fbpx

Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Warszawa, Wrocław, Poznań i… wiele innych, czyli przegląd jesiennych maratonów

37. PZU Maraton Warszawski 27.09.2015 Warszawa

37. PZU Maraton Warszawski. Fot. Sportografia.pl

Chociaż zupełnie niedawno nad Wisłę zawitało lato, wielu biegaczy myślami jest już przy miesiącach jesiennych. Szczególnie intensywnie myślą o nich ci, którzy chcą w najbliższych miesiącach zmierzyć się z królewskim dystansem. Tym, którzy jeszcze nie wybrali miejsca docelowego startu, polecamy nasz przegląd jesiennych maratonów.

 34. PKO Wrocław Maraton 

Termin: 11.09.2016 r.
Start: 9:00

Chociaż według kalendarza 11 września to jeszcze nie jesień, 34. PKO Wrocław Maraton będzie pierwszym po wakacjach dużym biegiem na królewskim dystansie w Polsce, symbolicznie otwierając sezon jesiennych maratonów. Już teraz liczba zgłoszonych zawodników przekracza 4 tysiące osób, a może jeszcze znacznie wzrosnąć, bowiem limit wyznaczony przez organizatorów to 6500 uczestników. Z zapisami nie warto czekać na ostatnią chwilę – wysokość opłaty startowej do końca sierpnia to 140 zł, a we wrześniu będzie to już 170 zł.

Maratończycy we Wrocławiu będą mieli dobrą okazję, by powalczyć o dobre czasy – trasa została wytyczona w taki sposób, by sprzyjała szybkiemu bieganiu. Start biegu nastąpi ze Stadionu Olimpijskiego, w tym samym miejscu znajdowała się będzie również meta. W tegorocznej edycji imprezy maratończycy nie pobiegną od ulicy Żmigrodzkiej obwodnicą śródmiejską, która charakteryzowała się stosunkowo dużymi przewyższeniami oraz była nie osłonięta od słońca. Zamiast tego zawodnicy pobiegną ulicami wzdłuż osiedli Popowice i Szczepin. Dzięki temu tegoroczna trasa jest nie tylko bardziej płaska i zapewnia więcej cienia, ale jak przekonują organizatorzy, będzie również ciekawsza i bardziej sprzyjająca dla kibiców.

Więcej informacji: wroclawmaraton.pl 

 38. PZU Maraton Warszawski 

Termin: 25.09.2016 r.
Start: 9:00

Partnerem Honorowym tegorocznej edycji PZU Maratonu Warszawskiego jest Uniwersytet Warszawski, obchodzący w tym roku 200. rocznicę swojego powstania. Z tej okazji na uczestników 38. PZU Maratonu Warszawskiego czeka zupełnie nowa trasa. Po raz pierwszy w historii imprezy bieg wystartuje spod bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego. Na trasie biegacze miną wiele wyjątkowych miejsc stolicy, jak np. Trakt Królewski, Plac Trzech Krzyży, Świątynię Opatrzności Bożej, Łazienki Królewskie, Muzeum Narodowe czy Cytadelę Warszawską. Zgodnie z ubiegłoroczną zapowiedzią zmianie uległa również lokalizacja mety i w tym roku po raz pierwszy od kilku edycji biegacze nie będą kończyli zmagań na Stadionie Narodowym. Tegoroczny bieg będzie kończył się w okolicy Parku Fontann u podnóża Nowego Miasta. Meta wraca w te okolice po ośmioletniej przerwie.

Trasa 38 MW

Trasa 38. PZU Maratonu Warszawskiego ma profil sprzyjający szybkiemu bieganiu i biciu rekordów życiowych, dlatego każdy, kto chce we wrześniu chce powalczyć o wymarzony wynik ma ku temu doskonałą okazję. Podobnie, jak przed rokiem na dystansie głównym oprócz zawodników indywidualnych będą mogły wystartować również 3-osobowe sztafety. Poszczególni zawodnicy pokonają kolejno ok. 11 km, 21 km i 10 km. Pierwsza strefa zmian zostanie ulokowana przy Al. KEN na wysokości stacji metra Imielin, a druga znajdować się będzie przy ul. Międzyparkowej. Oprócz tego w ramach imprezy rozegrany zostanie również Bieg na Piątkę, a dzień wcześniej Mini Maraton dla dzieci i młodzieży.

Więcej informacji: pzumaratonwarszawski.com 

 PKO Silesia Marathon 

Termin: 2.10.2016 r.
Godz: 9:00

Silesia Marathon

Kolejna propozycja na naszej liście to PKO Silesia Marathon. W tym roku impreza odbędzie się już po raz 8. Start i meta będą zlokalizowane w Katowicach w pobliżu Silesia City Center, a na trasie maratonu biegacze zawitają jeszcze na ulice dwóch innych miast: Siemianowic Śląskich oraz Mysłowic. W ubiegłym roku linię mety tego biegu minęło 1176 osób. W tegorocznej edycji można spodziewać się pobicia rekordu frekwencji imprezy, bowiem liczba zapisanych na sam bieg maratoński przekracza już 1300 osób.

Opłata startowa za udział w biegu na królewskim dystansie wynosi do końca sierpnia 90 zł, do 25 września – 110 zł, a w Biurze Zawodów trzeba będzie zapłacić 150 zł za możliwość startu. Oprócz maratonu w ramach imprezy odbędzie się również bieg na dystansie dwukrotnie krótszym oraz biegi dla dzieci. Dzień wcześniej rozegrany zostanie Minimaraton na dystansie ok. 4,2 km.

Więcej informacji: silesiamarathon.pl 

 17. PKO Poznań Maraton 

Termin: 9.10.2016 r.
Start: 9:00

Ubiegłoroczny PKO Poznań Maraton okazał się jednym z najbardziej emocjonujących biegów maratońskich w Polsce w ostatnich latach, a wszystko za sprawą tryumfu polskiego zawodnika – Emila Dobrowolskiego. Czas 2:13:50 wciąż jest rekordem życiowym tego zawodnika. W tym roku trasa będzie sprzyjała jeszcze szybszemu bieganiu, bowiem zawodnicy nie będą przebiegali bezpośrednio przez INEA Stadion (rok temu wiele osób narzekało na miękkie, grząskie podłoże na tym fragmencie trasy), a zobaczą go z zewnątrz. Poza tym szczegółem, trasa jest bliźniaczo podobna do ubiegłorocznej.

emil

Emil Dobrowolski dostarczył w ubiegłym roku kibicom w Poznaniu wielu emocji. Fot. Jakub Kaczmarczyk

W ostatnich 2 edycjach do mety maratonu w Poznaniu docierało ponad 6 tysięcy biegaczy. Tegoroczny limit uczestników to 8 tysięcy osób, a na liście startowej znajduje się już ponad 2 tysiące nazwisk. Wpisowe do 15 września wynosi 100 zł, od 16 do 30 września – 150 zł, a w terminie 1-8 października wzrasta do 200 zł. Dodatkową zachętą do udziału w tym biegu jest fakt, że aż 17 osób będzie mogło wygrać 1000 zł. Aby wziąć udział w loterii, uczestnicy będą musieli wrzucić kupony, które otrzymają wraz z numerem startowym do urny w okolicach Biura Zawodów w dniach 7-8 października. Losowanie szczęśliwców odbędzie się w dniu biegu, a warunkiem otrzymania nagrody jest ukończenie maratonu.

Więcej informacji: marathon.poznan.pl 

 4. PKO Maraton Rzeszowski 

Termin: 9.10.2016 r.
Start: 9:30

W sobotę 9 października oprócz maratonu w Poznaniu odbędzie się jeszcze jeden bieg na królewskim dystansie pod szyldem PKO – 4. PKO Maraton Rzeszowski. Za udział w biegu w stolicy Podkarpacia trzeba zapłacić 79 zł przy zgłoszeniu do 15 sierpnia, 120 zł w terminie do 2 października lub 150 zł w dniu biegu. Limit uczestników wynosi 800 osób. Dla najszybszych biegaczek i biegaczy przewidziano nagrody finansowe lub rzeczowe – w klasyfikacji generalnej za miejsca I-V oraz za pierwsze 3 lokaty w klasyfikacji wiekowej. Ponadto organizatorzy wprowadzili kategorie Najlepsza Polka i Najlepszy Polak, w których również zostaną przyznane po 3 nagrody finansowe lub rzeczowe.

Więcej informacji: runrzeszow.pl 

 Toruń Marathon 

Termin: 23.10.2016 r.
Start: 9:00

Organizacji ubiegłorocznej edycji maratonu w Toruniu towarzyszyły spore zawirowania, a przez pewien czas wydawało się nawet, że ponad 30-letnia tradycja rozgrywania biegu na królewskim dystansie w mieście Kopernika może zostać przerwana. Ostatecznie impreza doszła do skutku, a udział w niej wzięło prawie 500 osób. Zwycięzcą został Tomasz Walerowicz, znany m.in. ze zwycięstwa w tegorocznej edycji Wings for Life w Polsce.

W tym roku na uczestników Toruń Marathon czeka kilka nowości. Pierwszą z nich będzie zmieniona trasa biegu. Dokładny jej przebieg nie został jeszcze podany, ale organizatorzy zapowiadali, że będą dążyli do tego, by w całości prowadziła ulicami Torunia. Do biegu na królewskim dystansie dołączony zostanie również bieg towarzyszący na 10 km. Opłata startowa za udział w maratonie do końca lipca wynosi 90 zł, do 15 października – 120 zł, a w Biurze Zawodów – 150 zł. Biuro Zawodów będzie czynne w dniach 21 i 22 października, nie będzie natomiast pracowało w dniu biegu. Osoby, które nie będą mogły odebrać pakietu startowego w dniach bezpośrednio poprzedzających imprezę, mogą skorzystać z usługi “Pakiet startowy do domu” (koszt 50 zł).

Więcej informacji: torunmarathon.pl 

 Nocna Ściema 

Termin: 30.10.2016 r.
Start: 2:00

Tradycyjnie już w ostatni weekend października w Koszalinie odbędzie się nocna impreza biegowa pod nazwą “Nocna Ściema”. Dlaczego ściema? Bo właśnie w ostatni tydzień października następuje zmiana czasu z letniego na zimowy. Ponieważ, że biegacze startują o godz. 2:00, po godzinie rywalizacji zegary wskazują godzinę… 2:00! Dzięki temu biegacze mają szansę na “poprawę” swoich rekordów życiowych w maratonie i półmaratonie o całą godzinę!

ns-v3-500x500

W ramach Nocnej Ściemy rozgrywany jest maraton oraz półmaraton. Uczestnicy rywalizują na pętlach prowadzących głównymi ulicami Koszalina. Tegoroczna trasa w porównaniu do ubiegłych edycji najprawdopodobniej ulegnie zmianie, a to za sprawą remontów dróg prowadzonych w Koszalinie. Wiadomo jednak, że na trasie będzie można spodziewać się kilku podbiegów i zbiegów, bo Koszalin do płaskich miast nie należy. Opłata startowa za udział w maratonie w ramach Nocnej Ściemy wynosi: 79 zł do 31 sierpnia, 89 zł do 13 września, 99 zł do 3 października i 120 zł po 3 października.

Więcej informacji: nocnasciema.com 

 IX Maraton Beskidy 

Termin: 5 listopada 2016 r.
Start: 10:00

Ostatnia propozycja w naszym zestawieniu to coś dla miłośników bardziej wymagających tras. Maraton Beskidy to nie jest impreza, w której walczy się o rekordy życiowe, a raczej o przetrwanie. Wymagająca trasa ze stromymi podbiegami i zbiegami w tym niemal wspinaczką na Skrzyczne (1257 m n. p. m.) czy Golgotą Beskidów w końcowym fragmencie to wyzwanie nawet dla doświadczonych biegaczy górskich. Kamienne i błotniste fragmenty trasy nie ułatwiają zadania biegaczom. Pomimo tego nie brakuje chętnych do tego, by zmierzyć się z Maratonem Beskidy. Uczestnicy często podkreślają, że oprócz wymagającej i zapadającej w pamięć trasy o wyjątkowości tej imprezy stanowi niepowtarzalna atmosfera. Namiastkę klimatu Maratonu Beskidy można poczuć oglądając poniższy film:

Więcej informacji: maratonbeskidy.pl 

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Sprzęt często decyduje o sukcesie lub porażce zawodnika. Dla aktywnej kobiety bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego biustonosza. Powinien zapewniać piersiom komfort i bezpieczeństwo. O tym, jak dobrać odpowiedni rozmawiamy z Marzeną Abramowicz, certyfikowaną brafitterką z […]

Biustonosz sportowy – jak wybrać ten idealny?

Już w najbliższy weekend 1300 zawodników z Polski i świata weźmie udział w PKO Poznań Virtual Run. Do piątku (16.10) do godz. 20.00 można zgłosić chęć udziału w evencie, a minutę po północy będzie można […]

PKO Poznań Virtual Run coraz bliżej!

Podobnie, jak organizatorzy, także i biegacze nie wyobrażają sobie października bez biegu w Poznaniu. W nadchodzący weekend miał odbyć się 21. PKO Poznań Maraton. I choć epidemia pokrzyżowała wszystkim plany to możemy połączyć się w […]

Od Pomorza do Tatr – Poznań rozbiega Polskę w najbliższy weekend!

Znalezienie programu zrzucenia 5 kilogramów wagi w 7 dni jest w obecnych czasach jedną z łatwiejszych rzeczy pod słońcem. Diety-cud, magiczne formuły, fantastyczne odkrycia rewolucjonizujące dotychczasowe myślenie o utracie wagi, akcje typu “jedz ile chcesz i chudnij” obiecują dokładnie to, o czym marzy każda osoba z nadwagą – szybki efekt. Prawda jest jednak okrutna i my nie zamierzamy nikogo zwodzić: walka z nadwagą nie jest prosta.

Pierwsze kroki: bieganie a odchudzanie – zrzucamy masę

Czy bieganie na bieżni mechanicznej jest łatwiejsze czy trudniejsze niż na zewnątrz? Zapewne odpowiedź każdego biegacza będzie uzależniona od jego preferencji. A co na ten temat mówią badania? Wraz z pogarszającą się pogodą oraz wprowadzeniem […]

Bieżnia mechaniczna – trudniejsza czy łatwiejsza niż bieganie na zewnątrz?

Po wyczerpujących treningach sportowcy nierzadko sięgają po napoje specjalnie dla nich przeznaczone. Co takiego mają w sobie izotoniki i kiedy oraz kto powinien je stosować? Na samym początku warto odpowiedzieć na pytanie, czym są napoje […]

Napoje izotoniczne. Po co? Kiedy? Dla kogo?

Pobicie rekordu świata w lekkoatletyce to coraz rzadszy widok. Jednak ustanowienie 2 najlepszych w historii rezultatów jednego wieczora to historia wręcz unikatowa. I znów byliśmy jej świadkami w tym zupełnie niestandardowym sezonie! Joshua Cheptegei i […]

2 rekordy świata padły w Walencji!

Osoby, które stresują się wysiłkiem biegowym, nie muszą już czuć obaw. Dzięki metodzie japońskiego profesora nie zmęczą się ani nadmiernie nie spocą, a aktywnie spędzą czas. Co ciekawe, w dużym komforcie i z uśmiechem na […]

Slow jogging – po co i dla kogo?