fbpx

Czytelnia > Czytelnia > Książki o bieganiu

Dlaczego warto być „złą” gospodynią? Recenzja książki „Kobieta w biegu”

Jeśli twierdzisz, że nie masz czasu na takie głupoty jak bieganie, bo za piętnaście szósta rano dziecko domaga się byś wstała i się z nim pobawiła, wchodząc do domu przedzierasz się przez tony ciuchów i zasieki z zabawek, ugotować by się przydało, a do tego musisz napisać artykuł na wczoraj, ta książka przewali twoje życie do góry nogami.

Katarzyna Zbikowska-Jusis

Kasia Żbikowska-Jusis to kobieta, która stworzyła pierwszy w Polsce potral biegowy dla płci pięknej, matka czteroletniej córki, która imię zawdzięcza rekordzistce świata w maratonie – Pauli Radcliffe, wreszcie – ambitna biegaczka, szukająca wyzwań i walcząca o poprawę życiówek.

Entuzjazm nie wybuchł we mnie wielkim płomieniem, gdy zostałam poproszona o przeczytanie i napisanie paru słów recenzji na okładkę tej książki. Tytuł mnie nie zachęcał, okładka jest bez wyrazu, brakuje jej emocji i po prostu ludzkiej twarzy. I te dwa elementy są dużym mankamentem „Kobiety w biegu”. Nie jestem również wielką fanką opisów euforii biegacza, pełnych optymizmu wrażeń z kilometrów pokonywanych po parkowych uliczkach czy chodnikach to tu, to tam. Opisy tego „jak mi się nie chciało, a jaki potem byłem szczęśliwy” też nie są bliskie mej duszy. Jednak znalazłam w tej książce znacznie więcej. Znalazłam kobietę, która na swoim własnym, bardzo wiarygodnym przykładzie może pokazać, że naprawdę można dobrze połączyć bycie aktywną zawodowo mamą, żoną i nie poświęcać swojej pasji.

Mogę usiąść tu i teraz i napisać listę TOP 10 wymówek, jakimi zasłaniają się kobiety, które w życiu nie robią nic poza pracą, wychowaniem dzieci i bardzo starają się być dobrymi żonami. Albo gorzej – wcale się nie starają tylko pomstują na swoich mężów, że oni też nie stają się męczennikami i nie wracają grzecznie do domu po pracy by przez cały wieczór zajmować się domem i dziećmi. Poczucie obowiązku bycia dobrą gospodynią jest w damskiej części społeczeństwa tak silne, że wiele kobiet odmawia sobie samorealizacji na innych polach niż zawodowe czy macierzyńskie. Wiem, że coraz więcej kobiet to zmienia i to wielka radość. Nie mam żalu do tych, które zdecydowały, że ich życiową misją będzie wychowanie super dzieciaków i w tym właśnie chcą się realizować. Super! Raczej nie potrafię zrozumieć tych, które mówią: „Ja też bym chciała, a nie mogę bo dzieci” itd. Najgorzej jest jak na moje próby zachęcania żeby owa pani poszukała sobie hobby (bo przecież nikt nie mówi, że to musi być bieganie), słyszę w odpowiedzi: „Będziesz miała dzieci to zobaczysz jak to jest”. Z tym argumentem dyskutować nie mogę, to rzecz oczywista. Nie mam dzieci. Nie wiem jak to jest. Ale Kasia Żbikowska-Jusis ma i wie. I chwała jej za to, że napisała tę książkę. Szczerzę się z nieopisanej radości gdy czytam o bałaganie w domu Kasi, nad którym przechodzi śmiało i bez nadmiernych wyrzutów sumienia by założyć biegowe buty. Cóż, nie można mieć wszystkiego. Ale zawsze sobie z mężem powtarzamy, że w Wikipedii nie ma wpisów o ludziach, którzy mieli perfekcyjnie wysprzątane mieszkanie.

Skupiam się na tych aspektach książki (choć jest w niej też masa treści poradnikowej), bo są istotne dla mnie. Od lat staram się przekonać dziewczyny, że nie warto dorastać tak do końca, być całkiem poważną i odpowiedzialną. Warto pielęgnować w sobie dzieciaka z podrapanymi kolanami i siniakami, warto rysować, grać na instrumentach i śpiewać, kręcić hula-hop albo zapisać się na zajęcia z tańca na rurze.

Wierzę, że dzięki tej książce kobiety, które nie posądzają siebie, że mogłyby zboczyć choć trochę z utartej ścieżki „perfekcyjnej pani domu”, postawią swój pierwszy krok poza tym schematem.

Przez kilkanaście lat biegania Kasia Żbikowska-Jusis zebrała ogromny bagaż doświadczenia, do masy rzeczy nabrała dystansu, dzięki czemu stroni od prawd absolutnych. To świetna książka dla początkujących i wiecznie szukających wymówek, albo tych, którzy przekombinowują. Chcesz wiedzieć dlaczego bieganie jest fajne, jak pomaga nie zwariować, dlaczego czasem warto być „złą gospodynią”? Przeczytaj. Ogarnij się i zrób coś wreszcie dla siebie, nie na poważnie, po prostu dla zabawy.

!!!_Kobieta_w_bieg

Co inni piszą o książce „Kobieta w biegu”?

Uprawiając sport wyczynowy, od zawsze podziwiałam biegających amatorów i zastanawiałam się, skąd czerpią tyle siły i determinacji, aby łączyć pasję z życiem codziennym. Katarzyna Żbikowska-Jusis – biegaczka amatorka – uświadomiła mi, że amatorzy i profesjonaliści borykają się często z podobnymi problemami. Co więcej, niedługo sama zostanę mamą, a dzięki informacjom zawartym w tej książce mogłam lepiej poznać sztukę łączenia macierzyństwa z uprawianiem biegów długich.
Kobieta w biegu to wyjątkowa lektura, w której autorka porusza zarówno zagadnienia związane z metodyką treningu biegowego, jak i z kobiecą psychiką. Polecam tę książkę wszystkim – bez względu na wiek, wykształcenie czy ustanowione rekordy sportowe.

Karolina Nadolska (de domo Jarzyńska) – rekordzistka Polski w półmaratonie, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w biegach na 5000 i 10 000 m, mistrzyni Polski w maratonie w 2014 roku

Kobiety prowadzące „rozbiegane” gospodarstwo domowe, a jednocześnie wiodące zwykłe życie codzienne, borykają się z wieloma problemami. W ich rozwiązywaniu mogą pomóc: inspiracja, cele i wiara w ich realizację, ambicja, upór, odporność psychiczna na nieuchronne porażki, rozsądek i dobra organizacja czasu. Autorka udowadnia, że decyzja o systematycznym bieganiu nie tylko nie osłabia, lecz wręcz wzmacnia więzi, często stając się punktem zwrotnym w dalszym życiu rodziny.
Zapewniam, że każdy amator biegania, dla którego choćby tylko kilkuminutowy trucht jest teraz wielkim wyzwaniem, dzięki tej książce – i po okresie mądrych przygotowań – będzie w stanie pokonać… dystans maratoński. A także, co najważniejsze, pokocha bieganie miłością bezgraniczną. Tak jak ja, i tak jak autorka!

Jerzy Skarżyński – reprezentant Polski w maratonie (rek. życ. 2:11:42), autor poradników dla biegaczy

Wbrew tytułowi to nie jest książka wyłącznie dla kobiet. Powinni ją przeczytać również faceci. Wszyscy, niezależnie od płci, mamy problemy z motywacją; łatwo snujemy plany, ale bardzo trudno zabrać nam się do ich realizacji. Kobieta w biegu nam pomoże. Jest książką nie tylko o bieganiu. To opowieść o tym, jak zmienić swoje życie, znaleźć nowe wyzwania i stawić im czoło, nie zaniedbując przy tym dotychczasowych obowiązków. A dzięki temu stać się bogatszym, lepszym człowiekiem dla siebie i bliskich.

Piotr Falkowski – dziennikarz sportowy TVP, biegacz

Sporo wiem o bieganiu i coraz więcej o życiu w biegu, więc nie mogłam przejść obok tej książki obojętnie. Polecam ją jako obowiązkową dla każdej z nas! Biegasz od lat i szukasz kolejnych
wyzwań? Zaczęłaś niedawno i masz problem z organizacją czasu? A może dopiero marzysz o bardziej aktywnym stylu życia i nie wiesz, od czego zacząć?
Kobieta w biegu to inspirująca, optymistyczna i jednocześnie praktyczna lektura. Jest strzałem w dziesiątkę, bo odpowiada na pytania pojawiające się na każdym etapie kobiecego biegania. Biegaj z Kasią, wtedy nie zabraknie ci energii i zapału. A co ty na to, by ogłosić prywatny rok biegania i już dzisiaj podarować tę książkę mamie, siostrze, koleżance…? Może uda nam się stworzyć Biegającą Rzeczpospolitą Babską!

Natalia Wodyńska-Stosik – autorka bloga TriMama

Fragment książki znajdziesz po kliknięciu w link.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Magda Ostrowska-Dołęgowska

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Amazfit zaprojektował specjalną edycję smartwatcha Amazfit Cheetah Pro. Środki ze sprzedaży zasilą fundację tragicznie zmarłego maratończyka Kelvina Kiptum. 27 marca 2024 – Zepp Health, światowy lider na rynku urządzeń wearables, ogłosił współpracę z Fundacją Kelvin […]

Amazfit dedykuje Fundacji Kelvina Kiptuma limitowaną edycję swojego flagowego zegarka

Bieganie z psem to wciąż w Polsce dyscyplina niszowa. O ile traktowanie czworonoga jako dobrego kompana podczas treningu jest coraz popularniejsze, to już startowanie z nim w zawodach niekoniecznie. Chcecie zacząć biegać z psem? Zobaczcie, jak się do tego zabrać.

Bieganie z psem – czyli dwie nogi i cztery łapy

Dobra wiadomość dla zawodniczek i zawodników 16. PKO Poznań Półmaratonu. Wzorem poprzednich lat na podstawie numeru startowego w dniu biegu, 14 kwietnia, można podróżować bezpłatnie pociągami wybranych przewoźników na terenie Województwa Wielkopolskiego. Taką możliwość dają […]

Bezpłatne podróże dla uczestników 16. PKO Poznań Półmaratonu – Sprawdź szczegóły!

Gościem tego odcinka z cyklu Czy tu się biega? jest Magda Skrocka z Fundacji „Maraton Warszawski”, która opowiada o największych zaskoczeniach 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Gościem tego odcinka podcastu z cyklu Czy tu się biega? […]

Największe zaskoczenia 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Magda Skrocka z FMW

Już za miesiąc w Łodzi odbędą się Mistrzostwa Polski w maratonie kobiet i mężczyzn. Czołówka polskich biegaczy ma też powalczyć o minima na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, choć zadanie to będzie bardzo trudne. DOZ Maraton […]

DOZ Maraton Łódź: Wyjątkowe wyzwania i rekordowa pula nagród czekają na biegaczy

Największy w historii Polski półmaraton, 33. edycja Mistrzostw Polski w półmaratonie, jeden z największych biegów na dystansie 5 kilometrów. Podczas weekendu z 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonem Warszawskim i New Balance Biegiem na Piątkę nie brakowało emocji […]

Rekordowy 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski! Mateusz Kaczor bohaterem.

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski przechodzi do historii! To było niezwykłe wydarzenie. W stolicy pojawiło się 18 tys biegaczy. Na podium stanął Mateusz Kaczor, uzyskując przy tym tytuł Mistrza Polski. Mistrzynią została Monika Jackiewicz. Przydatne linki: […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – relacja minuta po minucie

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski zapowiada się niezwykle emocjonująco m.in. ze względu na spodziewany bardzo wysoki poziom sportowy. Możemy spodziewać się zaciętej walki o zwycięstwo w biegu, rekordy tras, walki o medale mistrzostw Polski, a także […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – kto powalczy o zwycięstwo, a kto o medale mistrzostw Polski?