fbpx
Trening o poranku. Fot. Istockphoto.com

Trening > Zacznij biegać

Trening do biegu na 5 km – opowiada Michał Bartoszak

Trening o poranku. Fot. Istockphoto.com

Fot. Istockphoto.com

„Trening do 5 km? Żartujesz? Przecież 5 km po kilku tygodniach przebiegnie każdy. Nawet ktoś, kto w szkole uciekał z wf-u. Do takiego dystansu nie trzeba trenować”. Znacie? A może sami tak myślicie? Sprawdźcie, w jakim jesteście błędzie.

Dla wielu biegaczy albo osób pretendujących do bycia biegaczami przygotowywanie się do zawodów na 5 km, w świecie, gdzie ciągle słychać o wielkich maratonach, może wydawać się bezsensowne. „Jak już trenować, to do czegoś poważnego, czym będzie można się pochwalić” – taka panuje w środowisku opinia. Wiem, bo sama biegam od kilkunastu lat, ale nie startuję w maratonach i biegacze często pytają mnie, dlaczego tak jest. Dziwią się, że chce mi się trenować do „dyszki” czy „piątki”. A nawet jak kiwają głową, że rozumieją, to jestem przekonana, że w głębi duszy myślą: „E tam, po co szlifować życiówkę na 5 czy 10 km. Szkoda czasu. Przecież trenując do maratonu moja ogólna kondycja też rośnie i życiówki na krótszych dystansach w końcu same przyjdą”. Być może tak. Ja jednak jestem przekonana, że to, na ile doszlifuję szybkość, przełoży się kiedyś na maraton. Biegając 5 km poniżej 20 minut będę mieć większe szanse na zbliżenie się do 3 h w maratonie, niż biegając 5 km w okolicy 21:30, jak to jest teraz.

Trzymając się tej teorii nawet nie myślę jeszcze o maratonie. I zachęcam tych, którzy zaczęli biegać i kusi ich królewski dystans, albo tych, którzy przebiegli niejeden maraton i nie wiedzieć czemu stoją w miejscu, do zastanowienia się nad poświęceniem kilku miesięcy na trening do 5 km.

– Wszystko zależy od naszych ambicji i predyspozycji. Im wyżej mierzymy, tym więcej wysiłku musimy włożyć w trening nawet do 5 km. Jestem jednak przekonany, że osobie już biegającej, ale bez konkretnego planu, która nagle stwierdzi, że chce mocno wystartować na 5 km, wystarczą 2-3 miesiące, aby zrobić znaczący postęp na tym dystansie – twierdzi Michał Bartoszak, olimpijczyk z Aten, sześciokrotny medalista mistrzostw Polski m.in. na 5000 m. – Jak zawsze trzeba robić minimum 3-4 treningi w tygodniu, by móc w ogóle układać plan treningowy, a w zasadzie nazywać swoje bieganie treningiem. Jeśli ktoś chce, ma takie możliwości – może więcej. Wtedy mamy extra trening, np. drugie spokojne rozbieganie, które w niczym nie zaszkodzi – dodaje.

Jak zatem powinien wyglądać trening do 5 km?

Jakie środki treningowe stosować? Jakie intensywności? Załóżmy, że biegasz 4 razy w tygodniu. Najlepiej jak planujesz treningi tak, by nie robić dwóch dni przerwy, a już na pewno nie biegać 3 czy 4 razy z rzędu, a potem robić kilka dni przerwy! W takim układzie nasz organizm „odzwyczaja się” od wysiłku i po każdej kilkudniowej przerwie potrzebuje chwili, by wejść na wyższe obroty i trudniej jest wykonywać trening według założeń, w planowanym tempie.

– Dla 4 treningów w tygodniu przykładowy schemat może być następujący: zaczynamy od rozbiegania, zahaczającego nawet o 12 km, ale to zależy od wyniku, na który się szykujemy. Następny trening to siła biegowa, np. podbiegi. Siłę rozbiegamy na treningu w drugim zakresie, czyli w tempie ok. 30 s/km szybszym od naszego tempa rozbiegań. Czwarty trening to tzw. trening tempowy czy zadaniowy, coś konkretnego, np. 5 x 600 m lub 5 x 800 m, czy 5 x 1000 m. Te odcinki powinny być biegane o kolejne 30 s/km szybciej, czyli jeśli np. tempo spokojnego rozbiegania to 5:30 min/km, II zakres powinien być biegany po 5:00, a kilometrówki – minimum po 4:30. – wyjaśnia Michał Bartoszak.

Tygodniowy kilometraż

W przygotowaniu do startu na 5 km kilometraż jest uzależniony od wyniku, w jaki celujemy. 50-60 km to już sporo i jest to raczej tygodniowa objętość dla kogoś, kogo stać na wynik poniżej 20 minut.

Podstawowym elementem w treningu do krótkiego dystansu jest rozgrzewka. Nigdy, przenigdy nie zapominaj o niej przed mocnym akcentem. Wystarczą 2 km, gimnastyka i 2-3 żwawe, 100-metrowe przebieżki. Pamiętaj też o tym, by nie kończyć treningu będąc „na wysokich obrotach” – po tempie zrób 1-2 km schłodzenia.

Ważne jest również, że w pierwszej fazie przygotowań pomijamy mocne akcenty, skupiając się na rozbieganiach i przebieżkach, wykonywanych np. w interwale. Z kolei im bliżej startu, tym trening bardziej się intensyfikuje, podkręcamy tempo na treningach zadaniowych.

Taktyka

Sam start na 5 km w przypadku amatora, który walczy „tylko” ze sobą, w zasadzie nie jest niczym skomplikowanym. Oczywiście inaczej jest, kiedy rywalizuje się z kimś bezpośrednio – wtedy taktyką można go mniej lub bardziej „złamać”. Jeśli jednak biegniemy dla siebie, od początku wchodzimy na mocne tempo.

– Optymalnie jest biec równo cały dystans. Ale przyjemniej będzie przyspieszać i wyprzedzać innych – to dodaje sił. Może to być jednak dość ryzykowne i na pewno trudniejsze do wykonania – ostrzega Michał Bartoszak.

Jedzenie na trasie biegu na 5 km jest zupełnie zbędne. Picie – wchodzi w grę w ekstremalnych warunkach, ale w zasadzie jeśli nawodnimy się dobrze przed startem, nawet jeszcze w czasie rozgrzewki, nie powinniśmy ulegać pokusie picia i tracenia cennych sekund.

Swoją drogą, brakuje mi w Polsce biegów na 5 km. Szczególnie z atestem i szybka trasą. Może to też powód, dlaczego trening do 5 km wydaje się bezsensowny, skoro nie ma gdzie startować?

Michał Bartoszak – biegacz długodystansowy, sześciokrotny medalista MP na dystansach 5000 m, 3000 m z przeszkodami i w biegu przełajowym. Był także halowym mistrzem Polski na 1500 m. Jego rekord życiowy na 5000 m to 13:29:72 (5. wynik w historii polskiej lekkiej atletyki). Startował także w półmaratonach i maratonie (jego najlepszy wynik na 42 km 195 m to 2:12:21).
Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Justyna Grzywaczewska

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Medal: najważniejsza nagroda dla wszystkich przekraczających linię mety, trofeum, którym chwalimy się wśród znajomych i nieznajomych. Jak będzie wyglądał medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja? Właśnie zaprezentowane wizualizację. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się też, że […]

Oto on: medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja! PKO Bank Polski Sponsorem Głównym imprezy

W sobotę 25 maja odbędzie się 21. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Uczestnicy tradycyjnie pobiegną na szybkiej trasie o długości 10 kilometrów, której większa część prowadzi główną ulicą miasta. Jakie atrakcje czekają na biegaczy […]

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run – trwają zapisy!

Wszystkie tkanki mięśniowe naszego ciała pracują podczas biegu. Od ich dyspozycji i formy zależy końcowy wynik osiągnięty podczas zawodów. Wiadomo więc, że należy je wzmacniać stosując ćwiczenia poza treningiem biegowym. Jednak bywa tak, że po […]

Trening biegowy i trening siłowy w jednym

Z Katarzyną Selwant rozmawiała Eliza Czyżewska Czym jest trening mentalny?istock.com To wiedza, jak ćwiczyć głowę, taka siłownia dla umysłu. W skład treningu mentalnego wchodzą różne zagadnienia, np. wzmacnianie pewności siebie, wyznaczanie prawidłowej motywacji, cele sportowe, […]

Trening mentalny biegacza [WYWIAD]

Karmienie piersią a bieganie – czy to dobre połączenie? Jakie zagrożenie niesie ze sobą połączenie mleczanu z… mlekiem matki? Odpowiadamy! Zanim zajmiemy się tematem karmienie piersią a bieganie, przyjrzyjcie się bliżej tematowi pokarmu matki: mleko […]

Karmienie piersią a bieganie

Kultowe sportowe wydarzenie otwierające Warszawską Triadę Biegową „Zabiegaj o Pamięć” już 3 maja. Poznaliśmy wzór oficjalnych koszulek biegu – są w kolorze błękitnym i prezentują hasło „Vivat Maj, 3 Maj”. Ich producentem jest marka 4F, […]

Koszulka 32. Biegu Konstytucji 3 Maja wygląda właśnie tak! Marka 4f partnerem technicznym Warszawskiej Triady Biegowej

Choć największy podziw budzą Ci, którzy linię mety przekraczają jako pierwsi, to bohaterami są wszyscy biegacze. Odważni, wytrwali i zdeterminowani, by osiągnąć cel – wyznaczony dystansem 42 km i 195 m – w liczbie 5676 […]

21. Cracovia Maraton: 5676 śmiałków pobiegło z historią w tle

Już od 3 sezonów ASICS METASPEED jest jednym z 2 flagowych modeli startowych japońskiego producenta. Do naszej redakcji trafiła właśnie najnowsza jego odsłona, 3. generacja, czyli ASICS METASPEED SKY PARIS. Jak wypada na tle swoich […]

ASICS METASPEED SKY PARIS – flagowa startówka w trzeciej odsłonie [TEST]