fbpx

Wydarzenia

Wintercamp 2017, czyli jak przetrwać zimą w górach? [RELACJA]

wintercamp1

Fot. Magdalena Grzelak

Bieganie w górach staje się niebywale popularne. Nieważne, czy ktoś jest przygotowany czy nie, biegają niemal wszyscy. Świetnie! Tyle, że należy pamiętać iż aktywność w górach wiąże się z realnym ryzykiem. Warto zatem wiedzieć, jak się zachowywać, by to ryzyko zminimalizować.

wintercamp6

Fot. Magdalena Grzelak

Bieganie zimą po górach jest znacznie bardziej niebezpieczne od biegania po mieście. W związku z tym, osoby które planują zacząć zimową przygodę, powinny się do tego przygotować. My wybraliśmy się na Wintercamp który okazał się bardzo pomocny.

Wintercamp większości może się kojarzyć tylko ze spaniem zimą w namiocie. Tak naprawdę podczas obozu, jest to tylko  jeden z wielu elementó. Na Wintercampie dostępny jest cykl szkoleń, o różnej tematyce: sprzęt zimowy, szkolenie lawinowe, pierwsza pomoc, wspinaczka lodowa, awaryjny biwak, skitoury. Jednak każdy uczestnik może wziąć udział tylko w trzech z nich.

Dla biegaczy najbardziej przydatne, będzie szkolenie medyczne z pierwszej pomocy, sprzętowe oraz awaryjny biwak. Te trzy szkolenia zapoznają uczestników z podstawowymi umiejętnościami potrzebnymi do radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach.

wintercamp3

Fot. Magdalena Grzelak

Medyczne

To moim zdaniem jedno z najciekawszych szkoleń, jakie są na całym obozie. Podzielono je na trzy etapy. Pierwsza część, to zapoznanie się z najpopularniejszymi kontuzjami (skręcenia, złamania, rany): tym jak je wstępnie zdiagnozować i jak z nimi postępować.  Ratownicy pokazali, jak wykorzystać przedmioty, które mamy przy sobie np. chusta na szyi zamiast bandaża, kijki trekingowe, czy patyk zamiast listwy usztywniającej, taśma klejąca do zatamowania krwotoku itp.

Druga część, to nauka masażu serca i sztucznego oddychania. Ciekawą sprawą jest jednak obsługa defibrylatora. Niby bardzo zaawansowane urządzenie, jednak jego obsługa okazała się banalnie prosta. Ta umiejętność może za to uratować życie.

Trzecia część, to ćwiczenia praktyczne. W mrozie i śniegu, okazywało się to znacznie trudniejsze, niż można przypuszczać.

wintercamp2

Fot. Magdalena Grzelak

Sprzętowe

Szkolenie nie jest stricte ze sprzętu biegowego, jednak warto je zaliczyć, jeśli chce się wyjeżdżać w góry choćby po to, by pochodzić po szlakach zimą.

Rozpoczyna się od zaprezentowania różnych typów rakiet śnieżnych (w tym także rakiet do biegania). Później zaczyna się część praktyczna, czyli krótka nauka techniki poruszania się w nich.

Druga część, to przedstawienie zasad dotyczących ubierania się i różnic w konstrukcjach ubrania. Pisałem już artykuły np. o budowie kurtki czyli kurtki dwuwarstwowe, trójwarstwowe, ale była to tylko teoria. Na szkoleniu można było wziąć kurtkę do ręki i zobaczyć, na czym w rzeczywistości polegają różnice.

wintercamp7

fot. Magdalena Grzelak

Przy okazji pokazany został prototyp lekkiej kurtki biegowej Jack Wolfskin oraz jedna z najlżejszych kurtek od deszczu firmy Berghaus. Co istotne, mimo że wszędzie wisiały logotypy znanych marek, szkolenie było neutralne i obalało marketingowe bajki, jak choćby ta o cudownej oddychalności membran.

wintercamp4

Biwakowe

Ratownicy GOPR zaprezentowali sposoby na przetrwanie nocy, gdy nie jesteśmy na to przygotowani, a warunki uniemożliwiają powrót. Sytuacja oczywiście bardzo rzadka, ale wiedza zdobyta na szkoleniu może pomóc przeżyć. Ratownicy pokazali jak wykopać jamę, która będzie noclegiem, czym ją wyłożyć, żeby odizolować się od zimna oraz w jaki sposób poruszać się w terenie. Udzielili instrukcji obsługi raków i czekana, między innymi hamowanie w czasie zjazdu po upadku.

wintercamp5

Fot. Magdalena Grzelak

Dla wielu największą atrakcją był nocleg w namiocie. Jeśli jednak ktoś w nocy by stwierdził, że jest mu za zimno, mógł przenieść się do schroniska.

mm
Jarosław Sekuła

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca