fbpx
Półmaraton Świętych Mikołajów w Toruniu. Fot. PAP

Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

W Toruniu, w Warszawie, w Bielsku-Białej – biegowe mikołajki

Półmaraton Świętych Mikołajów w Toruniu. Fot. PAP

Półmaraton Świętych Mikołajów w Toruniu. Fot. PAP

Jaki jest najlepszy prezent dla biegacza? Wiadomo – życiówka. I jeżeli komuś przez cały sezon nie do końca się to udało, ma ostatnią szansę zrobić sobie prezent. Już w ten weekend rusza karuzela biegów mikołajkowych. I potrwa niemal do samych Świąt.

Największy bieg z Mikołajem w tle to już tradycyjnie Półmaraton Świętych Mikołajów w Toruniu. Za tydzień, 8 grudnia, do grodu Kopernika zjedzie ponad 4,5 tysiąca biegaczy, którzy staną na starcie XI już edycji biegu. Na liście startowej jest już ponad 5000 nazwisk, ale organizatorzy czekają przede wszystkim na wpłaty – aż po limit 4600 uczestników.

Przeczytaj również: Kalendarz biegów w grudniu

Historyczny bieg przez most

XI Półmaraton św. Mikołajów będzie wydarzeniem wyjątkowym i historycznym. Wyjątkowym dlatego, że po raz pierwszy w swojej jedenastoletniej historii trasa Półmaratonu Świętych Mikołajów przebiegać będzie przez nowowybudowany most w Toruniu – największy i najnowocześniejszy most zbudowany po II Wojnie Światowej w Polsce.  Będzie to pierwszy i prawdopodobnie ostatni bieg organizowany na tym moście. Meta – na Stadionie Miejskim.

Na uczestników toruńskiej połówki czeka też nie lada gratka w pakietach startowych. Oprócz tradycyjnej już czapki Św. Mikołaja, otrzymają też czerwoną koszulkę, a na mecie – termoaktywną kamizelkę. I oczywiście słynny medal – dzwonek w kształcie czapki Mikołaja. Jak zapewnia organizator, wszystkie startujące panie będą mogły dodatkowo otulić się świątecznym szalikiem.

Toruńska impreza słynie nie tylko z czerwonych czapeczek i dzwonków, ale także z tego, że najlepsze imprezy odbywają się w przeddzień półmaratonu – dlatego warto przyjechać do Torunia już w sobotę. W tym roku, oprócz atrakcji w mniejszych i większych podgrupach, półmaratończycy będą mieli okazję zwiedzić toruńską Starówkę w towarzystwie licencjonowanego przewodnika historyka i biegacza długodystansowego, Marcina Łęckiego (zbiórki przy pomniku Kopernika, godz. 16.00 i 18.00).

Mikołajki w Mikołajkach

Nie da się nie zauważyć, że toruński półmaraton rośnie w siłę. Ale nieco dalej na wschód pojawiła się konkurencja. W tym roku po raz pierwszy mikołajkowy półmaraton odbędzie się także… w Mikołajkach. I także 8 grudnia. To IX edycja Mikołajkowych biegów ulicznych, ale po raz pierwszy odbędzie się rywalizacja na dystansie półmaratonu. Tu na razie zapisanych jest ok. 400 zawodników, a w pakiecie startowym czeka oczywiście czerwona czapeczka. Półmaratonowi będzie towarzyszył bieg na dystansie 10 km. O życiówkę jednak może być trudno, bo 70 proc. trasy to drogi gruntowe, co na początku grudnia może oznaczać zarówno grubą pokrywę śnieżną, jak i cienką warstewkę lodu czy wreszcie – błoto po kostki… Ale dla zimowych biegaczy to przecież żadna przeszkoda.

Stolica, ach stolica

Czerwone czapki królować będą też w Warszawie, gdzie pierwsze mikołajkowe biegi już w najbliższy weekend. 1 grudnia tradycyjny już Żoliborski Bieg Mikołajkowy (10 km), na którym organizator rozdzielił starty kobiet i mężczyzn – trasy łączą się po ponad kilometrze, co niewątpliwie dodaje smaczku rywalizacji, która na Kępie Potockiej stoi na dość wysokim poziomie. Poza tym świetnie oznaczona trasa i w miarę równa nawierzchnia betonowej kostki pozwala osiągać całkiem przyjemne wyniki. Limit 500 uczestników tego biegu już dawno został wyczerpany.

W kolejny weekend w stolicy odbędą się kolejne dwa biegi mikołajkowe –  na Kabatach, tym razem na trasie za Tesco (sobota), oraz na trasie wyścigów konnych na Służewcu (niedziela).

Cała Polska biega…

A poza tym bieganie pod znakiem świętego Mikołaja odbędzie się m.in. w Łodzi, Bielsku-Białej, Sochaczewie,  Wrocławiu, Bytomiu, Legionowie, Siemianowicach Śląskich… I w Kielcach, gdzie prawie spontaniczny bieg mikołajkowy będzie miał charakter raczej towarzyski niż typowego wyścigu.

mm
Anna Pawłowska-Pojawa

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Fundacja “Maraton Warszawski” wydała oświadczenie dotyczące Maratonu i Półmaratonu Warszawskiego. O ile na “połówkę” trzeba będzie poczekać do przyszłego roku, to wszystko wskazuje na to, że jesienią Warszawa pobiegnie na królewskim dystansie. Tyle, że na […]

42. Maraton Warszawski jednak się odbędzie!

Najbliższa edycja „Żyrardów w Biegu” zbliża się wielkimi krokami. Zmagania na dystansie 5 i 10 kilometrów odbędą się w dniu 30 sierpnia (niedziela). Organizator zapewni niezbędne środki bezpieczeństwa oraz zapowiada udział jednej z najlepszych polskich […]

Rywalizacja nad Zalewem Żyrardowskim już wkrótce!

Wprowadzenie do biegania treningu siły zależy od zrozumienia, jak to działa. Przedstawiamy prawdziwą encyklopedię, przegląd biegowego treningu siły od kuchni. Co, jak i dlaczego działa.

Siła w bieganiu – kompendium wiedzy

Dave Wottle kończy dziś 70 lat. Prawdopodobnie nie kojarzycie tego nazwiska. Ale jest również bardzo prawdopodobne, że widzieliście flimik z jego fenomenalnym wyczynem z 1972 r. Wyczynem, który dał mu mistrzostwo olimpijskie i wprawił cały […]

Dave Wottle – bohater jednego z najbardziej emocjonujących biegów kończy 70 lat!

Komfort, ochrona, prędkość i trakcja – te określenia butów do biegania stanowią o sile kolekcji marki ASICS na sezon jesień-zima 2020. Kultowe modele w nowej odsłonie zostały zaprezentowane w trakcie spotkania pod hasłem „Poczuj różnicę” […]

ASICS zaprezentował nową kolekcję biegową AW20’

U rekordzisty świata w biegu na 400 m Wayde’a Van Niekerka stwierdzono zakażenie koronawirusem. Reprezentant Republiki Południowej Afryki miał właśnie rozpocząć tegoroczny sezon, gdy dowiedział się o chorobie. To oznacza, że jego przerwa w starach […]

Aktualny rekordzista świata i mistrz olimpijski z COVID-19!

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w naszym życiu zaszło wiele zmian. Nie ominęły one również środowiska biegowego, bo obostrzenia wprowadzone przez rząd zablokowały organizację zawodów. Nawet po ich zluzowaniu nie jest tak jak dawniej, a wiele […]

Czy warto bronić się przed biegami wirtualnymi?

Przeciążenie w połowie przygotowania do ważnego biegu to koszmar każdego biegacza i każdej biegaczki. Co wtedy robić, jak reagować na różne objawy bólowe?

Przeciążenia w treningu – jak reagować?