Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Wydarzenia
Weekend z mistrzostwami Europy, świata i rekordem Polski!
Za nami dość intensywny weekend pod względem wydarzeń biegowych, zwłaszcza mając na uwadze okres roku. W ostatnich dniach byliśmy świadkami mistrzostw Europy w biegach przełajowych, mistrzostw świata w biegu na 100 km oraz halowy mityng w Bostonie, na którym padł rekord Polski na 5000 m. Zapraszamy do podsumowania weekendowych wydarzeń.
Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych
Turecka Antalya gościła najlepszych biegaczy przełajowych Starego Kontynentu w zmaganiach o medale mistrzostw Europy. Polacy startowali ze zmiennym szczęściem. W biegach juniorskich Daria Domżalska dobiegła na 55. miejscu, Jakub Abramczyk na 37. pozycji, a Krzysztof Zieliński na 70. Najlepsze pozycje dla Polski na całych mistrzostwach wywalczyli młodzieżowcy. Olimpia Breza finiszowała w pierwszej 10 – dobiegła na 9. miejscu, 44 sekundy za zwyciężczynią. Z kolei w biegu młodzieżowców Maciej Megier i Kamil Herzyk w pewnym momencie znajdowali się nawet na 2 czołowych pozycjach, ale ostatecznie rywalizację ukończyli na 11. (Kamil Herzyk) i 19. miejscach (Maciej Megier) ze stratą kolejno 23 i 33 sekund do zwycięzcy. Wśród seniorek lepiej z Polek wypadła Zofia Dudek (33. miejsce), Patrycja Kapała była 42. Z kolei sztafeta mieszana 4×1,5 km ukończyła bieg na 6. pozycji.
Wydarzeniem imprezy niewątpliwie było zdobycie 3. seniorskiego tytułu mistrza Europy w biegach przełajowych przez Jakoba Ingrebrigstena. Razem z osiągnięciami z młodszych kategorii wiekowych w swojej kolekcji ma już 7 złotych medali tej rangi. Jest to tym bardziej zdumiewające, że przecież ma zaledwie 24 lata. Dużym echem odbiło się także zdobycie złotego medalu przez Włoszkę Nadię Batocletti, dla której to 3. tytuł mistrzyni Europy w tym sezonie (po zwycięstwach na 5000 m i 10 000 m w czerwcu tego roku w Rzymie).
Mistrzostwa świata w biegu na 100 km
W indyjskim Bengaluru odbyły się mistrzostwa świata w biegu na 100 km, gdzie zawodniczki i zawodnicy rywalizowali na 5-kilometrowej pętli. Najlepszy rezultat w trudnych warunkach klimatycznych osiągnęła z polskiej reprezentacji Dominika Stelmach, która finiszowała na 6. miejscu z czasem 7:37:15. Dokładnie 30 oczek niżej sklasyfikowano Małgorzatę Pazdę-Pozorską, a na 43. pozycji bieg ukończyła Katarzyna Chojnacka. Wśród mężczyzn z Polaków najlepszy był Andrzej Piotrowski, który ukończył bieg po 6 godzinach, 54 minutach i 42 sekundach. Dało mu to 14. miejsce. Dariusz Nożyński był 38., Mateusz Dajnowski: 45., a Jacek Dudek skończył rywalizację na 55. pozycji.
Jak pisała na gorąco po biegu Dominika Stelmach, na końcówce rywalizacji spotkała ją niemiła przygoda, kiedy podczas dublowania nadziała się na wystającą gałąź, przez co rywalizację kończyła niemal po omacku. To mogło kosztować ją ok. 7-8 minut, dzięki którym Polka finiszowałaby o 1 pozycję wyżej. W swoim wpisie na Facebook’u Dominika Stelmach wyliczyła znacznie więcej niedociągnięć organizatora niż słabo zabezpieczona trasa.
Halowy rekord Polski na 5000 m
Podczas mityngu halowego w Bostonie, w biegu na 5000 m zaprezentowała się Alicja Konieczek. Finalistka igrzysk olimpijskich w biegu na 3000 m z przeszkodami i rekordzistka Polski w tej konkurencji podtrzymała nową tradycję mityngu halowego w Bostonie, zgodnie z którą podczas tej imprezy poprawiany jest rekord Polski właśnie na 5000 m. W 2022 r. dokonała tego Zofia Dudek, rok temu właśnie Alicja Konieczek, która tym razem jeszcze bardziej wyśrubowała ten rezultat. Tegoroczny wynik 15:25,56 jest lepszy o 9 sekund od poprzedniego rekordu Polski. To mocny akcent na zakończenie udanego dla Polki 2024 roku.
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.