fbpx

Czytelnia > Polecane > Czytelnia > Reportaże

Wybiegaj psa, czyli jak wesprzeć czworonogi ze schroniska

Dog Running. Fot. Marek Tęcza 06

Fot. Marek Tęcza

W Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie na stałe przebywa ok. 300 psów. Pies to czworonożny ssak, który wyjątkowo potrzebuje ruchu. W ciasnym boksie nie ma na to szans. Biegacze z klubu Zabiegani Częstochowa wsparli akcję Dog Running – dzięki nim psy zamknięte w schronisku mogą wreszcie poszaleć!

Cała historia rozpoczęła się od e-maila, który wpłynął na naszą klubową pocztę od koordynatorki do spraw wolontariatu w częstochowskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt, a który dotyczył prośby o pomoc z kilkoma jego mieszkańcami, którzy szczególnie potrzebują się wybiegać. Postanowiliśmy więc połączyć naszą ogromną pasję biegową i odpowiedzieć na potrzeby czworonożnych mieszkańców.
Magdalena Trzepizur, wiceprezes KLA Zabiegani Częstochowa

Klub Ludzi Aktywnych Zabiegani Częstochowa był początkowo nieformalną grupą biegową, która w 2008 roku postanowiła przerodzić się w stowarzyszenie. Dziś Klub liczy ponad 60 oficjalnych członków. Pasjonaci biegania ochoczo przystąpili do akcji Dog Running, która polega na „wybiegiwaniu” bezdomnych psów zamkniętych w schronisku. Jest ich tak dużo, że nie mają szans na „rozprostowanie kości” w takim zakresie, jak tego potrzebują. Bezdomne psy nie hasają po lesie, nie wąchają kwiatków na łące i nie ścigają się z innymi zwierzakami. Ciągłe zamknięcie sprawia, że nie tylko osłabiają się fizycznie, ale też tracą zaufanie do ludzi, zamykają się w sobie, stają się bardziej dzikie – przez to ich szanse na adopcje maleją.

Dog Running. Fot. Marek Tęcza 01

Fot. Marek Tęcza

Akcja Dog Running, czyli zabieranie psów na biegowe spacery, odbywa się w ramach wolontariatu. Każdy biegacz, który zabiera psiaki na bieganie, musi spełniać określone warunki i podpisać umowę wolontariacką, zostaje także odpowiednio przeszkolony. Biegacze razem z pracownikami schroniska oraz wolontariuszami Towarzystwa Opieki nas Zwierzętami zabierają psy na wybieganie w każdą sobotę.

Wychodzimy na trening w grupach kilkuosobowych, w cyklach półgodzinnych, dbając o to, by wszyscy mieszkańcy danego boksu wspólnie wyszli na spacer. W zależności od kondycji, stanu zdrowia, wieku naszych czworonożnych partnerów oraz naszych preferencji i predyspozycji spacerujemy lub biegamy. Tereny wokół schroniska są bardzo urokliwe i mimo że jesteśmy w mieście, to okolica spacerowa odcięta jest od zgiełku i hałasu, a w otoczeniu pięknej przyrody i w towarzystwie przecudnych psiaków mamy szansę na aktywne spędzenie sobotniego do południa. Po ustalonym czasie odprowadzamy pieski do przydzielonych boksów, na pożegnanie serwujemy im porcję pieszczot, czasem łakoci i dbamy o uzupełnienie wody w miskach. Następnie zabieramy kolejne wytęsknione psiaki na spacer. Rozpoczynając naszą akcję, w 13 osób wyprowadziliśmy 13 piesków, dokładnie pół roku później w 44 osoby wyprowadziliśmy na treningi 230 piesków – to wszystkie, które mogły opuścić teren schroniska.
Magdalena Trzepizur

Co ma pies z biegania?

Jak już zostało wspomniane wcześniej, spacer czy bieganie poza schroniskiem to dla zamkniętych w boksach czworonogów nie tylko korzyści fizyczne. Spacery z biegaczami mają także działanie terapeutyczne. – Psy po takich biegowych sesjach stają się bardziej otwarte, kontaktowe, lepiej się odnajdują w relacji z człowiekiem, stają się bardziej ufne. Spacer pozwala im rozładować nadmiar energii. To wielkie plusy, które mają znaczenie przy adopcji. Pies zamknięty cały czas w boksie będzie mniej przyjazny i ma mniejsze szanse na to, że ktoś zechce go wziąć do domu – mówi Katarzyna Grzyb, kierownik częstochowskiego schroniska. Po takich wybieganiach pracownicy schroniska obserwują wyraźne zmiany w zachowaniu psów. Oczywiście po powrocie do boksów czworonogi źle znoszą ponowne zamknięcie, jednak możliwość jakiegokolwiek ruchu mimo wszystko wpływa pozytywnie na ich samopoczucie.

Dog Running. Fot. Marek Tęcza 04

Fot. Marek Tęcza

Wolontariat prawie dla każdego

– Zgłosić się może każdy, ale nie każdego możemy przyjąć – zaznacza Katarzyna Grzyb. Współpracować ze schroniskiem może 50 wolontariuszy, którzy muszą charakteryzować się odpowiednimi cechami. Kandydat na wolontariusza na pewno mus kochać zwierzęta i się ich nie bać (niektóre psy czy koty mają „trudne charaktery”). Taka osoba musi być zaangażowana i konsekwentna – zobowiązanie do pomocy powinno być możliwie trwałe. Zwierzęta przywiązują się do ludzi, przyzwyczajają się do nich. Potencjalni wolontariusze muszą być obowiązkowi i umieć dobrze współpracować z nowo poznanymi osobami. Więcej o wolontariacie w częstochowskim schronisku przeczytasz TUTAJ.

Dog Running. Fot. Marek Tęcza 02

Fot. Marek Tęcza

Co biegacze mają z Dog Runningu?

Niewątpliwie takie inicjatywy mają głęboki sens i z jednej strony są szansą dla czworonogów, ale również pokazują, jak wielu ludzi potrzebuje i chce się w takie akcje włączyć. Z ogromną przyjemnością obserwujemy, jak nasi niebiegający koledzy zaczynają biegać, bo te zwierzęta mają ogromny dar przekonywania. Dzięki tym spotkaniom nawiązujemy nowe znajomości. Poznajemy też lepiej samych siebie. Te treningi to wyjątkowy czas zarówno dla piesków, jak i nas samych. Biegając, dostarczamy sobie i naszym czworonożnym partnerom biegowym niesamowitej porcji endorfin gwarantujących doskonały nastrój na długi czas.
Magdalena Trzepizur

Bieganie z psami zamkniętymi w schronisku to jedna z okazji do zrobienia czegoś dobrego dla innych – tym razem dla najwierniejszych czworonożnych przyjaciół człowieka. Każda forma biegania, która przynosi korzyść potrzebującym, jest niezwykle motywującym motorkiem napędowym.

I ta niesamowita błoga cisza i spokój po zamknięciu schroniska. Widok spokojnych, odpoczywających piesków, które leżą w swoich boksach i chłoną te przeżycia, których doświadczyły w czasie spaceru. Warto tego doświadczyć. Można się delektować w nieskończoność tą ciszą i tym widokiem.
Magdalena Trzepizur

Dog Running. Fot. Marek Tęcza 05

Fot. Marek Tęcza

Więcej o akcji na www.zabiegani.czest.pl na forum w temacie DOG RUNNING.

simplifylogo zabiegani

Strona częstochowskiego schroniska: www.schronisko.czestochowa.pl

schronisko-czestochowa-2

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Marta Tittenbrun

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Amazfit zaprojektował specjalną edycję smartwatcha Amazfit Cheetah Pro. Środki ze sprzedaży zasilą fundację tragicznie zmarłego maratończyka Kelvina Kiptum. 27 marca 2024 – Zepp Health, światowy lider na rynku urządzeń wearables, ogłosił współpracę z Fundacją Kelvin […]

Amazfit dedykuje Fundacji Kelvina Kiptuma limitowaną edycję swojego flagowego zegarka

Bieganie z psem to wciąż w Polsce dyscyplina niszowa. O ile traktowanie czworonoga jako dobrego kompana podczas treningu jest coraz popularniejsze, to już startowanie z nim w zawodach niekoniecznie. Chcecie zacząć biegać z psem? Zobaczcie, jak się do tego zabrać.

Bieganie z psem – czyli dwie nogi i cztery łapy

Dobra wiadomość dla zawodniczek i zawodników 16. PKO Poznań Półmaratonu. Wzorem poprzednich lat na podstawie numeru startowego w dniu biegu, 14 kwietnia, można podróżować bezpłatnie pociągami wybranych przewoźników na terenie Województwa Wielkopolskiego. Taką możliwość dają […]

Bezpłatne podróże dla uczestników 16. PKO Poznań Półmaratonu – Sprawdź szczegóły!

Gościem tego odcinka z cyklu Czy tu się biega? jest Magda Skrocka z Fundacji „Maraton Warszawski”, która opowiada o największych zaskoczeniach 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Gościem tego odcinka podcastu z cyklu Czy tu się biega? […]

Największe zaskoczenia 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Magda Skrocka z FMW

Już za miesiąc w Łodzi odbędą się Mistrzostwa Polski w maratonie kobiet i mężczyzn. Czołówka polskich biegaczy ma też powalczyć o minima na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, choć zadanie to będzie bardzo trudne. DOZ Maraton […]

DOZ Maraton Łódź: Wyjątkowe wyzwania i rekordowa pula nagród czekają na biegaczy

Największy w historii Polski półmaraton, 33. edycja Mistrzostw Polski w półmaratonie, jeden z największych biegów na dystansie 5 kilometrów. Podczas weekendu z 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonem Warszawskim i New Balance Biegiem na Piątkę nie brakowało emocji […]

Rekordowy 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski! Mateusz Kaczor bohaterem.

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski przechodzi do historii! To było niezwykłe wydarzenie. W stolicy pojawiło się 18 tys biegaczy. Na podium stanął Mateusz Kaczor, uzyskując przy tym tytuł Mistrza Polski. Mistrzynią została Monika Jackiewicz. Przydatne linki: […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – relacja minuta po minucie

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski zapowiada się niezwykle emocjonująco m.in. ze względu na spodziewany bardzo wysoki poziom sportowy. Możemy spodziewać się zaciętej walki o zwycięstwo w biegu, rekordy tras, walki o medale mistrzostw Polski, a także […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – kto powalczy o zwycięstwo, a kto o medale mistrzostw Polski?