fbpx

Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

W pogoni za życiówkami: Kamienna Piątka

Kamienna_5

Zdaniem organizatorów Kamienna Piątka ma najszybszą w Polsce trasę na dystansie 5 km. Fot. Facebook.com/kamienna5

Dystans 5 km jest jednym z najbardziej wymagających dla ulicznych ścigaczy. Z jednej strony od startu do mety intensywność wysiłku jest wysoka, z drugiej – nawet dla najszybszych bieg trwa kilkanaście minut. Ci, którym zależy by trwał jak najkrócej powinni rozważyć start w Kamiennej Piątce.

Kamienna Piątka to nowa impreza na biegowej mapie Polski. Nazwa pochodzi od ulicy Kamiennej w Bydgoszczy, którą prowadzi trasa. W tym roku odbędzie się dopiero druga edycja tego biegu. W 2015 r. linię mety przekroczyło 756 osób. Wabikiem dla biegaczy z całego kraju jest możliwość uzyskania bardzo dobrych rekordów życiowych dzięki płaskiej i szybkiej trasie.

Jak jednym słowem najłatwiej opisać trasę Kamiennej Piątki? Prosta. Prosta to słowo, które pasuje jak ulał – trasa prowadzi w linii prostej od punktu A do punktu B, nie ma na niej ani jednego zakrętu, podbiegu, agrafki czy innych utrudnień zabierających biegaczom cenny czas podczas biegu. Jak zapewniają organizatorzy, trasa poprowadzona jest w tym kierunku, w którym najczęściej wiatr sprzyja szybkiemu bieganiu. Przy dobrych warunkach pogodowych, można na niej wykręcić naprawdę rewelacyjny rezultat.

Kamienna 5 _trasa

Trasa Kamiennej Piątki nie jest zbyt skomplikowana… Fot. Facebook.com/kamienna5

Dzięki uniknięciu zakrętów trasa jest również prosta do zapamiętania – zawodnik nie musi zastanawiać się, czy powinien skręcić w lewo czy w prawo, nie musi też wypatrywać rowerzysty, który będzie wskazywał mu trasę. Jedynym zadaniem dla startujących w Kamiennej Piątce jest skupić się na biegu i jak najszybciej pokonać odległość od linii startu do linii mety. W poprzednim roku tym, któremu pokonanie 5 km ulicą Kamienną w Bydgoszczy zajęło najmniej czasu był Jakub Pudełko, który zameldował się na mecie z czasem 15:41.

Do Bydgoszczy jechałem z nastawieniem ustanowienia nowego rekordu życiowego i z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że wykonałem plan z nawiązką. Po bardzo dobrze rozegranym pod względem taktycznym biegu i mocnym ostatnim kilometrze mogłem się cieszyć z uzyskanego czasu – 15:41 – będącego potwierdzeniem dobrze przepracowanej wiosny.

Trasa Kamiennej Piątki jest zdecydowanie najszybszą, na której miałem przyjemność rywalizować. Niewątpliwie sprzyja uzyskiwaniu bardzo dobrych wyników. Przy odrobinie szczęścia, wyrównanej i szybkiej stawce biegaczy, a także przy sprzyjających warunkach pogodowych można pokusić się o wynik poniżej 15 minut.

Trasa biegu posiada atest PZLA, ale jest to tzw. atest niestandardowy. Wynika on z niespełniania punktu dotyczącego odległości w linii prostej, między startem a metą, która wynosi 5 km, czyli 100% dystansu. To oznacza, że jeśli podczas Kamiennej Piątki padłby wynik lepszy niż rekord Polski, Europy czy świata, nie mógłby z tego powodu zostać uznany. Atest niestandardowy daje natomiast pewność uczestnikom, że rzeczywiście mają do pokonania pełne 5 kilometrów.

Druga edycja Kamiennej Piątki wystartuje w niedzielę 12 czerwca o godz. 10. W ramach imprezy odbędą się Mistrzostwa Polski w biegu na 5 km wśród: Pracowników Środowisk Ubezpieczeniowych, Bankowców, Prawników, Dziennikarzy, Lekarzy i Radców Prawnych.

Link do zapisów

Więcej informacji: kamienna5.pl oraz facebook.com 

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca

Ruszyły zapisy na Wirtualną 1MILĘ! Rywalizacja jest wirtualna, ale bieganie, nagrody, a przede wszystkim pomoc, jaka za tym bieganiem idzie, są jak najbardziej realne! Każda zarejestrowana w zabawie mila to złotówka przeznaczana na cele charytatywne. […]

Rusza Wirtualna 1MILA. Biegaj, wygrywaj i pomagaj!

21 kilometrów i 285 metrów – tyle wynosi aktualny rekord świata w biegu godzinnym. Wynik ustanowiony w 2007 r. może zostać pobity z powodu… koronawirusa! Tegoroczny sezon sportowy, storpedowany przez koronawirusa, jest wyjątkowy. Jednym z […]

Mo Farah spróbuje pobić rekord świata w biegu godzinnym!