitych wyzwań. Jeśli do tego dołożyć widoki gór Szkocji czy wrzosowisk w Penninach oraz możliwość obejrzenia miejsc, w których rozgrywają się przygody weterynarza z książki Jamesa Herriota „Wszystkie zwierzęta małe i duże”, to jest właśnie to! Swoją drogą, może nie warto się ograniczać i obejrzeć większą część wyspy, startując w Jogle Ultra?

Kiedy: wrzesień
Gdzie: start: Gretna, Szkocja; meta: Ruthin, Walia
Liczba startujących: mniej niż 20
Info: gobeyondultra.co.uk 

ASICS Kepler Challenge. Fot. Keplerchallenge.co.nz

ASICS Kepler Challenge. Fot. Keplerchallenge.co.nz

8. Kepler Challenge

Do wyboru 60 lub 27 km w bajkowej scenerii, bo przecież tak naprawdę nie chodzi o bicie rekordów życiowych! Dobrze, troszkę przesadzam, ale o jakich rekordach można myśleć, kiedy podąża się szlakami, po których mógł chodzić Frodo Baggins? Przecież to właśnie w Nowej Zelandii kręcono „Władcę Pierścieni”! Ze względu na piękno krajobrazu, góry, jeziora i morze, spotykające się w jednym miejscu. Do tego Nowa Zelandia jest tak daleko od Polski, że będąc tam na miejscu, w którą stronę by się nie ruszyć, zawsze wraca się do domu.

Kiedy: 6 grudnia 2014
Gdzie: Te Anau, Nowa Zelandia
Limit startujących: 60 km – 400, 27 km – 150
Info: www.keplerchallenge.co.nz 

Alpin Sport Tatrzański Bieg pod Górę. Fot. Materiały organizatora

Alpin Sport Tatrzański Bieg pod Górę. Fot. Materiały organizatora

9. Tatrzański Bieg pod Górę

Samemu trudno mi w to uwierzyć, ale przebiegłem Alpy i Góry Skaliste, a jeszcze ani razu w życiu nie byłem na Kasprowym Wierchu, o Rysach nie wspominając. To tak blisko, a jednocześnie tak daleko! Wybrać się z domu, na niecałe 8 km biegu? Zawsze dopada mnie pytanie: po co? Dla tych 1000 m podbiegu? Dla śniegu po kostki już na początku października? Czy dla uczucia płonących płuc tuż przed metą? A może dla tego uczucia spełnienia tam wysoko za finiszem? Krótkie biegi to zupełnie inny rodzaj wyzwania! I choć biegi górskie są jak narkotyk (a może właśnie dlatego?), to warto spróbować. Od razu z najwyższej półki. W 2010 na tej samej trasie odbyły się mistrzostwa Europy w biegach górskich extreme.

Kiedy: 18 października 2014
Gdzie: Zakopane, Polska
Limit startujących: 290
Info: www.alpinsport.pl/bieg 

Darek Strychalski w Badwater Ultramarathon 2014. Fot. Filip Bojko

Darek Strychalski w Badwater Ultramarathon 2014. Fot. Filip Bojko

10. Badwater Ultramarathon

Wyobraź sobie, że w czasie biegu musisz zmienić kilka par butów. Nie dlatego, że stają się niewygodne, a dlatego, że nie uważałeś, pobiegłeś po asfalcie i stopiła się podeszwa. W ciągu dnia, aby się schłodzić, wskakujesz do przenośnej lodówki (odpowiednich rozmiarów ma się rozumieć), nocą zakładasz rękawiczki, a i tak marzniesz. Temperatury wahają się od prawie 55°C w ciągu dnia do 18°C w nocy. Aby się do tego przygotować, wstawiasz bieżnię mechaniczną do sauny i dzień po dniu spędzasz na niej kilka godzin. A na koniec, żeby nie było za łatwo, startujesz w depresji (85 m p.p.m.), kończysz na 2530 m n.p.m. Zapomniałbym – trasa liczy 135 mil. Bagatelka.

Kiedy: sierpień 2015
Gdzie: start: Death Valley, Kalifornia, USA
Limit startujących: 100
Info: www.badwater.com 

 Marcin Lenski, Top 10 biegów zagranicznych

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
Marcin Lenski

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

To już dziś! W piątek, 19 kwietnia rozpoczyna się 11. edycja Pieniny Ultra-Trail® w Szczawnicy. Podczas trzech dni imprezy uczestnicy będą rywalizować na 7 trasach od 6,5 do 96 kilometrów. W trakcie wydarzenia rozegrane zostaną […]

Szczawnica stolicą górskiego biegania, czyli startuje 11. edycja Pieniny Ultra-Trail®

Gościem czwartego odcinka cyklu RRAZEM W FORMIE. Sportowy Podcast, który powstaje we współpracy z marką Rough Radical jest Andrzej Rogiewicz. Znakomity biegacz, świeżo upieczony wicemistrz Polski w półmaratonie, “etatowy”, bo czterokrotny zwycięzca w Silesia Maratonie. […]

Zaufaj procesowi. Dobre wyniki rodzą się w ciszy. RRAZEM W FORMIE. Sportowy podcast – odcinek 4. z Andrzejem Rogiewiczem

Medal: najważniejsza nagroda dla wszystkich przekraczających linię mety, trofeum, którym chwalimy się wśród znajomych i nieznajomych. Jak będzie wyglądał medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja? Właśnie zaprezentowane wizualizację. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się też, że […]

Oto on: medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja! PKO Bank Polski Sponsorem Głównym imprezy

Wszystkie tkanki mięśniowe naszego ciała pracują podczas biegu. Od ich dyspozycji i formy zależy końcowy wynik osiągnięty podczas zawodów. Wiadomo więc, że należy je wzmacniać stosując ćwiczenia poza treningiem biegowym. Jednak bywa tak, że po […]

Trening biegowy i trening siłowy w jednym

Z Katarzyną Selwant rozmawiała Eliza Czyżewska Czym jest trening mentalny?istock.com To wiedza, jak ćwiczyć głowę, taka siłownia dla umysłu. W skład treningu mentalnego wchodzą różne zagadnienia, np. wzmacnianie pewności siebie, wyznaczanie prawidłowej motywacji, cele sportowe, […]

Trening mentalny biegacza [WYWIAD]

Karmienie piersią a bieganie – czy to dobre połączenie? Jakie zagrożenie niesie ze sobą połączenie mleczanu z… mlekiem matki? Odpowiadamy! Zanim zajmiemy się tematem karmienie piersią a bieganie, przyjrzyjcie się bliżej tematowi pokarmu matki: mleko […]

Karmienie piersią a bieganie

Kultowe sportowe wydarzenie otwierające Warszawską Triadę Biegową „Zabiegaj o Pamięć” już 3 maja. Poznaliśmy wzór oficjalnych koszulek biegu – są w kolorze błękitnym i prezentują hasło „Vivat Maj, 3 Maj”. Ich producentem jest marka 4F, […]

Koszulka 32. Biegu Konstytucji 3 Maja wygląda właśnie tak! Marka 4f partnerem technicznym Warszawskiej Triady Biegowej

Choć największy podziw budzą Ci, którzy linię mety przekraczają jako pierwsi, to bohaterami są wszyscy biegacze. Odważni, wytrwali i zdeterminowani, by osiągnąć cel – wyznaczony dystansem 42 km i 195 m – w liczbie 5676 […]

21. Cracovia Maraton: 5676 śmiałków pobiegło z historią w tle