fbpx

Wiosenne półmaratony: Wiązowna, Sobótka, Ostrów Wielkopolski, Pabianice, Kraków

Półmaraton Ślężański. Fot. Agata Niemotko

Półmaraton Ślężański. Fot. Agata Niemotko

Wiosna to doskonały czas na półmaraton – jest okazja żeby sprawdzić wytrenowaną zimą formę na długim dystansie, poczuć klimat masowej imprezy. Przedstawiamy zapowiedzi kilku imprez na dystansie 21,1 km, które odbędą się w różnych zakątkach Polski.

34. Półmaraton Wiązowski – 2 marca

Pierwszą – już na początku marca, w podwarszawskiej Wiązownie. Ta niewielka miejscowość słynęła przed kilku laty jako doskonały sprawdzian „przed Warszawą” i weryfikator planów treningowych oraz dotychczasowych postępów. Łatwa trasa z punktu do punktu i z powrotem, niemal płaska, gwarantowała nie najgorsze wyniki, a jej stałość była dobrym punktem odniesienia. Ewentualnym dobrym wynikom może przeszkadzać już przysłowiowy wiązowski „wmordewind”, czyli silny wiatr, który nie jest rzadkością o tej porze roku, a który zawsze wieje zawodnikom w twarz – przynajmniej w jedną stronę.

Półmaraton do 2010 r. znakomicie się rozwijał i przyciągał coraz więcej biegaczy. Od trzech lat jednak organizator nieco zmienił priorytety i bieg w Wiązownie dzisiaj słynie przede wszystkim z… wysokiego wpisowego. Półmaratonowi towarzyszy bieg na 5 km. W tym roku chyba najdroższy w Polsce.

W zamian otrzymujemy możliwość przebiegnięcia się po wiejskich, mocno już przejeżdżonych drogach nie najwyższej jakości, przy częściowo tylko ograniczonym ruchu samochodów. Do tego tłum i rozgardiasz w szatni i grochówka z wkładką. Jedynym jasnym punktem są biegi dziecięce, organizowane od czasów, kiedy nie było to jeszcze tak popularne.

Opłata startowa przy zgłoszeniach internetowych (do 24 lutego) wynosi 100 zł. W dniu zawodów wzrośnie do 120 zł. Zapoznaj się z regulaminem biegu. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj.

Półmaraton Wiązowski. Fot. Materiały organizatora

7. Półmaraton Ślężański – 22 marca

W sobotę, 22 marca, odbędzie się Półmaraton Ślężański w Sobótce. To trzeci, po Warszawie i Poznaniu, największy półmaraton w Polsce. Atestowana trasa nie jest specjalnie dedykowana łowcom życiówek. Prowadzi drogami asfaltowymi wokół Góry Ślęży: Sobótka – Strzegomiany – Będkowice – Sulistrowiczki – Przełęcz Tąpadła – Sady – Sobótka Zachodnia – Sobótka. Różnica wysokości między najniższym i najwyższym punktem trasy wynosi 208 metrów.

Do końca 28 lutego za start w Sobótce zapłacimy 80 zł. Osoby, które zgłoszą się i dokonają opłaty startowej do 1 marca 2014 otrzymają pamiątkowy numer startowy z wydrukowanym imieniem i nazwiskiem oraz opcjonalnie – ze zdjęciem. Organizatorzy proponują także umieszczenie dodatkowego dowolnego tekstu w dwóch liniach  (oprócz imienia i nazwiska, które będą drukowane automatycznie).

Więcej informacji na stronie biegu.  Zapisy – KLIK.

Półmaraton Ślężański. Fot. Agata Niemotko

Półmaraton Ślężański. Fot. Agata Niemotko

Ostrów, Pabianice, Kraków – 23 marca

Dzień później, 23 marca, półmaratończycy wyruszą na trasę w Krakowie, Pabianicach i Ostrowie Wielkopolskim.

Impreza w Ostrowie Wielkopolskim, Ostrowski ICE MAT Półmaraton, debiutuje w kalendarzu. Trasa, która wiedzie trzema pętlami z Rynku ulicami Wrocławską, Staszica, Gimnazjalną, Ledóchowskiego, Śmigielskiego, nawrót, dalej Ledóchowskiego, Limbową, Głogową, Grabową i z powrotem Limbową, Ledóchowskiego, Kościelną do Rynku, właśnie uzyskałą atest PZLA. Do końca lutego wpisowe wynosi 50 zł.

Ostrowski ICE MAT Półmaraton pod Patronatem Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego23 marca 2014. ZapisyKLIK

W Pabianicach miejscowy hufiec ZHP już po raz czwarty jest organizatorem półmaratonu. 500 osób, które już są na liście startowej – to nie najgorsza rekomendacja. Biegowi będzie towarzyszył IV Pabianicki Półmaratonik ZHP oraz Bieg Na Szpilkach (100 m).

IV Pabianicki Półmaraton ZHP – 23 marca 2014. Więcej informacji na stronie biegu. Wpisowe do 16 marca – 60 zł. Zapisy – KLIK.

Najdłuższą tradycję ma Półmaraton Marzanny w Krakowie. Od kilku lat zamiast monotonnych okrążeń wokół krakowskich Błoni organizatorzy proponują trasę bulwarami wiślanymi, niedaleko Wawelu oraz urokliwymi zaułkami Starego Miasta. Na liście zgłoszeń jest już prawie 1200 osób. Limit wynosi 4000 zgłoszeń. Wpisowe do końca lutego – 80 zł.

Trasa Półmaratonu Marzanny

Warto zwrócić uwagę, że Półmaraton Marzanny to jeden z nielicznych biegów, w Polsce, gdzie w regulaminie znalazł się zapis o tym, iż organizator ze względu bezpieczeństwa zaleca nieużywanie sprzętu muzycznego (jak np. odtwarzacze mp3, radioodbiorniki, telefony komórkowe, itp.) w szczególności w sposób uniemożliwiający kontakt z innymi uczestnikami lub organizatorami.

XI Półmaraton Marzanny (Kraków) – 23 marca 2014. Więcej informacji na stronie. Zapisy – KLIK.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger