fbpx

Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

tropem wilczym

W ciągu zaledwie 4 lat Tropem Wilczym Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych zyskał miano największego biegu pamięci w Polsce

Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych to projekt, który w ciągu 4 lat rozrósł się od zera do największego biegu pamięci w Polsce. W niedzielę 28 lutego dziesiątki tysięcy osób odda hołd żołnierzom polskiego podziemia. Przedsięwzięcie organizowane z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w tym roku będzie miało charakter międzynarodowy.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (który przypada na 1 marca), w niedzielę 28 lutego w Polsce odbędzie się ponad 180 inicjatyw biegowych pod szyldem “Tropem Wilczym”. Oprócz tego biegi pamięci zostaną zorganizowane również w Grodnie, Lidzie, Londynie, Nowym Jorku, Równem, Wilnie, Zdołbunowie i Żytomierzu. Organizatorzy zakładali, że we wszystkich tych imprezach udział weźmie ok. 40 tysięcy osób. Jak mówi Olga Semeniuk z Fundacji Wolność i Demokracja, która jest pomysłodawcą i głównym organizatorem projektu, liczba startujących będzie prawdopodobnie znacznie większa.

Tegoroczną poprzeczkę podnieśliśmy bardzo wysoko. Udało się przeskoczyć ją ze sporym zapasem. W rezultacie biegnie ponad 180 miast, liczba zapisanych biegaczy już przekroczyła zakładane 40 tysięcy. Na pewno jest to wynik wiary w cel wydarzenia i zaangażowania wszystkich organizatorów regionalnych, których łącznie jest kilka tysięcy. Cały projekt łącznie z kampanią w mediach, główny organizator, czyli Fundacja Wolność i Demokracja, koordynuje dokładnie pracą czterech wyjątkowych osób.

Dla wszystkich lokalizacji, oprócz celu, jakim jest uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych, wspólny będzie także dystans biegu. W każdej miejscowości biegacze będą mieli do pokonania 1963 metry. Dystans ten ma charakter symboliczny i odnosi się do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak, ps. “Lalek”. Oprócz tego wszyscy organizatorzy regionalni mogą wyznaczyć także inne dystanse. Projekt ma jednak nie tylko charakter sportowy, ale i edukacyjny, dlatego w wielu miejscach odbywają się również wydarzenia towarzyszące, jak rekonstrukcje czy gry rodzinne. Jak tłumaczy Olga Semeniuk jest to bardzo istotny aspekt przedsięwzięcia.

Te wydarzenia sprawiają, że nikt z obecnych nie jest biernym obserwatorem, bo każdy może zostać czynnym uczestnikiem proponowanych aktywności. Jeśli nie możesz biec – Tropem Wilczym jest też dla Ciebie. Wydarzenia towarzyszące są nastawione na wciągającą, czyli skuteczną prezentację wydarzeń historycznych, koncerty, pokazy grup rekonstrukcyjnych, wystawy, gry uliczne, kulinaria wojskowe i lokalne – nikt nie będzie się nudził. Najważniejsze jest jednak panujące podczas wydarzenia poczucie wspólnoty u wszystkich uczestników.

Aby wziąć udział w którymś z biegów organizowanych w ramach projektu Tropem Wilczym, należy wybrać żądaną lokalizację na mapie znajdującej się na stronie internetowej tropemwilczym.pl. W ubiegłym roku ponad 20 000 uczestników w 81 miastach w całej Polsce oraz w Lidzie, Grodnie i Wilnie oddało hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

tropem wilczym bieg

Podczas wydarzeń organizowanych w ramach projektu prowadzona będzie również zbiórka publiczna. Zebrane środki zostaną przekazane na pomnik Polaków zmarłych w czasie wielkiego głodu na terenach Związku Sowieckiego w latach 1932-33. Fot. Facebook.com/TropemWilczym

Magazynbieganie.pl jest patronem medialnym projketu Tropem Wilczym Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Więcej informacji o projekcie na stronie: tropemwilczym.pl oraz na profilu na Facebook’u

Filmowa zapowiedź tegorocznej edycji projektu:

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali