fbpx

Bez kategorii

Trenażer jako alternatywa zimowego treningu

trenażer

Warunki pogodowe panujące w Polsce zimą nie rozpieszczają kolarzy. Aura mrozu, opady śniegu i oblodzone drogi sprawiają, że sportowcy szukają alternatyw dla tradycyjnego treningu. Jedną z nich są m.in. wyjazdy treningowe do ciepłego kraju, gdzie z przyjemnością można trenować w komfortowych warunkach.

Taka opcja może okazać się jednak dla niektórych zbyt kosztowna. Z chęcią weźmiemy więc pod lupę inne rozwiązania, jak na przykład trening na trenażerze w domowym zaciszu. Bartłomiej Wawak z Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team podzieli się swoimi wskazówkami odnośnie treningów w chłodniejszym okresie roku.

Trenażer złotym środkiem na trening w zimie?

Niekoniecznie, ale na pewno może okazać się dobrym uzupełnieniem naszego planu treningowego. Czasami jest to jedyne wyjście, zwłaszcza dla osób zapracowanych czy posiadających małe dzieci. Przy ekstremalnych mrozach czy zamieciach śnieżnych lepiej odpuścić sobie 2-3 godzinny trening w terenie i wsiąść na trenażer. W niesprzyjających warunkach można połączyć dwie opcje – wyjechać na dużo krótszy trening w plenerze, wykonać trudniejsze ćwiczenia, po czym wrócić do domu i dopiero tam ukończyć łatwiejszą część.

Mocne strony trenażera

Niewątpliwą zaletą trenażera jest łatwość zaplanowania treningu. Sprzęt czeka na nas zawsze w domu, a jedyne co musimy zrobić to wybrać odpowiedni czas i wykonać trening według planu. Dobry trenażer umożliwia ustawienie właściwego obciążenia oraz wymaga od nas utrzymania prawidłowej równowagi. Czy to oznacza, że jest to urządzenie idealne?

Druga strona medalu

Trenażer może nam posłużyć jako alternatywa treningów, choć nigdy nie zastąpi tych na zewnątrz. Dlaczego? Trening wykonany na trenażerze nie oddaje w pełni naturalnych warunków terenowych, które wymagają wielu umiejętności – techniki, oceny toru jazdy, odpowiedniej postawy, koordynacji ruchowej, zmienności podłoża czy przeszkód. W ramach rekompensaty możemy jednak wybierać urozmaicenia, które mają zachęcić użytkowników do wyboru stacjonarnego urządzenia.

W ostatnim czasie bardzo popularne są wirtualne treningi. Podpinamy trenażer do komputera wraz z aplikacją, łączymy się z siecią i gotowe! Możemy potrenować z innymi użytkownikami bez wychodzenia z domu. Osobiście nie jestem fanem takiego rozwiązania, ponieważ wirtualny trening nie da nam tylu korzyści co wyjście na zewnątrz ale korzystam z niego, kiedy już naprawdę nie ma innej opcji wykonania swojej pracy. Trenując na trenażerze wiele mięśni stabilizujących naszą pozycję jest wyłączonych, co nie jest tak efektywne jak przy jeździe na zewnątrz. Pokonując masę zakrętów podczas treningu angażujemy nasze całe ciało do pracy, dzięki czemu poprawiamy naszą stabilność – mówi Bartłomiej Wawak.

zrzut-ekranu-z-2019-01-31-11-40-36

Czym zastąpić rower?

Ciężko namówić zapalonego kolarza do rezygnacji z uprawiania ulubionego sportu, aczkolwiek wprowadzenie pewnych zmian w tym zakresie może wyjść nam na dobre. Trenażer nie jest jedyną opcją zastępczą dla roweru. Można go śmiało zamienić na inne aktywności poprawiające siłę i kondycję, takie jak bieganie, trening na siłowni, pływanie, narciarstwo biegowe czy zyskujące coraz więcej fanów skitury. Każdy sportowiec powinien wybrać dyscyplinę, która najbardziej odpowiada jego potrzebom.

Bartłomiej Wawak jest jednym z nielicznych kolarzy zawodowych, którzy rezygnują z zagranicznych zimowych zgrupowań i trenują w warunkach, które dyktuje pogoda:

– Mieszkając w górach nie jest to wcale takie proste. Zdarzają się dni, kiedy planowany trening na rowerze muszę zamienić na inny, na przykład na bieg czy trenażer rolkowy. Jazda na rolkach może ciągnąć się w nieskończoność. Z pewnością wielu sportowców bądź ambitnych amatorów uznaje taki rodzaj treningu za dość monotonny i nudny. Jednym ze sposobów przetrwania dłuższego czasu na trenażerze są różnego rodzaju ćwiczenia. Można je powtarzać przez cały czas jazdy, nie zapominając o rozgrzewce i rozjeździe. Zróżnicowaniem treningu jest ustalanie różnego obciążenia, zmienny styl jazdy oraz intensywność. Zdarza mi się umilać czas podczas ćwiczeń oglądając filmy i seriale ‑ wyznaje zawodnik.

Obserwacja indywidualnych potrzeb

Decydując się na zakup trenażera musimy się zastanowić do czego tak naprawdę go wykorzystamy – do treningów zimą czy także w trakcie trwania sezonu, na przykład podczas rozgrzewki przed zawodami?

Rozróżniamy trzy rodzaje trenażera: rolkowy, magnetyczny oraz hydrauliczny (elektroniczny).

zrzut-ekranu-z-2019-01-31-11-39-54

Wybieram trenażer rolkowy, ponieważ wykorzystuję go głównie podczas rozgrzewki przed wyścigiem. Rolki sprawdzają się nie tylko podczas deszczu, ale również w słoneczne i upalne dni, kiedy warto schować się pod parasolem lub namiotem. Umożliwiają także rozjazd po wyścigu, gdy zatłoczone ulice miast z dużą ilością samochodów do tego nie zachęcają – dodaje Wawak.

W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów należy często trenować na zewnątrz. Organizm powinien w pełni doświadczać rzeczywistych warunków panujących na trasie. Z drugiej strony, do treningów warto podchodzić z odpowiednią dozą rozsądku. Pogoda w dużej mierze determinuje czy daną aktywność można wykonać na dworze, czy lepiej pozostać w domu i uruchomić trenażer. Nowe rozwiązania, takie jak aplikacja umożliwiająca wspólne trenowanie online pozwala uciec od monotonii i zamienić jazdę na rowerze w prawdziwą zabawę. Nie podchodźmy pesymistycznie do alternatyw treningowych. Postawmy na urozmaicenie, systematyczność oraz determinację, która poprowadzi nas do sukcesu.

O Volkswagen Samochody Użytkowe

Volkswagen Samochody Użytkowe to marka dostarczająca na rynek lekkie samochody dostawcze. Niezmiennie od ponad 60 lat produkty z logo Volkswagen Samochody Użytkowe charakteryzują się niezawodnością, innowacyjnością i najwyższą jakością. W swoim portfolio marka posiada sześć modeli: Caravelle, California, Caddy, Transporter, Amarok i Crafter. Niezwykle wytrzymałe, praktyczne, oferujące wyjątkowo dużą liczbę wariantów specjalistycznych zabudów, sprawdzają się praktycznie w każdej branży Większość modeli marki produkowana jest w Polsce, w nowoczesnych fabrykach w Poznaniu oraz Białężycach k. Wrześni.

Marka Volkswagen Samochody Użytkowe od lat angażuje się w rozwój i promocję polskiego sportu. Od 2014 r. wspiera drużynę kolarstwa górskiego Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team, w której skład wchodzą m.in. Marek Konwa, Bartłomiej Wawak, Aleksandra Podgórska, Stanisław Nowak, Piotr Kryński, Anna Urban, Zuzanna Krzystała, Michał Ficek. Trenerem drużyny jest Bogdan Czarnota.

mm
Bartłomiej Wawak

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali