fbpx

Triathlon > TRI: Sprzęt > Triathlon

Uszkodzenie to nie koniec świata – przydatne informacje dot. pianek

water-1205677_1280

Kontynuujemy cykl dotyczący wyboru i użytkowania pianek triathlonowych. W pierwszej części przybliżyliśmy Wam krok po kroku, jak prawidłowo dobrać piankę. W tym odcinku: przydatne informacje dotyczące codziennej eksploatacji.

Uszkodzenie to nie koniec świata

Pierwsza zadra w piance budzi mieszaninę zdziwienia i strachu, że nasz strój jest już zepsuty. Dopóki nie jest to dziura na wylot, nie musimy się przejmować. Naprawa będzie kosztować ok. 20 zł za klej i 5 minut pracy. Jest to bardzo prosta operacja i przy odrobinie wprawy trudno będzie znaleźć naprawiane miejsce. Poważniejsze naprawy lepiej powierzyć fachowcom.

Coroczny serwis

Zmieniamy się. Jeszcze kilka lat temu przeciętny amator korzystał z pianki zaledwie kilka razy w roku. Dziś chętniej trenujemy na wodach otwartych, znacznie częściej startujemy. To stawia sprzętowi trudniejsze wymagania. Warto jest wysłać piankę na koniec sezonu do specjalistycznej firmy, która przywróci jej dawny blask.

Inna technika

W piance pływa się inaczej. Zmiana pozycji w wodzie powoduje uruchomienie nieco innego schematu ruchu ramion, innych włókien mięśniowych. Nawet najlepszy neopren stwarza pewien opór w barkach. To wszystko powoduje, że powinniśmy pływać nieco lżej niż zwykle, z większą frekwencją, krótszym wyleżeniem.

Zabójcy pianek

Neopren to w pewnym uproszczeniu spieniona guma, reaguje więc w dwójnasób na szkodliwe dla tego materiału czynniki. Na suche powietrze powodujące utratę elastyczności i wykruszanie się, czy rozpuszczalniki wżerające się w materiał.

Konserwacja

Jeżeli po każdym użyciu wypłuczemy piankę pod bieżącą, chłodną wodą i wysuszymy nie narażając na bezpośrednie promienie słoneczne (najpierw lewa, później prawa strona), nie będziemy potrzebowali żadnych specjalnych zabiegów konserwacyjnych.

Zasady

W zawodach Ironman pianki dozwolone są do temperatury 21.9o C dla zawodowców oraz do 24.5 o C dla amatorów. Wyjątkiem są Stany Zjednoczone, gdzie limit może być podniesiony do 28.8 o C. W ITU zasady są bardziej skomplikowane, i ujęte zostały w tabeli poniżej.

Komfort

Grubość i elastyczność materiału w ramionach i barkach w głównej mierze odpowiada za komfort. Im dłuższy dystans, tym bardziej ta cecha staje się istotna. Znajdziemy tu neopren zarówno cieńszy niż 1 mm w topowych modelach dla doświadczonych pływaków, jak i gruby na 2-3 mm w podstawowych wersjach.

Wyporność

Prędkość w piance uzyskujemy przede wszystkim dzięki uniesieniu bioder i zmniejszeniu oporów czołowych. To właśnie dlatego pianka w tych okolicach jest najgrubsza. To również powód, dla którego dobrzy pływacy korzystają w mniejszym stopniu z dobrodziejstw neoprenu, ponieważ ich naturalna pozycja w wodzie jest lepsza od większości zawodników i nie wymaga korygowania sprzętem.

Nogawki i rękawy

Nie ma reguły dotyczącej długości rękawów i nogawek. Powinny sprawiać wrażenie nieco zbyt krótkich, lecz zawodowi triathloniści często dodatkowo je przycinają. Pozwala to na lepsze czucie wody i łatwiejsze zdejmowanie w strefie zmian.

Ceny

Najprostsze modele kosztują około 600 zł, najdroższe to wydatek rzędu 3000 zł. Modele w okolicach 1500-1800 złotych są już zazwyczaj w zupełności wystarczające nawet dla ambitnych założeń sportowych. Pianka droższa, w obrębie tej samej grupy docelowej, jest zwykle wygodniejsza. Komfort zawodnika ma kluczowy wpływ na jego czas i kondycję w pierwszej strefie zmian.

Artykuł pochodzi z magazynu “Triathlon” będącego częścią miesięcznika “Bieganie”, kwiecień 2016

mm
Maciej Żywek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca

Ruszyły zapisy na Wirtualną 1MILĘ! Rywalizacja jest wirtualna, ale bieganie, nagrody, a przede wszystkim pomoc, jaka za tym bieganiem idzie, są jak najbardziej realne! Każda zarejestrowana w zabawie mila to złotówka przeznaczana na cele charytatywne. […]

Rusza Wirtualna 1MILA. Biegaj, wygrywaj i pomagaj!

21 kilometrów i 285 metrów – tyle wynosi aktualny rekord świata w biegu godzinnym. Wynik ustanowiony w 2007 r. może zostać pobity z powodu… koronawirusa! Tegoroczny sezon sportowy, storpedowany przez koronawirusa, jest wyjątkowy. Jednym z […]

Mo Farah spróbuje pobić rekord świata w biegu godzinnym!