fbpx

Zwyciężyła w półmaratonie. Całą kwotę z wygranej od razu przekazała na walkę z rakiem

Autor: Jakub Karasek • 10.05.2019
HENGELO, NETHERLANDS - MAY 22: Emma Bates of the USA competes in the Womens 5000m during the AA Drink FBK Games held at the FBK Stadium on May 22, 2016 in Hengelo, Netherlands. (Photo by Dean Mouhtaropoulos/Getty Images)

Emma Bates podczas biegu na 5000 m w ramach AA Drink FBK Games w Hengelo w 2016 r. Fot. Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Mistrzyni USA w maratonie Emma Bates wygrała półmaraton Silo District Half Marathon. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że całą nagrodę, jaka przysługiwała jej za pierwsze miejsce od razu przekazała na rzecz fundacji zajmującej się badaniami nad nowotworami.

Silo District Half Marathon to bieg wchodzący w skład Silo District Marathon Weekend organizowany przez Fundację “Brave Like Grabe” (Odrażni jak Grabe). Fundacja została założona przez profesjonalną biegaczkę Gabe Grunewald (m.in. byłą mistrzynię USA w biegu na 3000 m), która od lat zmaga się z nowotworem i mimo tego kontynuuje biegową karierę. Cały dochód z organizowanej imprezy był przeznaczony właśnie na wsparcie fundacji.

Oczywiście z perspektywy organizatora nagrody dla zwycięzców nie są dochodem, a kosztem, ale w przypadku półmaratonu kobiet okazało się, że główna nagroda zamiast na konto zwyciężczyni trafiła na konto Fundacji. Mistrzyni USA w maratonie Emma Bates, która wygrała bieg na 21,0975 km od razu po dekoracji przekazała otrzymany czek na rzecz Fundacji. Jak podkreśliła w wypowiedzi dla Runners World, myśl o zrobieniu czegoś dobrego napędzała ją przez cały bieg.

Bardzo cieszę się, że mogłam oddać wygrane 3000 dolarów na rzecz Fundacji Odważni jak Grabe. Świadomość, że mogę zmienić czyjeś życie, wesprzeć finansowo czy emocjonalnie, napędzała mnie przez cały czas. Myślę, że to co daje mi najwięcej energii to fakt, że mogę pomóc innym poprzez moje bieganie.

Uczestnictwo Emmy Bates w biegu było związane także z jej życiem personalnym. W lutym po walce z rakiem prostaty zmarł bowiem jej wujek, z którym była mocno zżyta. Udział w biegu i piękny gest, jaki wykonała po odniesieniu zwycięstwa był także formą upamiętnienia swojego bliskiego. Trzeba przyznać, że w akcję wsparcie Fundacji włożyła nie tylko pieniądze, ale także całą siebie.

Emma Bates to zawodniczka, która szerzej publiczności zaprezentowała się w grudniu 2018 r., kiedy w swoim maratońskim debiucie osiągnęła czas 2:28:18 i zdobyła tytuł mistrzyni USA na królewskim dystansie. Tydzień po biegu Silo District Half Marathon dołożyła do swojej kolekcji kolejny krążek, tym razem brązowy, z mistrzostw USA w półmaratonie. Na trasie w Pittsburgh osiągnęła czas 1:11:13. Co wydaje się niewiarygodne, jest to jej 3. w tym roku półmaraton, zakończony z identycznym wynikiem. Tym samym Bates po raz 2. wyrównała swój rekord życiowy na tym dystansie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger