fbpx

Polecane > Triathlon > TRI: Trening > Triathlon

Treningowe i dietetyczne postanowienia na Nowy Rok

fot: istock.com

fot: istock.com

Wciąż rozglądacie się za sportowymi postanowieniami noworocznymi? Być może założyliście sobie, że ukończycie jakąś arcytrudną imprezę albo znacznie poprawicie życiówki. Jednak aby te cele mogły stać się rzeczywistością, warto najpierw przyjrzeć się fundamentom i poprawić to, na co mamy największy wpływ. Oto kilka pomysłów na to, na co zwrócić uwagę w tym nowym roku.

Postanowienia treningowe

Nie chcemy wchodzić w paradę Waszym trenerom i burzyć Waszego planu treningowego. Jest jednak kilka elementów, które są piętą achillesową większości triathlonistów-amatorów. Być może właśnie tutaj znajdziemy pole do największej poprawy.
1. Bieganie po rowerze Każdy z nas zna dobrze to uczucie, które pojawia się podczas zawodów, gdy schodzimy z roweru i przechodzimy do biegu. Nogi ciężkie jak kłody, problemy z utrzymaniem odpowiedniego tempa i intensywności wysiłku to chleb powszedni niemal każdego zawodnika. Ale czy naprawdę zawsze musimy mieć z tym problem? Jeżeli sumiennie przyłożymy się do treningu pod tym kątem, na trasie zawodów będzie nam zdecydowanie lżej. Niektórzy zawodowi triathloniści, tacy jak Timothy O’Donnel, każdy trening biegowy wykonują zakładkowo – po pływaniu lub po rowerze – aby zawsze biegać na lekko (lub bardzo) zmęczonych nogach.
2. Pływanie, pływanie, pływanie… Dyscyplina rozpoczynająca zmagania triathlonowe często jest zmorą triathlonistów, zwłaszcza tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem. Amatorzy bez przeszłości pływackiej mają naprawdę dużo do zrobienia, aby dorównać swoim lepiej pływającym kolegom. Mają jednak także prawie stuprocentową szansę na szybki, zauważalny progres, jeśli tylko wezmą się za systematyczny trening. Pływanie bywa żmudne i trudne, ale dołączenie do grupy pływackiej potrafi zdziałać cuda!

3. Ambitnie, ale realistycznie Jeśli pracujemy po 12 godzin dziennie, nie próbujmy wcisnąć w harmonogram dnia dwóch kilkugodzinnych jednostek treningowych. To zadziała jedynie na krótką metę, a potem zostawi nas zmęczonych i wyzutych z energii, bez szans na jakikolwiek satysfakcjonujący wynik sportowy. Jeśli, przeciwnie, mamy dużo czasu na trening, nie porywajmy się z motyką na słońce – pewnych etapów treningowych nie przeskoczymy ot tak. Kluczem do systematycznej poprawy jest cierpliwość i rozsądek.
Nie bójmy się stawiać sobie ambitnych celów sportowych – to one nas motywują i napędzają do codziennej pracy. Pamiętajmy jednak, że obok triathlonu mamy jeszcze w życiu szereg innych, nie mniej ważnych aspektów, które nie powinny zostać przysłonięte naszą pasją do sportu.
4. Trening ogólnorozwojowy Nawet kilkanaście minut dziennie, poświęcone na ćwiczenia stabilizacyjne czy rozciągające, może uchronić nas od groźnych kontuzji, rujnujących nam dużą część sezonu. Ważne jest, aby trening ogólnorozwojowy wykonywać systematycznie i z głową. Ćwiczeniami wykonywanymi niechlujnie możemy sobie wręcz zaszkodzić. Dobrze byłoby skonsultować się ze specjalistą, aby dowiedzieć się, czy zestaw ćwiczeń, który sobie aplikujemy, jest odpowiedni dla nas.
Na temat ogólnorozwojówki piszemy regularnie na portalu – na przykład tutaj i tu.

Postanowienia dietetyczne

Zamiast po raz kolejny pisać wielkimi literami: „W Nowym Roku nie będę jadł słodyczy”, przyjrzyjmy się głębiej swojemu jadłospisowi. Wprowadzenie kilku sprytnych korekt może spowodować, że na te nieznośne słodkości zwyczajnie nie będziemy mieć ochoty.
1. Woooooody! Na temat prawidłowego poziomu nawodnienia powstało już ogromnie dużo artykułów i publikacji, dlatego nie będziemy rozpisywać się nadmiernie na ten temat. Po prostu pamiętajmy o tym, że szklanka wody do śniadania i do kolacji to zdecydowanie za mało. W pracy czy w domu trzymajmy pod ręką butelkę z wodą i starajmy się wyrobić sobie nawyk popijania nawet co kilkanaście minut. Dla opornych przygotowano nawet specjalne aplikacje do telefonu, które przypominają nam o kilku łykach wody.
2. Zdrowe tłuszcze Triathloniści dbający o wytopienie zbędnej tkanki tłuszczowej często obawiają się obecności tłuszczu w pożywieniu. Prawdą jest, że gram tłuszczu dostarcza więcej kalorii niż gram węglowodanów czy białka, ale nie znaczy to, że zamienia się on w fałdki na naszych brzuchach! Tłuszcze zawarte w składnikach takich jak oliwa z oliwek, awokado czy orzechy włoskie są nie tylko bardzo smaczne, lecz przede wszystkim niezwykle korzystne dla naszego zdrowia. Wspomagają absorpcję witamin, produkcję hormonów, wzmacniają odporność organizmu i efektywne działanie mózgu.
3. Witaminy W znakomitej większości przypadków nie ma potrzeby faszerowania się preparatami witaminowymi – wystarczy regularnie sięgać po owoce i warzywa, najlepiej świeże. Obróbkę cieplną najlepiej uskuteczniajmy poprzez gotowanie warzyw na parze – nie stracą tylu właściwości odżywczych, co w przypadku gotowania ich w wodzie.
4. Naturalnie! W miarę możliwości wybierajmy jak najmniej przetworzone produkty. Wygospodarujmy trochę czasu na to, aby posiłki przygotowywać sobie samodzielnie, zamiast kupować gotowe dania czy składniki pełne konserwantów. Samodzielne przyrządzanie posiłków na cały dzień to bardziej kwestia wprawy niż znalezienia dużej ilości czasu. Dajmy sobie szansę, a nasze organizmy będą nam za to wdzięczne.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Joanna Skutkiewicz

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę. Skąd się biorą […]

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

W niedzielę, 12 maja odbędzie się jedenasta edycja PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu w Polsce wschodniej, imprezy z prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Już wiadomo, że uczestnicy będą pokonywać dokładnie taką samą trasę jak przed […]

Trasa 11. PKO Białystok Półmaratonu. Zapamiętacie ją na długo!

Stowarzyszenie Sportowe Polskie Ultra zaprasza w sobotę, 20 kwietnia, na V edycję biegu „6 godzin pełnej MOCY”. Uczestnicy tej wyjątkowej rywalizacji powalczą o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski na dystansie czasowym 6 godzin. Wśród nich […]

V edycja biegu „6 godzin pełnej MOCY” w ten weekend na stadionie OSiR Targówek

Długość kroku biegowego i kadencja to czynniki, które wzbudzają wiele emocji w biegowym świecie. Nic dziwnego, to bowiem jedyne sposoby, które pozwalają nam zwiększyć prędkość biegu. Czy jednak istnieją konkretne liczby, które określają, jakie wartości powinny przyjmować te czynniki?

180 to mit, czyli kadencja i długość kroku jako sposoby zwiększania prędkości biegu

W sobotę 25 maja odbędzie się 21. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Uczestnicy tradycyjnie pobiegną na szybkiej trasie o długości 10 kilometrów, której większa część prowadzi główną ulicą miasta. Jakie atrakcje czekają na biegaczy […]

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run – trwają zapisy!