fbpx

Wydarzenia

Wiosenne biegi na 10 km – bogactwo wyboru

Łukasz Zołądz - Półmaraton Marzanny

Fot. Łukasz Żołądź

Dziesięć kilometrów to dla biegacza dystans idealny. Z wielu powodów. I dlatego to właśnie biegi na 10 km są najbardziej popularne i przyciągają największą liczbę startujących. Wiosną „dyszki” cieszą się powodzeniem z dwóch powodów – dla jednych są dobrym przetarciem przed maratonem, dla innych – jako pomaratoński start są okazją do osiągnięcia dobrego wyniku, z poprawieniem rekordu życiowego włącznie.

Wybór biegów jest coraz większy, na które zatem wiosenne dyszki warto zatem zwrócić uwagę?

Radomski Bieg Kazików

9 marca w Radomiu odbędzie się siódma edycja Biegu Kazików. Start i meta znajdować będą się na ulicy Żeromskiego, przed Urzędem Miejskim. Biegacze będą mieli do pokonania trzy pętle o długości 3,33 km. Sprzed urzędu uczestnicy pobiegną ulicami Niedziałkowskiego, Kilińskiego, Stańczyka, Malczewskiego, Reja, Wolność, Rynkiem, Rwańską do Żeromskiego. Zapisy potrwają do 5 marca, więc jeszcze można się zgłosić. Do 5 lutego opłata startowa to 25 zł, później wzrośnie o 5 zł. Rejestracja odbywa się przez formularz zgłoszeniowy. Organizatorzy zapowiadają liczne niespodzianki. Niewykluczone, że każdy z uczestników otrzyma poczęstunek, nawiązujący nazwą do patrona biegu (Św. Kazimierz). Wszyscy, którzy ukończą bieg, dostaną pamiątkowy medal.

Jubileuszowa Maniacka Dziesiątka

Formalnie jest jeszcze zimowa, choć często w wiosennej atmosferze – Maniacka Dziesiątka w Poznaniu odbędzie się 15 marca. W tym roku jej jubileuszowa, X edycja. Zapisy do biegu dawno się zakończyły, mimo że limit uczestników został podwyższony do 3500. Od początku swojej historii bieg jest ściśle związany z poznańskim zalewem Malta, chociaż od ubiegłego roku jego trasa nie prowadzi już alejką nad zalewem, a ulicami ścisłego centrum Poznania. Trasa ma atest PZLA i uchodzi za szybką, ustanowiony przed rokiem przez Lashyna Dmytro rekord biegu wynosi 29:22. W ubiegłym roku Maniacką Dziesiątkę ukończyło prawie 2300 osób. Jeśli komuś nie udało się zapisać – warto chociaż pokibicować na trasie. Więcej o biegu – na www.maniacka.kbmaniac.pl.

Wiosenne „dychanie” na Śląsku

Z formalnego punktu widzenia  jednym z pierwszych wiosennych biegów na 10 km będzie Bieg Wiosenny w Parku Śląskim w Chorzowie. Start – 23 marca o godzinie 11:00. Do pokonania będzie 10 kilometrów na atestowanej 5-kilometrowej pętli. Zapisy ruszyły pod koniec stycznia i potrwają do samego dnia biegu. Do 18 marca opłata startowa wynosi 25 zł, w dniu zawodów – 40 zł. Rejestracja odbywa się przez formularz zgłoszeniowy. Bieg Wiosenny rozpoczyna cykl Parkowej Korony Biegów. Więcej informacji tutaj.

Tydzień później, 30 marca, będzie się można pościgać w Sosnowcu. 10 km po asfalcie z kilkoma mniejszymi i jednym całkiem pokaźnym podbiegiem – w ramach Harpagańskiej Dychy.  Start i meta – przy Stadionie Zagłębia Sosnowiec. Należy się zarejestrować przez formularz zgłoszeniowy. Opłata startowa do 28 marca to 30 zł, w dniu zawodów – 40 zł. Więcej informacji tutaj.

Częstochowa, Nowa Sól, Milanówek…

Kwiecień to już prawdziwy wysyp dziesiątek. Zaczyna się już 5 kwietnia – m.in. w Częstochowie, gdzie odbędzie się 6. Bieg Częstochowski. Trasa z atestem PZLA prowadzi ulicami centrum miasta, dwie pętle nie są identyczne. Opłata startowa wynosi 25 lub 45 zł – w droższej opcji w pakiecie dostaje się koszulkę techniczną. W dniu zawodów podstawowa opłata wzrasta do 75 zł. Zapisać się można przez formularz zgłoszeniowy do 29 marca lub osobiście w dniu zawodów. Więcej informacji o biegu tutaj.

13 kwietnia będziemy mieli w Polsce dwa wielkie maratony – Łódź Maraton Dbam o Zdrowie i ORLEN Warsaw Marathon. Obu imprezom będą towarzyszyły biegi na 10 km z atestem PZLA. Dyszka w Łodzi pobiegnie wokół Parku im. J. Piłsudskiego, a meta usytuowana będzie – tak samo jak w przypadku maratonu – na Atlas Arenie. Zgłoszenia przez formularz on-line potrwają do 6 kwietnia. Opłata startowa w tej chwili wynosi 40 zł (do końca lutego), później wzrośnie do 50 zł, a w dniach 11-12 kwietnia będzie się można zapisać osobiście w biurze zawodów, płacąc za bieg 80 zł. Więcej informacji na stronie maratonu.

10 km rozegrane w Warszawie w ramach wiosennego maratonu to dobra okazja do aktywnego kibicowania elicie polskich długodystansowców. Co ważne, na trasie biegu będzie tylko jeden znacznik dystansu – na piątym kilometrze. Zgłoszenia internetowe potrwają do 2 kwietnia. W tej chwili opłata startowa wynosi 99 zł, w dniu zawodów wzrośnie do 139 zł. Więcej informacji tutaj.

Nietypowy bieg na 10 km odbędzie się… w Wielkanocny Poniedziałek – 21 kwietnia – w Nowej Soli. Miejscowy klasztor kapucynów organizuje drugą już edycję Biegu do Pustego Grobu. Bieg jest inspirowany biegiem św. Piotra i św. Jana do grobu Jezusa. „Oni biegli z Wieczernika pewnie ok. 3 km do Grobu z ciekawości i niepewności. My pobiegniemy 10 km, by osobiście upewnić się, że grób Jezusa jest pusty” – piszą organizatorzy o idei biegu. Na trasie (która liczy ok. 10, 5 km) – kościoły Nowej Soli: św. Antoniego, św. Barbary, św. Józefa, Wniebowzięcia NMP, św. Michała oraz cmentarz przy ul. Wandy. Zapisy elektroniczne potrwają do 18 kwietnia – do tego czasu opłata startowa wynosi 30 zł. Zgłosić się będzie można również w dniu zawodów, wpłacając wpisowe w wysokości 50 zł. Więcej informacji tutaj.

Ostatni weekend kwietnia to prawdziwe wyzwanie logistyczne. Będzie można pobiegać przede wszystkim w najbliższym sąsiedztwie stolicy. Pod warunkiem, że dokona się zapisu (formularz zgłoszeniowy tutaj) z odpowiednim wyprzedzeniem, bo powoli i bez rozgłosu kończą się miejsca na liście startowej II Biegu STO-nogi w Milanówku, gdzie 27 kwietnia zapowiada się ściganie na trasie z atestem. Opłata startowa do 20 kwietnia dla osób niepełnoletnich to 25 zł, a dla dorosłych – 35 zł. Więcej informacji – www.sto-nogi.pl.

Dzień wcześniej, 26 kwietnia, w Warszawie wystartuje cieszący się ogromną popularnością Bieg dookoła ZOO. Na stronie imprezy wciąż brakuje informacji i tegorocznych zapisach, nie został też odświeżony regulamin. Jednak na pewno warto czatować na jakieś newsy, bo pakiety startowe na tę kultową imprezę rozchodzą się w mgnieniu oka! Zaglądajcie na www.biegzoo.pl.

mm
Anna Pawłowska-Pojawa

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali