fbpx

Informacje prasowe > Triathlon > TRI: Wydarzenia > Triathlon

Triathlon Energy Gniewino – inauguracja sezonu na Pomorzu [INF.PRASOWA]

triathlon-energy-gniewino-2017-4

To była bardzo gorąca inauguracja sezonu triathlonowego na Pomorzu. Temperatura dochodząca do 30 stopni Celsjusza nie przestraszyła zawodników. Prawie pół tysiąca triathlonistów pojawiło się w miniony weekend 27-28 maja br. w Gniewinie, gdzie wystartowali w pierwszej z pięciu imprez cyklu Triathlon Energy 2017. Rywalizacja była na wysokim poziomie.

Zawodniczki i zawodnicy zmagali się na trzech dystansach. 1/8, 1/4 i popularnej „połówce” Ironmana. Pierwsi do wody weszli triathloniści z najdłuższego dystansu. Do przepłynięcia mieli 1,9 km, do przejechania 90 km i przebiegnięcia półmaraton, ponad 21 km. Od samego początku zabójcze tempo narzucił Paweł Miziarski, który wyszedł pierwszy z wody i już do samego końca nie oddał prowadzenia. Do mety dotarł po 4:29:34. Ostra walka trwała o pozostałe miejsca na podium, a kolejność w stawce często ulegała zmianie. Ostatecznie drugi był Michał Czapiński 4:32:43, a trzeci Michał Twarowski 4:44:50. Wśród Pań wygrała Anna Żychska 5:15:08 przed Katarzyną Kaczkowską 5:29:35 i Gabrielą Czyż 6:09:23. Warto dodać, że Ania wygrała także tytuł Hill Hero, czyli zawodniczki, która najszybciej wjechała dwukilometrowy podjazd z średnim nachyleniem 8 procent, które chwilami dochodziło nawet do 21 procent. Najszybszą sztafetą została ekipa GT Sulmin.

Na dystansie o połowę krótszym rywalizacja o zwycięstwo była jeszcze większa. Na starcie Daniel Formela, Tomasz Spaleniak, Maciej Kosmala, Paweł Najmowicz, Damian Tomaszewicz czy Jakub Ruciński. To zapowiadało duże emocje. I tak też było. Pierwszy z wody wyszedł Kosmala, za nim Najmowicz. Różnice pomiędzy najlepszymi były niewielkie. Daleko z tej stawki wyszedł tylko Ruciński. Odbił to sobie na rowerze. Trasę 45 kilometrów z dwoma ciężkimi podjazdami pod wieżę przejechał najszybciej z czasem 1:08:01. I był na rowerze szybszy od drugiego w tej konkurencji Formeli o 36 sekund. Jakub zdobył tytuł Hill Hero. Ostatecznie na mecie zameldował się czwarty, wygrywając klasyfikację wiekową M3. Kategorię Open wygrał Daniel Formela z czasem 2:03:48, drugi był Paweł Najmowicz 2:07:29, a trzeci Tomasz Spaleniak 2:08:24. Wśród Pań rywalizację od początku do końca zdominowała Paulina Załucka, wygrywając z czasem 2:28:33, przed Agnieszką Kubik 2:41:23 i trzecią Hanną Janczak 2:41:57. Wśród sztafet najszybsza była ekipa Smaruj na trening.

triathlon-energy-gniewino-2017-1

W samo południe do wody weszli zawodnicy na dystansie 1/8. Wśród nich najwięcej debiutantów, na czele z Jackiem Kurowskim, dziennikarzem TVP, który na co dzień komentuje wydarzenia sportowe. Tym razem postanowił sprawdzić, jak to wygląda od wewnątrz. Po chorobie do startów wróciła Marta Łagownik, która chwilę przed sygnałem startowym mówiła, że na trasie okaże się, czy jest już zdrowa. Na metę dobiegła trzecia wśród całej stawki. Przed nią zameldowali się tylko Igor Siódmiak, który potrzebował 1:04:14, za nim był Emil Wydarty z czasem 1:08:12. Marta wbiegła na metę 34 sekundy po Emilu. Trzeci wśród Panów był Roman Nowak 1:09:15. Stawkę Pań na podium uzupełniły: Aleksandra Sypniewska-Lewandowska 1:14:10 i Rita Biskupska 1:20:38.
A jak wypadł Jacek Kurowski? Na metę wbiegał szczęśliwy przybijając piątki z kibicami.
Jestem bardzo zadowolony, że w końcu to się stało – powiedział dziennikarz. – Na trasie było ciężko. Pogoda nie pomagała, ale za to organizacja na najwyższym poziomie. Niczego nie brakowało. Świetni wolontariusze. Cieszę się, że udało mi się dojechać i wystartować.
To, co warto podkreślić oprócz rywalizacji na wysokim poziomie, to także niesamowita rodzinna atmosfera. Organizatorzy Triathlon Energy, Gmina Gniewino i Hotel Mistral Sport przygotowali dużą, przestrzenną strefę zawodnika, gdzie wspólnie odpoczywać mogli zawodnicy z rodzinami.
Dawno nie byłem na tak świetnych zawodach – twierdzi Krzysztof Wiatrowski z Gdańska. – Czułem, że ten dzień jest wielkim świętem triathlonu. Wszyscy mili i chętni do pomocy, a organizatorzy rewelacyjni, gdyż od początku do końca udało im się stworzyć rodzinne zawody. Wszystkie trasy świetnie zabezpieczone i oznakowane. Rewelacyjni wolontariusze oraz cudowni kibice, którzy na trasie biegowej dawali kopa. Strefa finishera dostępna dla zawodników i rodzin to również strzał w dziesiątkę.

Kolejne zawody z cyklu Triathlon Energy już 18 czerwca 2017 roku w Starogardzie Gdańskim, gdzie m.in. wystartuje 10-letnia, niepełnosprawna Paulinka z wujkiem Rafałem Butnym.

Wyniki zawodów

[yop_poll id=”79″]

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali

Słyszeliście już o Under Armour HOVR Machina? Pierwszy kontakt z nowym modelem butów od amerykańskiego producenta za nami. Czy od razu podbiły nasze serca? Czy jest to but, jakiego świat jeszcze nie widział? Przekonajcie się, jakie pierwsze wrażenie wywarła na nas nowość amerykańskiej marki.

Under Armour HOVR Machina – jak prezentują się na pierwszy rzut oka?

Podkolanówki kompresyjne zdają się podstawowym wyposażeniem biegacza i triathlonisty. Na temat przydatności tego akcesorium krążą skrajne opinie, zarówno wśród specjalistów w zakresie medycyny i fizjoterapii, jak i samych zawodników. Według licznych badań jest to jednak sprzęt, który w znaczący sposób wpływa na przyspieszenie regeneracji powysiłkowej.

Skarpetki kompresyjne. Czy nam pomogą?