fbpx

Wiosenne biegi na 10 km – bogactwo wyboru

Łukasz Zołądz - Półmaraton Marzanny

Fot. Łukasz Żołądź

Dziesięć kilometrów to dla biegacza dystans idealny. Z wielu powodów. I dlatego to właśnie biegi na 10 km są najbardziej popularne i przyciągają największą liczbę startujących. Wiosną „dyszki” cieszą się powodzeniem z dwóch powodów – dla jednych są dobrym przetarciem przed maratonem, dla innych – jako pomaratoński start są okazją do osiągnięcia dobrego wyniku, z poprawieniem rekordu życiowego włącznie.

Wybór biegów jest coraz większy, na które zatem wiosenne dyszki warto zatem zwrócić uwagę?

Radomski Bieg Kazików

9 marca w Radomiu odbędzie się siódma edycja Biegu Kazików. Start i meta znajdować będą się na ulicy Żeromskiego, przed Urzędem Miejskim. Biegacze będą mieli do pokonania trzy pętle o długości 3,33 km. Sprzed urzędu uczestnicy pobiegną ulicami Niedziałkowskiego, Kilińskiego, Stańczyka, Malczewskiego, Reja, Wolność, Rynkiem, Rwańską do Żeromskiego. Zapisy potrwają do 5 marca, więc jeszcze można się zgłosić. Do 5 lutego opłata startowa to 25 zł, później wzrośnie o 5 zł. Rejestracja odbywa się przez formularz zgłoszeniowy. Organizatorzy zapowiadają liczne niespodzianki. Niewykluczone, że każdy z uczestników otrzyma poczęstunek, nawiązujący nazwą do patrona biegu (Św. Kazimierz). Wszyscy, którzy ukończą bieg, dostaną pamiątkowy medal.

Jubileuszowa Maniacka Dziesiątka

Formalnie jest jeszcze zimowa, choć często w wiosennej atmosferze – Maniacka Dziesiątka w Poznaniu odbędzie się 15 marca. W tym roku jej jubileuszowa, X edycja. Zapisy do biegu dawno się zakończyły, mimo że limit uczestników został podwyższony do 3500. Od początku swojej historii bieg jest ściśle związany z poznańskim zalewem Malta, chociaż od ubiegłego roku jego trasa nie prowadzi już alejką nad zalewem, a ulicami ścisłego centrum Poznania. Trasa ma atest PZLA i uchodzi za szybką, ustanowiony przed rokiem przez Lashyna Dmytro rekord biegu wynosi 29:22. W ubiegłym roku Maniacką Dziesiątkę ukończyło prawie 2300 osób. Jeśli komuś nie udało się zapisać – warto chociaż pokibicować na trasie. Więcej o biegu – na www.maniacka.kbmaniac.pl.

Wiosenne „dychanie” na Śląsku

Z formalnego punktu widzenia  jednym z pierwszych wiosennych biegów na 10 km będzie Bieg Wiosenny w Parku Śląskim w Chorzowie. Start – 23 marca o godzinie 11:00. Do pokonania będzie 10 kilometrów na atestowanej 5-kilometrowej pętli. Zapisy ruszyły pod koniec stycznia i potrwają do samego dnia biegu. Do 18 marca opłata startowa wynosi 25 zł, w dniu zawodów – 40 zł. Rejestracja odbywa się przez formularz zgłoszeniowy. Bieg Wiosenny rozpoczyna cykl Parkowej Korony Biegów. Więcej informacji tutaj.

Tydzień później, 30 marca, będzie się można pościgać w Sosnowcu. 10 km po asfalcie z kilkoma mniejszymi i jednym całkiem pokaźnym podbiegiem – w ramach Harpagańskiej Dychy.  Start i meta – przy Stadionie Zagłębia Sosnowiec. Należy się zarejestrować przez formularz zgłoszeniowy. Opłata startowa do 28 marca to 30 zł, w dniu zawodów – 40 zł. Więcej informacji tutaj.

Częstochowa, Nowa Sól, Milanówek…

Kwiecień to już prawdziwy wysyp dziesiątek. Zaczyna się już 5 kwietnia – m.in. w Częstochowie, gdzie odbędzie się 6. Bieg Częstochowski. Trasa z atestem PZLA prowadzi ulicami centrum miasta, dwie pętle nie są identyczne. Opłata startowa wynosi 25 lub 45 zł – w droższej opcji w pakiecie dostaje się koszulkę techniczną. W dniu zawodów podstawowa opłata wzrasta do 75 zł. Zapisać się można przez formularz zgłoszeniowy do 29 marca lub osobiście w dniu zawodów. Więcej informacji o biegu tutaj.

13 kwietnia będziemy mieli w Polsce dwa wielkie maratony – Łódź Maraton Dbam o Zdrowie i ORLEN Warsaw Marathon. Obu imprezom będą towarzyszyły biegi na 10 km z atestem PZLA. Dyszka w Łodzi pobiegnie wokół Parku im. J. Piłsudskiego, a meta usytuowana będzie – tak samo jak w przypadku maratonu – na Atlas Arenie. Zgłoszenia przez formularz on-line potrwają do 6 kwietnia. Opłata startowa w tej chwili wynosi 40 zł (do końca lutego), później wzrośnie do 50 zł, a w dniach 11-12 kwietnia będzie się można zapisać osobiście w biurze zawodów, płacąc za bieg 80 zł. Więcej informacji na stronie maratonu.

10 km rozegrane w Warszawie w ramach wiosennego maratonu to dobra okazja do aktywnego kibicowania elicie polskich długodystansowców. Co ważne, na trasie biegu będzie tylko jeden znacznik dystansu – na piątym kilometrze. Zgłoszenia internetowe potrwają do 2 kwietnia. W tej chwili opłata startowa wynosi 99 zł, w dniu zawodów wzrośnie do 139 zł. Więcej informacji tutaj.

Nietypowy bieg na 10 km odbędzie się… w Wielkanocny Poniedziałek – 21 kwietnia – w Nowej Soli. Miejscowy klasztor kapucynów organizuje drugą już edycję Biegu do Pustego Grobu. Bieg jest inspirowany biegiem św. Piotra i św. Jana do grobu Jezusa. „Oni biegli z Wieczernika pewnie ok. 3 km do Grobu z ciekawości i niepewności. My pobiegniemy 10 km, by osobiście upewnić się, że grób Jezusa jest pusty” – piszą organizatorzy o idei biegu. Na trasie (która liczy ok. 10, 5 km) – kościoły Nowej Soli: św. Antoniego, św. Barbary, św. Józefa, Wniebowzięcia NMP, św. Michała oraz cmentarz przy ul. Wandy. Zapisy elektroniczne potrwają do 18 kwietnia – do tego czasu opłata startowa wynosi 30 zł. Zgłosić się będzie można również w dniu zawodów, wpłacając wpisowe w wysokości 50 zł. Więcej informacji tutaj.

Ostatni weekend kwietnia to prawdziwe wyzwanie logistyczne. Będzie można pobiegać przede wszystkim w najbliższym sąsiedztwie stolicy. Pod warunkiem, że dokona się zapisu (formularz zgłoszeniowy tutaj) z odpowiednim wyprzedzeniem, bo powoli i bez rozgłosu kończą się miejsca na liście startowej II Biegu STO-nogi w Milanówku, gdzie 27 kwietnia zapowiada się ściganie na trasie z atestem. Opłata startowa do 20 kwietnia dla osób niepełnoletnich to 25 zł, a dla dorosłych – 35 zł. Więcej informacji – www.sto-nogi.pl.

Dzień wcześniej, 26 kwietnia, w Warszawie wystartuje cieszący się ogromną popularnością Bieg dookoła ZOO. Na stronie imprezy wciąż brakuje informacji i tegorocznych zapisach, nie został też odświeżony regulamin. Jednak na pewno warto czatować na jakieś newsy, bo pakiety startowe na tę kultową imprezę rozchodzą się w mgnieniu oka! Zaglądajcie na www.biegzoo.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger