fbpx

W Toruniu, w Warszawie, w Bielsku-Białej – biegowe mikołajki

Półmaraton Świętych Mikołajów w Toruniu. Fot. PAP

Półmaraton Świętych Mikołajów w Toruniu. Fot. PAP

Jaki jest najlepszy prezent dla biegacza? Wiadomo – życiówka. I jeżeli komuś przez cały sezon nie do końca się to udało, ma ostatnią szansę zrobić sobie prezent. Już w ten weekend rusza karuzela biegów mikołajkowych. I potrwa niemal do samych Świąt.

Największy bieg z Mikołajem w tle to już tradycyjnie Półmaraton Świętych Mikołajów w Toruniu. Za tydzień, 8 grudnia, do grodu Kopernika zjedzie ponad 4,5 tysiąca biegaczy, którzy staną na starcie XI już edycji biegu. Na liście startowej jest już ponad 5000 nazwisk, ale organizatorzy czekają przede wszystkim na wpłaty – aż po limit 4600 uczestników.

Przeczytaj również: Kalendarz biegów w grudniu

Historyczny bieg przez most

XI Półmaraton św. Mikołajów będzie wydarzeniem wyjątkowym i historycznym. Wyjątkowym dlatego, że po raz pierwszy w swojej jedenastoletniej historii trasa Półmaratonu Świętych Mikołajów przebiegać będzie przez nowowybudowany most w Toruniu – największy i najnowocześniejszy most zbudowany po II Wojnie Światowej w Polsce.  Będzie to pierwszy i prawdopodobnie ostatni bieg organizowany na tym moście. Meta – na Stadionie Miejskim.

Na uczestników toruńskiej połówki czeka też nie lada gratka w pakietach startowych. Oprócz tradycyjnej już czapki Św. Mikołaja, otrzymają też czerwoną koszulkę, a na mecie – termoaktywną kamizelkę. I oczywiście słynny medal – dzwonek w kształcie czapki Mikołaja. Jak zapewnia organizator, wszystkie startujące panie będą mogły dodatkowo otulić się świątecznym szalikiem.

Toruńska impreza słynie nie tylko z czerwonych czapeczek i dzwonków, ale także z tego, że najlepsze imprezy odbywają się w przeddzień półmaratonu – dlatego warto przyjechać do Torunia już w sobotę. W tym roku, oprócz atrakcji w mniejszych i większych podgrupach, półmaratończycy będą mieli okazję zwiedzić toruńską Starówkę w towarzystwie licencjonowanego przewodnika historyka i biegacza długodystansowego, Marcina Łęckiego (zbiórki przy pomniku Kopernika, godz. 16.00 i 18.00).

Mikołajki w Mikołajkach

Nie da się nie zauważyć, że toruński półmaraton rośnie w siłę. Ale nieco dalej na wschód pojawiła się konkurencja. W tym roku po raz pierwszy mikołajkowy półmaraton odbędzie się także… w Mikołajkach. I także 8 grudnia. To IX edycja Mikołajkowych biegów ulicznych, ale po raz pierwszy odbędzie się rywalizacja na dystansie półmaratonu. Tu na razie zapisanych jest ok. 400 zawodników, a w pakiecie startowym czeka oczywiście czerwona czapeczka. Półmaratonowi będzie towarzyszył bieg na dystansie 10 km. O życiówkę jednak może być trudno, bo 70 proc. trasy to drogi gruntowe, co na początku grudnia może oznaczać zarówno grubą pokrywę śnieżną, jak i cienką warstewkę lodu czy wreszcie – błoto po kostki… Ale dla zimowych biegaczy to przecież żadna przeszkoda.


Stolica, ach stolica

Czerwone czapki królować będą też w Warszawie, gdzie pierwsze mikołajkowe biegi już w najbliższy weekend. 1 grudnia tradycyjny już Żoliborski Bieg Mikołajkowy (10 km), na którym organizator rozdzielił starty kobiet i mężczyzn – trasy łączą się po ponad kilometrze, co niewątpliwie dodaje smaczku rywalizacji, która na Kępie Potockiej stoi na dość wysokim poziomie. Poza tym świetnie oznaczona trasa i w miarę równa nawierzchnia betonowej kostki pozwala osiągać całkiem przyjemne wyniki. Limit 500 uczestników tego biegu już dawno został wyczerpany.

W kolejny weekend w stolicy odbędą się kolejne dwa biegi mikołajkowe –  na Kabatach, tym razem na trasie za Tesco (sobota), oraz na trasie wyścigów konnych na Służewcu (niedziela).


Cała Polska biega…

A poza tym bieganie pod znakiem świętego Mikołaja odbędzie się m.in. w Łodzi, Bielsku-Białej, Sochaczewie,  Wrocławiu, Bytomiu, Legionowie, Siemianowicach Śląskich… I w Kielcach, gdzie prawie spontaniczny bieg mikołajkowy będzie miał charakter raczej towarzyski niż typowego wyścigu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger