fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Ludzie > Elita biegaczy > Informacje prasowe > Maraton Warszawski > Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Polecane > Promocje > Slider > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Yared Shegumo faworytem 43. Maratonu Warszawskiego

Yared Shegumo, pochodzący z Etiopii i od 17 lat reprezentujący Polskę będzie głównym faworytem 43. Maratonu Warszawskiego. Wśród kobiet zobaczymy zwyciężczynię z zeszłego roku, Dominikę Stelmach oraz wicemistrzynię Polski w maratonie, Monikę Andrzejczak.

38-letni Yared Shegumo to fascynująca historia i kilkanaście ostatnich lat polskiego biegania w pigułce. Yared pozostaje jedynym biegaczem, który w XXI biegu zdobył dla Polski medal dużej imprezy w maratonie. Dokonał tego w 2014 roku w Zurychu, wybiegując wicemistrzostwo Europy. Wcześniej startował w biegach średnich, miał także okres, kiedy nie trenował i pracował fizycznie w Wielkiej Brytanii. Po powrocie do sportu w 2013 wygrał maraton w Warszawie, rok później osiągnął sukces w Zurychu i był na fali znoszącej.

Czy Yared Shegumo sięgnie po drugie zwycięstwo w Maratonie Warszawskim?

W 2016 zaczęła się fala opadająca. Najpierw typowy polski pech sportowy – spóźniony samolot, brak snu, fatalny wystep na Igrzyskach w Rio de Janeiro. Potem kolejne kontuzje i spadająca forma. Rok temu Yared fundusze na przygotowania zbierał na portalu zrzutka.pl. Ku zaskoczeniu wielu odbudował się jednak i w ostatnich dwóch sezonach uzyskuje najlepsze wyniki od lat. 2:11:40 w zeszłym roku i tegoroczne 2:11:50 nie wystarczyły do startu w Igrzyskach w Tokio, ale sprawiają, że w Warszawie Yared Shegumo jest zdecydowanym faworytem. Biegnie u siebie, ponieważ wraz z rodziną od kilkunastu lat mieszka w Warszawie. Czy po latach dołków i górek ponownie wespnie się na szczyt? Jeśli szukać pretekstu do przyjścia w niedzielę na trasę, to kibicowanie Yaredowi jest zdecydowanie na czele listy. Nie wiadomo, jak długo potrwa jeszcze jego kariera – w styczniu Yared kończy 39 lat.

Wśród rywali Yareda wyróżnia się Kenijczyk Boniface Nduva, od lat startujący w Polsce i wygrywający tu biegi uliczne. Wydaje się jednak, że z rekordem życiowym 2:16:21 nie zagrozi Yaredowi. Ponownie jak inni Polacy, wśród nich ultramaratończyk i mistrz Polski na 100 kilometrów, Dariusz Nożyński, trzeci w Warszawie przed rokiem, w pandemicznych i deszczowych warunkach, z życiówką 2:24:43.

Ciekawa rywalizacja czeka nas w biegu kobiet, gdzie wicemistrzyni Polski w maratonie z roku 2019, Monika Andrzejczak, próbuje wrócić do formy po dwóch słabszych latach. Monika to 36-letnia zawodniczka, która w roku 2018 wykonała skok z poziomu amatorskiego na wyczynowy. Poprawiła życiówkę w półmaratonie z 1:23 na 1:14, a później zamieniła ją na znakomity wynik w maratonie – 2:31:56. Od tego czasu biega jednak rzadko i startuje słabiej. Wiosną tego roku nie ukończyła maratonu podczas mistrzostw Polski w Dębnie. W Warszawie będzie próbowała odbudować się w rywalizacji z Dominiką Stelmach. Zwyciężczyni Maratonu Warszawskiego sprzed roku, ultramaratonka – w wieku 39 lat Dominika jest na fali, w tym roku wiosną ustanowiła życiówkę maratońską – 2:36:45.

Dominika Stelmach najszybsza wśród kobiet podczas zeszłorocznego 42. PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego

W ramach rywalizacji odbędą się też Mistrzostwa Świata Głuchych w maratonie. Pełna obsada tych zawodów nie jest do końca pewna, m.in. ze względu na covidowe restrykcje związane z podróżowaniem. Spodziewana jest silna ekipa z Kenii i kto wie – może któryś afrykański biegacz lub biegaczka włączą się do rywalizacji o podium. W polskiej ekipie mocna jest Małgorzata Mejka, mieszkanka Warszawy od kilku lat, celująca w złamanie 3 godzin. Wywiad z Małgorzatą można obejrzeć tutaj. W męskiej ekipie pojawi się m.in. Rafał Nowak, przed laty długodystansowiec klasy (rekord życiowy na dychę – 30:40, do tego 8:50 na 3000 m z przeszkodami), obecnie rekordzista Polski w kategoriach masters.

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

4 / 5. 1

Przeczytaj też

Plan Przygoda zaczyna się teraz, zwłaszcza z nowym modelem od fińskiej marki Suunto. Właśnie zadebiutował Suunto 5 Peak, czyli lekki i wytrzymały multisportowy zegarek z GPS, z którym jeszcze łatwiej można osiągać wyznaczone cele. Nowy, […]

Premiera nowego modelu zegarka Suunto 5 Peak

adidas podsumowuje miniony rok, który był jednym z najbardziej wyjątkowych sezonów w historii w rywalizacji elity biegów ulicznych, a dla twórców kolekcji adidas ADIZERO okazją do świętowania najbardziej udanego sezonu w historii. W tym okresie […]

adidas Running wspomina rekordowy dla kolekcji adidas ADIZERO rok 2021

Ile tak naprawdę trzeba biegać, aby dobrze przygotować się do półmaratonu? Eksperci Magazynu Bieganie: Marcin Nagórek i Jakub Karasek, poruszyli ten istotny temat w ramach akcji “Trenuję do 16. Półmaratonu Warszawskiego”. Zapraszamy do obejrzenia:

Jak często i ile biegać? [VIDEO]

Przebieżki i podbiegi to jedne z podstawowych środków treningowych w arsenale każdego biegacza. Z powodzeniem mogą wykonywać je nie tylko zaawansowani, ale także osoby zupełnie początkujące. Czym dokładnie są i kiedy w trakcie treningu powinniśmy […]

Przebieżki i podbiegi w planie treningowym – jak realizować?

Sprawdź jak wypadł w naszych testach komplet odzieży Nessi Sportswear! To polska marka, która od początku swojego istnienia wyróżnia się niebanalnym wzornictwem, odważnymi kolorami oraz wysoką jakością. Oto produkty, które znajdziecie w naszej recenzji: Bluza […]

Recenzja video odzieży zimowej Nessi Sportswear

Wielka sensacja w USA – 37-letnia Keira D’Amato, łącząca sport z pracą oraz wychowaniem dwójki dzieci, bije w Houston rekord Ameryki w maratonie, osiągając znakomity czas 2:19:12. Bez obozów sportowych, wyjazdów w góry, pokazując cały swój trening w aplikacji Strava.

37-letnia amatorka bije rekord USA w maratonie wynikiem 2:19:12

Maraton i Półmaraton w Poznaniu to dwie imprezy, które najbardziej w Polsce zasłużyły się idei czystego sportu. Konsekwentnie prowadzone badania antydopingowe skutkują kolejnymi dyskwalifikacjami. Na dopingu wpadła właśnie zwyciężczyni ostatniej edycji półmaratonu – Kenijka Tabitha Gicha.

W Poznaniu znowu łapią na dopingu! Zwyciężczyni półmaratonu zdyskwalifikowana

Przed kontuzją, w trakcie i po kontuzji – tak nieco żartobliwie można określić cykl życia niektórych biegaczy. Czarny to humor, śmiech przez łzy. Ciągłe urazy skutecznie rozbijają nawet najlepiej skonstruowany i solidnie realizowany trening, który […]

Dieta a kontuzje. Co jeść, by biegać zdrowo?