fbpx

World Marathon Majors – klasyfikacja przed New York City Marathon

Autor: Marcin Nagórek • 01.11.2013

33. London Marathon. Priscah Jeptoo i Tsegaye Kebede celebrują zwycięstwo. Fot. PAP

33. London Marathon. Priscah Jeptoo i Tsegaye Kebede celebrują zwycięstwo. 3 listopada pobiegną w Nowym Jorku. Obydwoje mają ogromne szanse na zwycięstwo w klasyfikacji World Marathon Majors. Fot. PAP

World Marathon Majors to klasyfikacja najlepszych maratończyków świata na podstawie startów w wybranych, prestiżowych imprezach. Punkty za starty liczą się dwa lata, ale co roku jest podsumowanie poprzedniej dwulatki. Przedstawiamy ranking przed ostatnim dużym maratonem tego roku, Nowym Jorkiem.

Największe maratony świata ustanowiły serię World Marathon Majors w 2006 roku, jako formę promocji biegania na ulicy. To klasyfikacja w rodzaju ulicznej Golden League. Liczą się do niej starty w sześciu najbardziej prestiżowych maratonach świataBostonie, Londynie, Berlinie, Chicago, Nowym Jorku oraz – od tego roku – Tokio. Dodatkowo liczą się punkty za start w mistrzostwach świata lub Igrzyskach Olimpijskich. Za zwycięstwo przyznaje się biegaczowi 25 punktów. Za kolejne odpowiednio – 15, 10, 5 i 1 punkt. W przypadku równej ilości punktów jest kilka dodatkowych zasad rozdzielania miejsc, np. liczy się liczba zwycięstw. Zwycięzca serii w danym roku otrzymuje nagrodę – 500 tysięcy dolarów.

Co roku robi się podsumowanie ostatniej dwulatki. Listę można traktować jako ranking najlepszych aktualnie maratończyków świata. W tej chwili klasyfikacja za rok 2013 przedstawia się następująco:

MĘŻCZYŹNI

1. Tsegaye Kebede – Etiopia – 65 pkt – biegnie w Nowym Jorku
2. Wilson Kipsang – Kenia – 61 pkt
3. Stephen Kiprotich – Uganda – 50 pkt – biegnie w Nowym Jorku
4. Lelisa Desisa – Etiopia – 40 pkt
5. Denis Kimetto – Kenia – 40 pkt
6. Sammy Kitwara – Kenia – 40 pkt
6. Emmanuel Mutai – Kenia – 40 pkt
8. Wesley Korir – Kenia – 27 pkt
9. Geoffrey Mutai – Kenia – 25 pkt – biegnie w Nowym Jorku
10. Micah Kogo – Kenia – 20 pkt

Pierwszym zawodnikiem spoza Afryki jest 16. na liście Jason Hartmann z USA, który również startuje w Nowym Jorku. Praktyczne szanse na zwycięstwo ma w tym roku dwóch zawodników: Etiopczyk Tsegaye Kebede i Ugandyjczyk Stephen Kiprotich, mistrz świata i mistrz olimpijski. Czyli, co ciekawe, najlepszym maratończykiem świata nie zostanie w tym roku Kenijczyk.

Kiprotich ma tylko dwie możliwe szanse na wygraną – albo zwycięży, wtedy wygrywa bezwarunkowo, albo zajmuje drugie miejsce, a Kebede wypada poza piątkę. W każdym innym scenariuszu Etiopczyk Kebede zdobędzie nagrodę pieniężną.

KOBIETY

1. Rita Jeptoo – Kenia – 65 pkt
2. Edna Kiplagat – Kenia – 55 pkt – biegnie w Nowym Jorku
3. Sharon Cherop – Kenia – 50 pkt
4. Priscah Jeptoo – Kenia – 50 pkt – biegnie w Nowym Jorku
5. Etsede Bayisa – Etiopia – 31 pkt
6. Jemima Sumgong – Kenia – 30 pkt
7. Mary Keitany – Kenia – 30 pkt
8. Florence Kiplagat – Kenia – 30 pkt
9. Tiki Gelana – Etiopia – 25 pkt
9. Aberu Kebede -Etiopia – 25 pkt

Liderka serii, Kenijka Rita Jeptoo nie biega w Nowym Jorku i jej szanse na zwycięstwo są niewielkie. Edna Kiplagat i Priscah Jeptoo musiałyby pobiec fatalnie. Możliwości jest kilka, ale w  praktyce ta biegaczka, która będzie wyżej w Nowym Jorku i przybiegnie w samej czołówce, zgarnie nagrodę w postaci 500 tysięcy dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger