fbpx

Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Weekend pełen emocji – przegląd imprez biegowych 14-15 maja

Krzysztof Karpinski_bielystok polmaraton

W najbliższy weekend odbędzie się m.in. 4. PKO Białystok Półmaraton. Fot. Krzysztof Karpiński

Z biegowego punktu widzenia czeka nas naprawdę ciekawy weekend. Dwa duże maratony, kilka interesujących mniejszych biegów, trzy imprezy pod banderą Runmageddonu, bieg przebierańców – w dniach 14-15 maja chyba każdy biegacz i biegowy kibic znajdzie coś dla siebie.

 III Półmaraton Mustanga 

Termin: 14 maja 2016 r.
Start: godz. 10:00

Półmaraton Mustanga to propozycja dla miłośników biegów górskich. Sporo podbiegów, technicznych zbiegów, zmiany nawierzchni oraz przewyższenia +950 m – to wszystko czeka na uczestników III edycji imprezy. Zaplecze biegu (biuro zawodów, depozyt oraz zaplecze sanitarne) będzie się znajdować w ośrodku Pod Kamiennikiem w Porębie koło Myślenic. Trasa biegu prowadzi m.in. własnie przez szczyt Kamiennik (827 m n.p.m.), jednak najwyższy punkt znajduje się na wysokości 904 m n.p.m. i jest nim szczyt Lubomir. Na pokonanie wymagającej trasy uczestnicy będą mieli 5 godzin. Dla tych, którzy nie czują się jeszcze na siłach mierzyć z dystansem półmaratonu górskiego organizatorzy przygotowali bieg na 10 km. Pomimo krótszego dystansu, trasa również będzie należała do wymagających – przewyższenia na poziomie +400 m i limit czasu wynoszący 2 godziny może okazać się nie lada wyzwaniem.

Półmaraton_Mustanga

II Półmaraton Mustanga. Fot. Facebook.com/Dobczycki.Klub.Biegacza

Więcej informacji: polmaratonmustanga.dkb.org.pl

 Bieg Firmowy Wrocław 

Termin: 14 maja 2016 r.
Start: 12:00

Bieg Firmowy to pierwsza impreza biegowa w Polsce skierowana właśnie do firm. Ideą tej inicjatywy jest promowania aktywności fizycznej, integracja pracowników firm, a także realizowanie działań charytatywnych. Członkowie sztafet pokonują dystans ok. 4-5 km, dzięki temu w rywalizacji mogą wziąć udział wszyscy – i bardziej zaawansowani i całkowicie początkujący biegacze. Zawody organizowane są od 2013 r. przez Fundację Everest i odbywają się w 2 lokalizacjach – Wrocławiu i Warszawie.

Anna Mikołajczyk_Bieg_Firmowy_Wrocław

W tym roku odbędzie się już 4. edycja Biegu Firmowego. Fot. Anna Mikołajczyk

Jak co roku to Wrocław jest pierwszym gospodarzem Biegu Firmowego. Miasteczko biegowe oraz start i meta ulokowane będą na terenie wrocławskiego AWF w okolicach Stadionu Olimpijskiego. Każdy z członków 5-osobowych sztafet będzie miał do pokonania dystans ok. 5 km. Ponieważ Bieg Firmowy to impreza o wymiarze charytatywnym, zawodnicy biegną nie tylko dla siebie, ale także dla podopiecznych Fundacji Everest. We Wrocławiu beneficjentami będą chory na mukolipidozę 7-letni Hubert Urbanek i jego rówieśnik Oliwier Kłodziński cierpiący na mózgowe porażenie dziecięce.

Więcej informacji: biegfirmowy.pl

 24h Rawicki Festiwal Sportu 

Termin: 14 maja 2016 r.
Start: 17:00

Kolejny bieg sztafetowy w naszym zestawieniu to Bieg Plantami Jana Pawła II. Uczestnicy spędzą na trasie pełne 24 godziny. Nie oznacza to jednak, że wszyscy zawodnicy nie będą mieli okazji nawet zmrużyć oka przez całą dobę. Do rywalizacji przystępują sztafety składające z 5 do 10 osób. Zmiany mają charakter “hokejowy” – to członkowie drużyn decydują ile okrążeń o długości ok. 2800 m pokona każdy z nich, a liczba zmian jest dowolna. W przypadku, gdy z uzasadnionych powodów (np. kontuzja) zawodnik danej drużyny będzie musiał zejść z trasy, po zgłoszeniu tego faktu sędziom drużyna będzie mogła kontynuować rywalizację – na trasę ruszy wtedy kolejny zawodnik. Jak do tej pory najdłuższy dystans w historii imprezy – 422 km 800 m (czyli 51 okrążeń) pokonała drużyna Pieprzyk.pl w 2013 r. Oprócz klasyfikacji drużynowej prowadzona jest również klasyfikacja najszybszego zawodnika (liczy się czas pokonania 1 okrążenia) oraz najdłuższego dystansu pokonanego przez 1 uczestnika (pod uwagę brana jest liczba okrążeń).

Więcej informacji: biegpoplantach.pl

 Runmageddon Poznań i Ełk 

Termin: 14 maja 2016 r.
Start: 8:40 (Classic – Poznań), 10:00 (Games – Ełk), 21:00 (Nocny Rekrut – Poznań)

Przed ekipą Runmageddonu szczególnie pracowity weekend, podczas którego odbędą się aż 3 biegi pod egidą Runmageddonu. Tym razem największy cykl biegów przeszkodowych w Polsce zawita do Poznania i Ełku. W stolicy Wielkopolski na uczestników czeka trasa w formule Classic (12 km i 50 przeszkód), a w edycji nocnej – Rekrut (6 km i 30 przeszkód). Zawody odbędą się na terenach wokół Jeziora Rusałka. W Ełku natomiast ruszy cykl Runmageddon Games – to formuła zawodów sprawnościowych rozgrywanych w formie pojedynków na 200-metrowym torze przeszkód, na którym znajduje się 10 wymagających przeszkód. Tory zostały zaprojektowane tak, aby mogli na nich rywalizować atleci z każdej dyscypliny: lekkoatleci, fighterzy, gimnastycy, strongmani czy też crossfiterzy. Zawody będą spięte w Ligę Runmageddon Games, która na koniec 2016 roku wyłoni najsprawniejszego Polaka.

Fot. Michał Lasota (70)

W ten weekend w Ełku ruszy cykl Runmageddon Games. Fot. Michał Lasota

Więcej informacji: runmageddon.pl

 IV Bieg Mietkowski 

Termin: 15 maja 2016 r.
Start: godz. 10:00

Bieg Mietkowski to impreza rozgrywana w okolicach Zalewu Mietkowskiego od 2013 r. W poprzednich edycjach miał dość nietypowy jak na polskie warunki dystans 16 km (na wzór amerykańskich 10 mil). W 2016 r. organizatorzy zdecydowali się wydłużyć trasę i postawili na półmaraton. Start i meta są zlokalizowane na terenie Ośrodka Sportów Wodnych w Borzygniewie, a trasa prowadzi drogami utwardzanymi i szutrowymi wokół Jeziora Mietkowskiego. Obok klasyfikacji wiekowych i generalnej, organizatorzy wprowadzili również klasyfikację drużynową. W skład drużyny wchodzi minimum 8 osób, a do klasyfikacji zaliczanych będzie 7 najlepszych czasów. Najlepsza drużyna otrzyma m.in. tort zwycięzców oraz szampana do fetowania.

Bieg Mietkowski

Uczestnicy Biegu Mietkowskiego pokonają pętle wokół Zalewu Mietkowskiego. Fot. Facebook.com/Bieg-Mietkowski

Więcej informacji: biegmietkowski.pl

 4. PKO Białystok Półmaraton 

Termin: 15 maja 2016 r.
Start: godz. 10:00

4. PKO Białystok Półmaraton to największa impreza biegowa na Podlasiu i w Polsce Wschodniej, w której z roku na rok startuje coraz więcej biegaczy z całego kraju. W całej tegorocznej edycji wydarzenia weźmie udział łącznie ponad 3,5 tysiąca zawodników, z czego prawie 1900 pobiegnie w niedzielę na dystansie półmaratonu, a reszta w licznych biegach towarzyszących m.in. biegach City Run dla dzieci i dorosłych oraz w Biegu Śniadaniowym. Gościem specjalnym 4. PKO Białystok Półmaratonu będzie Wanda Panfil, była mistrzyni świata w maratonie z 1991 roku z Tokio. Wybitna maratonka pobiegnie w Biegu Śniadaniowym, weźmie udział w sobotnim spotkaniu „Rozmowy z Mistrzami biegania”, zaś w niedzielę wystartuje w biegu City Run na dystansie 5 km.

Polmaraton Bialystok

4. PKO Białystok Półmaraton zaliczany jest do Korony Polskich Półmaratonów. Fot. Krzysztof Karpiński

Oprócz sportowej rywalizacji organizatorzy imprezy wraz z Fundacją Spartanie Dzieciom prowadzą wyjątkową charytatywną zbiórkę dla 7-letniej Julki Marianowskiej z Białegostoku, która choruje na mózgowe porażenie dziecięce. Biegacze startujący w 4. PKO Białystok Półmaratonie będą mogli pobiec także po to, aby pomóc 14-letniemu Kubie z Białegostoku. Chłopiec urodził się z ciężką wadą serca. Był operowany wielokrotnie, niestety w lipcu czeka go kolejny zabieg na sercu, na który rodzice gromadzą środki. Zaangażowanie zawodników, którzy przypną do koszulki kartkę „biegnę dla Kuby” i dotrą z nią do mety, zostanie przeliczone na konkretne wsparcie finansowe – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na operację chłopca. Kartki „biegnę dla Kuby” będzie można odbierać w dniu biegu u przedstawicieli PKO Banku Polskiego w Biurze Zawodów.

Więcej informacji: bialystokpolmaraton.pl

 15. PZU Cracovia Marathon 

Termin: 15 maja 2016 r.
Start: godz. 9:00

Bardzo interesująco zapowiada się tegoroczna edycja PZU Cracovia Marathon. Chęć udziału w biegu zgłosiło niemal 7300 uczestników (byłby to zdecydowany rekord frekwencji imprezy). Rekordowo może być także pod względem sportowym – organizatorzy zaprosili do Krakowa mocnych biegaczy, którzy mogą pokusić się o poprawienie rekordu imprezy wynoszącego aktualnie 2:11:26. W stawce znaleźli się m.in. kontrowersyjny Cosmas Kyeva (zawodnik ten ma na koncie 2-letnią dyskwalifikację za dopingową wpadkę). Zaskoczeniem jest obecność w elicie Jakuba Nowaka – Wicemistrza Polski w maratonie z 2015 r. Zawodnik ten 3 tygodnie wcześniej walczył na trasie Orlen Warsaw Marathonu, jednak zszedł z trasy po niespełna 30 km. W Krakowie będzie miał okazję pokazać, że był to tylko wypadek przy pracy.

Trzeci rok z rzędu start i meta usytuowane zostaną na Rynku Głównym Grodu Kraka. Uczestnicy biegu będą mieli do pokonania 2 pętle ulicami Krakowa, a po drodze miną m.in. Zamek Królewski na Wawelu, TAURON Arena Kraków czy stadiony: Stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego i Stadion Miejski im. Henryka Reymana, na którym swoje mecze rozgrywa Wisła Kraków. PZU Cracovia Marathon zaliczany jest do Korony Polskich Maratonów.

Więcej informacji: www.zis.krakow.pl

 2. PZU Gdańsk Maraton 

Termin: 15 maja 2016 r.
Start: godz. 9:00

Podczas gdy jeden z dużych maratonów 15 maja odbywa się na południu Polski, gospodarzem drugiego jest Gdańsk. PZU Gdańsk Maraton będzie zapewne nieco mniejszą imprezą niż krakowski bieg – do startu zgłosiło się bowiem niespełna 3 tysiące uczestników – to jednak daje duże szanse na poprawienie frekwencji z pierwszej edycji imprezy, którą ukończyło 1809 maratończyków. W drugiej edycji zawodnicy wystartują z ulicy Żaglowej, pobiegną ulicami miasta, mijając po drodze m.in. Europejskie Centrum Solidarności, Pomnik Poległych Stoczniowców, Fontannę Neptuna, ERGO Arenę, molo w Brzeźnie i PGE Arenę. Zmagania ukończą w hali Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO. Na pokonanie 42,195 km uczestnicy będą mieli 5,5 godziny. Chociaż bieg odbywa się w stolicy województwa pomorskiego, trasa nie będzie płaska jak stół – na biegaczy czeka dość sporo bardzo łagodnych podbiegów i zbiegów. 2. PZU Gdańsk Maraton to także zwieńczenie Gdańskiego Hebru Biegowego – cyklu 3 imprez, na który składają się 53. Bieg Westerplatte na 10 km, 2. AMBEREXPO Półmaraton Gdańsk i właśnie gdański maraton. Medale z tych 3 imprez to „jeden medal w trzech i trzy medale w jednym”.

Więcej informacji: pzugdanskmaraton.pl

 Maraton Podhalański 

Termin: 15 maja 2016 r.
Start: godz. 9:00

W niedzielę 15 maja odbędzie się jeszcze jedna impreza maratońska – o znacznie bardziej kameralnym charakterze – II Maraton Podhalański. W tym biegu udział może wziąć maksymalnie 300 uczestników. Biegacze pokonają trasę z Nowego Targu do Zakopanego, po drodze przebiegając przez Trutę, Ludźmierz, Maruszynę Górną i Dolną, Szaflary, Bańską Niżnę i Wyżnę, Sierockie, Bustryk, Ząb, Nowe Bystre i Kościelisko. Oprócz niesamowitych widoków, na maratończyków czekają również wymagające zmiany wysokości – łącznie ok. 980 m przewyższeń i k. 720 m zbiegów. Uczestnicy maratonu w ramach pakietu startowego otrzymają 15 Dutków Podhalańskich – wewnętrznej waluty Maratonu Podhalańskiego, którą mogą wymieniać na świadczenia biegu, jak np. posiłek podczas pasta party czy zakup pamiątek z biegu. Oprócz II Maratonu Podhalańskiego podczas imprezy odbędą się również 2 inne biegi: Bieg na 10 km o Puchar Rektora Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu (start i meta w Nowym Targu) oraz Półmaraton Podhalański – start w Bańskiej Niżnie, meta w Zakopanem.

maraton podhalański

Maraton Podhalański to jedna z bardziej kameralnych imprez maratońskich. Fot. Facebook.com/maratonpodhalanski

Więcej informacji: maratonpodhalanski.pl 

 Jeff’s Banana Run 

Termin: 14 maja 2016 r.
Start: godz. 11:00

Jeff's Banana Run_grafika_1

A dla wszystkich tych, którzy nie mają ochoty ścigać się, walczyć z przeszkodami lub po prostu mieszkają w pobliżu stolicy mamy jeszcze jedną propozycję – II Charytatywny Jeff’s Banana Run, czyli bieg przebierańców. Wszyscy uczestnicy w różnorodnych strojach gonili będą przebranego lidera wyścigu – banana. Biegaczy będą mieli do wyboru trasę o długości 2,8 km lub 5,6 km. W imprezie chodzi nie tylko o aktywność i dobrą zabawę, ale także wsparcie celu charytatywnego. Całość wpisowego jest bowiem przekazywana na cele statutowe Fundacji Spartanie Dzieciom.

Więcej o Jeff’s Banana Run przeczytacie pod tym linkiem.

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca

Ruszyły zapisy na Wirtualną 1MILĘ! Rywalizacja jest wirtualna, ale bieganie, nagrody, a przede wszystkim pomoc, jaka za tym bieganiem idzie, są jak najbardziej realne! Każda zarejestrowana w zabawie mila to złotówka przeznaczana na cele charytatywne. […]

Rusza Wirtualna 1MILA. Biegaj, wygrywaj i pomagaj!

21 kilometrów i 285 metrów – tyle wynosi aktualny rekord świata w biegu godzinnym. Wynik ustanowiony w 2007 r. może zostać pobity z powodu… koronawirusa! Tegoroczny sezon sportowy, storpedowany przez koronawirusa, jest wyjątkowy. Jednym z […]

Mo Farah spróbuje pobić rekord świata w biegu godzinnym!