fbpx

Wydarzenia

Wintercamp 2017, czyli jak przetrwać zimą w górach? [RELACJA]

wintercamp1

Fot. Magdalena Grzelak

Bieganie w górach staje się niebywale popularne. Nieważne, czy ktoś jest przygotowany czy nie, biegają niemal wszyscy. Świetnie! Tyle, że należy pamiętać iż aktywność w górach wiąże się z realnym ryzykiem. Warto zatem wiedzieć, jak się zachowywać, by to ryzyko zminimalizować.

wintercamp6

Fot. Magdalena Grzelak

Bieganie zimą po górach jest znacznie bardziej niebezpieczne od biegania po mieście. W związku z tym, osoby które planują zacząć zimową przygodę, powinny się do tego przygotować. My wybraliśmy się na Wintercamp który okazał się bardzo pomocny.

Wintercamp większości może się kojarzyć tylko ze spaniem zimą w namiocie. Tak naprawdę podczas obozu, jest to tylko  jeden z wielu elementó. Na Wintercampie dostępny jest cykl szkoleń, o różnej tematyce: sprzęt zimowy, szkolenie lawinowe, pierwsza pomoc, wspinaczka lodowa, awaryjny biwak, skitoury. Jednak każdy uczestnik może wziąć udział tylko w trzech z nich.

Dla biegaczy najbardziej przydatne, będzie szkolenie medyczne z pierwszej pomocy, sprzętowe oraz awaryjny biwak. Te trzy szkolenia zapoznają uczestników z podstawowymi umiejętnościami potrzebnymi do radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach.

wintercamp3

Fot. Magdalena Grzelak

Medyczne

To moim zdaniem jedno z najciekawszych szkoleń, jakie są na całym obozie. Podzielono je na trzy etapy. Pierwsza część, to zapoznanie się z najpopularniejszymi kontuzjami (skręcenia, złamania, rany): tym jak je wstępnie zdiagnozować i jak z nimi postępować.  Ratownicy pokazali, jak wykorzystać przedmioty, które mamy przy sobie np. chusta na szyi zamiast bandaża, kijki trekingowe, czy patyk zamiast listwy usztywniającej, taśma klejąca do zatamowania krwotoku itp.

Druga część, to nauka masażu serca i sztucznego oddychania. Ciekawą sprawą jest jednak obsługa defibrylatora. Niby bardzo zaawansowane urządzenie, jednak jego obsługa okazała się banalnie prosta. Ta umiejętność może za to uratować życie.

Trzecia część, to ćwiczenia praktyczne. W mrozie i śniegu, okazywało się to znacznie trudniejsze, niż można przypuszczać.

wintercamp2

Fot. Magdalena Grzelak

Sprzętowe

Szkolenie nie jest stricte ze sprzętu biegowego, jednak warto je zaliczyć, jeśli chce się wyjeżdżać w góry choćby po to, by pochodzić po szlakach zimą.

Rozpoczyna się od zaprezentowania różnych typów rakiet śnieżnych (w tym także rakiet do biegania). Później zaczyna się część praktyczna, czyli krótka nauka techniki poruszania się w nich.

Druga część, to przedstawienie zasad dotyczących ubierania się i różnic w konstrukcjach ubrania. Pisałem już artykuły np. o budowie kurtki czyli kurtki dwuwarstwowe, trójwarstwowe, ale była to tylko teoria. Na szkoleniu można było wziąć kurtkę do ręki i zobaczyć, na czym w rzeczywistości polegają różnice.

wintercamp7

fot. Magdalena Grzelak

Przy okazji pokazany został prototyp lekkiej kurtki biegowej Jack Wolfskin oraz jedna z najlżejszych kurtek od deszczu firmy Berghaus. Co istotne, mimo że wszędzie wisiały logotypy znanych marek, szkolenie było neutralne i obalało marketingowe bajki, jak choćby ta o cudownej oddychalności membran.

wintercamp4

Biwakowe

Ratownicy GOPR zaprezentowali sposoby na przetrwanie nocy, gdy nie jesteśmy na to przygotowani, a warunki uniemożliwiają powrót. Sytuacja oczywiście bardzo rzadka, ale wiedza zdobyta na szkoleniu może pomóc przeżyć. Ratownicy pokazali jak wykopać jamę, która będzie noclegiem, czym ją wyłożyć, żeby odizolować się od zimna oraz w jaki sposób poruszać się w terenie. Udzielili instrukcji obsługi raków i czekana, między innymi hamowanie w czasie zjazdu po upadku.

wintercamp5

Fot. Magdalena Grzelak

Dla wielu największą atrakcją był nocleg w namiocie. Jeśli jednak ktoś w nocy by stwierdził, że jest mu za zimno, mógł przenieść się do schroniska.

mm
Jarosław Sekuła

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Grete Waitz - etatowa zwyciężczyni New York City Marathon. Fot. Getty Images

Są takie biegi, które na długo zapisują się w kronikach sportu. Jednym z tych, którego historię warto znać jest maraton nowojorski z 1980 r. Dziś mija dokładnie 40 lat od dnia tego biegu. Maraton w […]

Trzeci rekord i narodziny gwiazdy – maraton w Nowym Jorku z 1980 r.

Osoby, które zaczęły biegać, wiedzą, że ta forma aktywności przynosi wiele korzyści. Zmienia się sylwetka, poprawia kondycja organizmu, a co najważniejsze, ,,buzują” endorfiny, dzięki czemu nawet po dużym wysiłku czujemy się szczęśliwi. Jednak żeby bez […]

Jak biegać lepiej, bez narażenia na kontuzje?

Jego sportowa pasja rodziła się latami. Najpierw uczestniczył w zajęciach hipoterapii, a później polubił pływanie na basenie. Uprawiał też wiele innych sportów, a wśród nich badminton, czy dogtreking. Najbardziej jednak upodobał sobie bieganie. W tej […]

Filip Walecki trenuje codziennie, we wrześniu ukończył pierwsze ultra. “On przełamuje strach”

W ostatni weekend podczas rozgrywanych w Gdyni mistrzostw świata w półmaratonie byliśmy świadkami pobicia rekordu świata kobiet. Historycznym wynikiem popisała się Peres Jepchirchir. To już drugi rekord świata tej zawodniczki na tym dystansie w sezonie […]

adidas adizero adios Pro. Buty, którym Peres Jepchirchir zawdzięcza rekord świata?

Rozpoczęła się trzytygodniowa rywalizacja w biegu wirtualnym – jednej z propozycji, które tej jesieni dla biegaczy przygotowali Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie oraz PZU – wieloletni Sponsor Tytularny imprez organizowanych w stolicy Małopolski. Do 8 […]

PZU Cracovia Maraton pod hasłem to-ge(t)-ther(e): wirtualni biegacze na strat!

Podczas rozgrywanych w Gdyni mistrzostw świata w półmaratonie padł rekord Polski mężczyzn oraz rekord świata kobiet. Biegi były pod wieloma względami najszybsze w historii, ale zostały rozegrane bez publiczności oraz biegu masowego. Co pokazała reprezentacja Polski?

Mistrzostwa Świata w Półmaratonie – Gdynia 2020

Sprzęt często decyduje o sukcesie lub porażce zawodnika. Dla aktywnej kobiety bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego biustonosza. Powinien zapewniać piersiom komfort i bezpieczeństwo. O tym, jak dobrać odpowiedni rozmawiamy z Marzeną Abramowicz, certyfikowaną brafitterką z […]

Biustonosz sportowy – jak wybrać ten idealny?

Już w najbliższy weekend 1300 zawodników z Polski i świata weźmie udział w PKO Poznań Virtual Run. Do piątku (16.10) do godz. 20.00 można zgłosić chęć udziału w evencie, a minutę po północy będzie można […]

PKO Poznań Virtual Run coraz bliżej!