fbpx

Wyczynowi kolarze – wyczynowi triathloniści: Banach, Formela, Swat

chlopaki

Wśród wyczynowych triathlonistów znajduje się wielu zawodników, którzy przed wejściem w świat multisportu zajmowali się wyczynowo inną dyscypliną. Po przedstawieniu pływaczek pora na tych, którzy przed czasami triathlonu spędzili wiele lat na rowerowym siodełku – i osiągali na nim poważne sukcesy.

18318143_10213127991181468_1791439814_o-1

Bartosz Banach

Rocznik 1986, zamieszkały w Gdańsku.
Kolarstwo trenuję od 11 roku życia, czyli od dwudziestu lat.
Triathlon trenuję od dwóch lat.
Zmieniłem dyscyplinę z kolarstwa na triathlon, bo kolarstwo zaczęło się robić dla mnie zbyt przewidywalne. Choć uwielbiam tę dyscyplinę i dalej startuję w zawodach MTB, to jeżeli chodzi o rywalizację, co roku konkurowałem z tymi samymi osobami, na tym samym poziomie, bez możliwości dalszego rozwoju. Chciałem spróbować czegoś nowego, bardziej medialnego. Spotkałem odpowiednie osoby, które pociągnęły mnie w stronę triathlonu.
Największe sukcesy w kolarstwie: wielokrotny medalista Mistrzostw Polski XC i XCM, zdobywca Pucharu Polski w Maratonie MTB.
Najlepsze dotychczasowe osiągnięcia w triathlonie: wygrana klasyfikacja OPEN cyklu Enea Tri Tour na dystansie ½ Ironman. Najlepszy czas na tym dystansie: 4h04min.
W jaki sposób kolarstwo przekłada się na występy w triathlonie? Kolarstwo spośród trzech dyscyplin zajmuje stosunkowo najwięcej czasu i przez to że najlepiej się w tym czuję, mogę odrobić starty z pływania do najlepszych z wody.
Najważniejszy cel na 2017: złamać 4h na zawodach z cyklu IRONMAN.
Najważniejszy start w 2017: Ironman 70.3 Gdynia

img_5641

Daniel Formela

Rocznik 1986, zamieszkały w Gdyni.
Kolarstwo trenuję od trzynastego roku życia, czyli od 18 lat.
Triathlon trenuję od 2014 roku.
Zmieniłem dyscyplinę z kolarstwa na triathlon, bo przypadkowo w 2012 roku wystartowałem w Mistrzostwach Polski w crossduathlonie i je wygrałem. Duathlon w konsekwencji doprowadził mnie do triathlonu, o którym wcześniej jedynie marzyłem, będąc pracującym amatorem.
Największe sukcesy w kolarstwie: wygrane wyścigi VOLVO MTB MARATHON w Krynicy Zdrój i Stroniu Śląskim, a w kolarstwie szosowym wygrana klasyfikacja generalna cyklu Super Prestige oraz etap pierwszej edycji Road Trophy.
Najlepsze dotychczasowe osiągnięcia w triathlonie: dwukrotne zwycięstwo w Torus Triathlon In Da House (2015, 2017) na dystansie sprint oraz wygrany wyścig Ironman 70.3 Pays d’Aix w kategorii wiekowej 25-29 w 2015 roku.
W jaki sposób kolarstwo przekłada się na występy w triathlonie? Dzięki temu doświadczeniu mogę sobie pozwolić na bardzo mocną jazdę na rowerze do samego końca części rowerowej, co nie skutkuje dużym zmęczeniem na etapie biegowym. Poza tym pozwala, np. w debiucie triathlonowym na 1/2 Ironmana, uzyskać najlepszy czas roweru i pojechać szybciej niż pięciokrotny medalista z Kony Andreas Raelert, co daje dużo satysfakcji przy słabym pływaniu.
W triathlonie najbardziej podoba mi się to, że spełniam marzenie sprzed wielu lat (wówczas nierealne) i na co dzień mogę robić to co kocham najbardziej, czyli trenować pływanie, rower i bieganie.
Najważniejsze cele i starty na 2017: znaczne poprawienie pływania i nieustanne dbanie o zdrowie, żeby przeciwnie do 2016 roku, móc wystartować w więcej niż jednym triathlonie. Planowane starty to między innymi Susz Triathlon, IRONMAN 70.3 w Gdyni oraz Mistrzostwa Świata ITU w duathlonie na długim dystanie.

18308918_1360667467305738_979587015_n-1

Sylwester Swat

Rocznik 1993, zamieszkały w Poznaniu.
Kolarstwo trenuję od 14 roku życia, czyli ponad 9 lat.
Triathlon trenuję od 2 lat.
Zmieniłem dyscyplinę z kolarstwa na triathlon bo w triathlonie dostrzegłem nowe wyzwania i przyjemności związane z udoskonalaniem każdej z dyscyplin. Bardzo mi się spodobało urozmaicanie treningów rowerowych bieganiem i pływaniem.
Największe sukcesy w kolarstwie: trzecie miejsce na Mistrzostwach Polski w XC w kategorii Junior, drugie miejsce na Mistrzostwach Polski w XC w kategorii sztafet, wielokrotnie medalowe pozycje na międzynarodowych wyścigach etapowych Sudety MTB Challenge.
Najlepsze dotychczasowe osiągnięcia w triathlonie: mistrzostwo Polski w crosstriathlonie (2015), wicemistrzostwo Polski w crosstriathlonie (2016).
W jaki sposób kolarstwo przekłada się na występy w triathlonie: Dobre przygotowanie kolarskie umożliwiło mi zarówno osiągnięcie dobrych wyników w części rowerowej jak i nabycie wytrzymałości potrzebnej podczas dłuższych startów.
W triathlonie najbardziej podoba mi się: rywalizacja w różnych dyscyplinach – można dużo zyskać podczas jednej z dyscyplin, stracić podczas innej. To zawsze dodaje mi dodatkowych emocji, zabawy i nie pozwala wkraść się monotonii do treningów i startów. Bardzo lubię każdą z dyscyplin.
Najważniejsze cele i starty na rok 2017: Triathlon Sieraków, Triathlon Poznań, Mistrzostwa Polski w crosstriathlonie.

[yop_poll id=”72″]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger