fbpx

W pogoni za życiówkami: Kamienna Piątka

Autor: Jakub Karasek • 04.05.2016

Kamienna_5

Zdaniem organizatorów Kamienna Piątka ma najszybszą w Polsce trasę na dystansie 5 km. Fot. Facebook.com/kamienna5

Dystans 5 km jest jednym z najbardziej wymagających dla ulicznych ścigaczy. Z jednej strony od startu do mety intensywność wysiłku jest wysoka, z drugiej – nawet dla najszybszych bieg trwa kilkanaście minut. Ci, którym zależy by trwał jak najkrócej powinni rozważyć start w Kamiennej Piątce.

Kamienna Piątka to nowa impreza na biegowej mapie Polski. Nazwa pochodzi od ulicy Kamiennej w Bydgoszczy, którą prowadzi trasa. W tym roku odbędzie się dopiero druga edycja tego biegu. W 2015 r. linię mety przekroczyło 756 osób. Wabikiem dla biegaczy z całego kraju jest możliwość uzyskania bardzo dobrych rekordów życiowych dzięki płaskiej i szybkiej trasie.

Jak jednym słowem najłatwiej opisać trasę Kamiennej Piątki? Prosta. Prosta to słowo, które pasuje jak ulał – trasa prowadzi w linii prostej od punktu A do punktu B, nie ma na niej ani jednego zakrętu, podbiegu, agrafki czy innych utrudnień zabierających biegaczom cenny czas podczas biegu. Jak zapewniają organizatorzy, trasa poprowadzona jest w tym kierunku, w którym najczęściej wiatr sprzyja szybkiemu bieganiu. Przy dobrych warunkach pogodowych, można na niej wykręcić naprawdę rewelacyjny rezultat.

Kamienna 5 _trasa

Trasa Kamiennej Piątki nie jest zbyt skomplikowana… Fot. Facebook.com/kamienna5

Dzięki uniknięciu zakrętów trasa jest również prosta do zapamiętania – zawodnik nie musi zastanawiać się, czy powinien skręcić w lewo czy w prawo, nie musi też wypatrywać rowerzysty, który będzie wskazywał mu trasę. Jedynym zadaniem dla startujących w Kamiennej Piątce jest skupić się na biegu i jak najszybciej pokonać odległość od linii startu do linii mety. W poprzednim roku tym, któremu pokonanie 5 km ulicą Kamienną w Bydgoszczy zajęło najmniej czasu był Jakub Pudełko, który zameldował się na mecie z czasem 15:41.

Do Bydgoszczy jechałem z nastawieniem ustanowienia nowego rekordu życiowego i z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że wykonałem plan z nawiązką. Po bardzo dobrze rozegranym pod względem taktycznym biegu i mocnym ostatnim kilometrze mogłem się cieszyć z uzyskanego czasu – 15:41 – będącego potwierdzeniem dobrze przepracowanej wiosny.

Trasa Kamiennej Piątki jest zdecydowanie najszybszą, na której miałem przyjemność rywalizować. Niewątpliwie sprzyja uzyskiwaniu bardzo dobrych wyników. Przy odrobinie szczęścia, wyrównanej i szybkiej stawce biegaczy, a także przy sprzyjających warunkach pogodowych można pokusić się o wynik poniżej 15 minut.

Trasa biegu posiada atest PZLA, ale jest to tzw. atest niestandardowy. Wynika on z niespełniania punktu dotyczącego odległości w linii prostej, między startem a metą, która wynosi 5 km, czyli 100% dystansu. To oznacza, że jeśli podczas Kamiennej Piątki padłby wynik lepszy niż rekord Polski, Europy czy świata, nie mógłby z tego powodu zostać uznany. Atest niestandardowy daje natomiast pewność uczestnikom, że rzeczywiście mają do pokonania pełne 5 kilometrów.

Druga edycja Kamiennej Piątki wystartuje w niedzielę 12 czerwca o godz. 10. W ramach imprezy odbędą się Mistrzostwa Polski w biegu na 5 km wśród: Pracowników Środowisk Ubezpieczeniowych, Bankowców, Prawników, Dziennikarzy, Lekarzy i Radców Prawnych.

Link do zapisów

Więcej informacji: kamienna5.pl oraz facebook.com 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger