fbpx

Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia

Wojciech Serkowski dosłownym rzutem na taśmę wygrywa 62. Bieg Westerplatte

Kapryśna aura nie zdołała pokrzyżować planów uczestnikom i organizatorom 62. Biegu Westerplatte. Linię mety przekroczyło ponad 3100 biegaczek i biegaczy, a najszybszy na dystansie 10 kilometrów okazał się Wojciech Serkowski, który po iście sprinterskim finiszu zdystansował zwycięzców poprzednich edycji tej imprezy, Szymona Gumkowskiego i Floriana Pyszela. Wśród pań bezkonkurencyjna okazała się Julia Koralewska.

WYNIKI 62. BIEGU WESTERPLATTE >>>

Na trasę jako pierwsza, co staje się powoli tradycją Biegu Westerplatte, ruszyła pani Janina Rosińska, 88-letnie multimedalistka mistrzostw Świata, Europy i Polski w swojej kategorii wiekowej.

Janina Rosińska

Dopiero pół godziny po utytułowanej, doświadczonej biegaczce wystartowali pozostali zawodnicy. Wraz z pojawieniem się na trasie biegaczy na Westerplatte zaczął padać deszcz, ale jak się potem okazało, nie przeszkodził on uczestnikom w osiąganiu dobrych wyników. Trasa, podobnie jak w ostatnich edycjach, biegła z Westerplatte do Europejskiego Centrum Solidarności, mijając po drodze między innymi okolice portu, miejską Marinę, Filharmonię na Ołowiance, Kładkę na Motławie oraz Muzeum II Wojny Światowej.

Kwestię zwycięstwa i miejsc na podium rozstrzygnęli między sobą trzej biegacze, a zebrani wokół mety widzowie mieli okazję obejrzeć prawdziwie sprinterski finisz, ponieważ różnica pomiędzy zwycięzcą a trzecim miejscem wyniosła niespełna 4 sekundy. Najszybszy okazał się Wojciech Serkowski (GKS Cartusia Kartuzy) z czasem 31:29, który dosłownym (!) rzutem na taśmę wyprzedził gdańszczan: Szymona Gumkowskiego (Gumkowski Team) 31:31, oraz Floriana Pyszela (Świat okiem biegacza) 31:33.

Wojciech Serkowski

– Ponieważ dotychczas biegałem raczej krótsze dystanse, dlatego pasował mi sprinterski finisz, czuję, że mam ten zapas szybkości, który na finiszu pozwala mi wygrywać z zawodnikami na podobnym poziomie. Przy szybszym tempie biegu trudniej by mi było zająć pierwsze miejsce, dlatego to dzisiejsze mi pasowało. Rzut na taśmę? Na mityngu w czerwcu zaliczyłem „bombę”, na ostatnich 300 metrach odcięło mi nogi, dlatego tutaj nie chciałem ryzykować, ale wynikało to głównie z ogromnego zmęczenia. Cieszę się, że dołączyłem do grona zwycięzców Biegu Westerplatte, z Szymonem i Florianem jesteśmy bliskimi kolegami, często spotykamy się na treningach, dlatego ten finisz to był taki nasz wewnętrzny pojedynek i tym większa frajda, że zdołałem zwyciężyćcieszył się na mecie Wojciech Serkowski, który w imprezie wystartował w roli…ambasadora 62. Biegu Westerplatte.

W rywalizacji pań różnice na mecie były większe, a jako pierwsza linię mety minęła Julia Koralewska (AZS AWFiS Gdańsk) z czasem 34:10, przed Beatą Niemyjską (LKS Zantyr Sztum) 34:50, oraz byłą triumfatorką Biegu Westerplatte, Katarzyną Pobłocką-Głogowską (UKS Ekonomik Maratończyk Lębork) 36:17.

Julia Koralewska

– Jestem bardzo zadowolona, dopiero od miesiąca jestem w okresie przygotowawczym, w treningu wprowadzającym, dlatego ten wynik tutaj jak najbardziej mnie satysfakcjonuje. Trasa bardzo przyjemna, dodatkowo wielkie podziękowania dla chłopaków, z którymi biegłam, którzy pomogli mi schować się przed wiatrem, także udało się osiągnąć dobry wynik, którym jestem bardzo podbudowana. Wczoraj wróciłam ze zgrupowania i ten start przekonał mnie w tym, że idę we właściwym kierunku. Pogoda wbrew pozorom nie była zła, wiał lekki wiatr w plecy, do tego mżawka, dzięki czemu się człowiek nie przegrzewał. Dla mnie to warunki idealne.

Wyjątkowym gościem 62. Biegu Westerplatte był Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Mark Brzezinski, który przed startem podkreślał wagę i rolę Polski w aktualnej sytuacji politycznej Europy, a po przekroczeniu linii mety nie mógł nachwalić się organizacji i atmosfery gdańskiej imprezy.

– Bieg był fantastycznie zorganizowany, jeden z najlepszych pod tym względem, w jakich brałem udział w życiu. Ten bieg to taka Polska w pigułce: świetna organizacja, atmosfera oraz chłodna pogoda (śmiech). No i samo Westerplatte, miejsce o historycznym znaczeniu dla Polski. Wziąć udział w biegu w takim miejscu to fantastyczne przeżyciepodkreślił amerykański dyplomata.

Na trasie mogliśmy zobaczyć też liczną reprezentację gdańskich samorządowców, z wiceprezydentem Miasta Gdańska Piotrem Borawskim na czele.

– Chcemy pokazywać i dawać dobry przykład. Poza tym w zdrowym ciele zdrowy duch, więc jeśli chcemy dobrze pracować dla miasta, musimy być w pełni mocy i siły. Sam bieg jest bardzo ważny dla Gdańska, związany z historycznymi miejscami, a trasa jest świetna. No i sama tradycja – to już 62 edycja Biegu Westerplatte, to niesamowita sprawa – zauważył wiceprezydent Piotr Borawski, w Mieście Gdańsku odpowiedzialny między innymi za kwestie związane ze sportem.

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu

Partner techniczny: AdRunaLine

Partnerzy: Województwo Pomorskie, Gdańskie Wodociągi

Patronat: trojmiasto.pl, Gazeta Wyborcza, magazynbieganie.pl, treningbiegacza.pl, bieganieuskrzydla.pl

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Ćwiczenia siłowe pozwalają na łatwiejsze pokonywanie kilometrów. Nie chodzi o zwiększenie masy mięśniowej bo długodystansowiec powinien być szczupły i silny. Dzięki dynamicznym ćwiczeniom zwiększysz siłę ale nie przybierzesz na masie. Zastanawiasz się o czym mowa? Wystarczą dwa słowa: piłka lekarska.

Ćwiczenia z piłką lekarską dla biegaczy

Regeneracja po intensywnym wysiłku, takim jak maraton, to klucz do dalszych postępów i dobrego samopoczucia. Maraton różni się od codziennych treningów nie tylko dystansem, ale i zaangażowaniem, jakie w niego wkładamy, dążąc do osiągnięcia najlepszego […]

5 sposobów na przyspieszenie regeneracji po maratonie

Przedstawiciele 4 pokoleń czołowych polskich długodystansowców uczestniczyli w panelu dyskusyjnym poświęconym poziomowi polskiego maratonu na przestrzeni kolejnych lat. Na podstawie własnych doświadczeń oraz obserwacji środowiska próbowali odpowiedzieć na pytanie, kiedy Polak złamie 2 godziny w […]

Kiedy Polak złamie 2h w maratonie? Perspektywa 4 pokoleń biegaczy

Przed nami ostatni i najbardziej popularny bieg na 10 kilometrów w stolicy. 34. Bieg Niepodległości to trzecia i ostatnia impreza Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć” organizowanej wspólnie przez Fundację „Maraton Warszawski” i Aktywną Warszawę. […]

Zapisy na 34. Bieg Niepodległości rozpoczęte!

Udając się na wyprawę do nieznanych krain zapomnijcie o wszystkim, coście o nich czytali czy słyszeli. Trzeba po prostu przyjechać i zadziwić się – tak jak na Podlasiu, w sercu Puszczy Knyszyńskiej. Od wieków był […]

Podlasie bramą do natury. Bison Ultra Trail® już w nadchodzący weekend

Małgorzata Sobańska – legenda polskiego maratonu, przez ponad 20 lat rekordzistka Polski na królewskim dystansie, a przy tym olimpijka z Atlanty i Aten. Utalentowana biegaczka długodystansowa, a po ludzku – ciepła, pogodna kobieta. To gość […]

Czuję się spełniona. Maraton był przygodą życia. Małgorzata Sobańska w Czy tu się biega?

Pobiegłeś Maraton Warszawski i wciąż czujesz głód startów? Zapraszamy na terenowy Bieg Profilaktyczny realizowany w ramach kampanii społecznej prowadzonej w Dzielnicy Bemowo. Mieszkańców Bemowa i wszystkich chętnych zapraszamy 12 października br. w godz. 9.00-15.00  do […]

Bieg Profilaktyczny Widzisz? Reaguj! 2024

W chłodnych miesiącach apetyt na surowe warzywa i sałatki zazwyczaj spada, a zaczynamy odczuwać potrzebę dodania do naszej diety czegoś ciepłego, często dużo bardziej kalorycznego, z wysoką zawartością tłuszczu i węglowodanów. Ta zmiana nastawienia i […]

Dieta biegacza: co jeść jesienią i zimą?