fbpx

Triathlon > TRI: Trening > Triathlon

Zacząć pływanie od nowa – ćwiczenia

swimming-1529256_1280

W ramach uzupełnienia do artykułu „Zacząć pływanie od nowa” we wrześniowym „Triathlonie”, zamieszczam listę podstawowych ćwiczeń technicznych.  Dla łatwiejszej wizualizacji dołączam również filmy. Wszystkie poniższe ćwiczenia są odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych pływaków. Jest to swego rodzaju klasyka gatunku, tradycyjnie wykorzystywana przez zawodników z całego świata podczas doskonalenia elementów technicznych.

Każde z ćwiczeń występuje w bardzo wielu wariantach, a każdy trener lub zawodnik posiada swoje ulubione wersje. W artykule starałem się zamieścić ich jak najprostsze i najbardziej uniwersalne warianty.

Nogi do kraula (płasko), nogi do grzbietu (płasko), nogi do kraula (na boku), nogi do grzbietu (na boku)

Wszystkie te  ćwiczenia można nazwać cegiełkami, z których buduje się poprawną technikę pływania kraulem i grzbietem. Pływanie na nogach uczy świadomości ciała, odpowiedniego napięcia mięśni korpusu i właściwej pozycji ciała w wodzie. Dlatego też stosunkowo dużo czasu powinno być poświęcone na ich zrozumienie i dopracowanie do perfekcji. Najważniejsze  elementy, na które warto zwrócić uwagę podczas ich wykonywania:
– pozycja opływowa (streamline),
– wysoka pozycja na wodzie (pływanie z górki),
– technika oddychania,
– technika pracy nóg,
– świadomość ciała (a właściwie zrozumienie fundamentalnych pozycji, które pojawiają się podczas pływania stylem w pełnej koordynacji: kraulem i grzbietem)

 

Nie chciałbym w tym miejscu na nowo rozniecać sporu „czy pływanie na nogach jest przydatne w treningu triathlonisty”. Moja opinia na ten temat jest dobrze znana, a zainteresowanych tematem odsyłam do stosownego artykułu.

Dokładanka do kraula i dokładanka do grzbietu

Podczas nauki pływania są to pierwsze ćwiczenia za pomocą których wprowadza się pracę ramion.  Nogi pracują bez przerwy, rytm ramion jest natomiast bardzo powolny. Po każdym cyklu ruchowym następuje dłuższa pauza, umożliwiająca koncentrację na następnym ruchu.

Warto zwrócić uwagę na pozycję na wodzie w skrajnych momentach ruchu – jest to dokładnie takie samo ułożenie ciała jak w przypadku ćwiczeń na nogach wymienionych w poprzedniej części tego artykułu.

Dokładanka do kraula (ramiona z przodu):

Dokładanka do grzbietu (ramiona przy biodrach):

Przekładanka do kraula i przekładanka do grzbietu

Pozycja wyjściowa w obu ćwiczeniach to nogi na boku – i do kraula i do grzbietu. Każdy cykl ruchowy przekładanki to płynne przejście z jednego boku na drugi, przy jednoczesnym wykonywaniu naprzemianstronnych ruchów obu ramion. W przypadku kraula konieczne jest jeszcze zsynchronizowanie oddechu. Najlepiej zrobić to całkowicie odłączając oddech od ruchu ramion. Sekwencja ruchów będzie więc wyglądała w następujący sposób: cykl ramion-pauza-oddech-pauza-cykl ramion-pauza…

Przekładanka to bardzo przydatne ćwiczenie przejściowe. Jest to prawie styl w pełnej koordynacji, jednak pauzy pomiędzy poszczególnymi ruchami umożliwiają większą koncentrację na jakości pływania.

 

Ćwiczenia zamieszczone w tym tekście nie są żadną rewolucją. W różnych wariantach obecne były przez dziesiątki lat ewolucji treningu pływackiego i do dziś stosuje się je regularnie praktycznie w każdym klubie sportowym na świecie. Moim zdaniem jest to najlepsze potwierdzenie ich fundamentalnego znaczenia i przydatności w kształtowaniu techniki. Warto zauważyć, że to wcale nie wyszukane ćwiczenia czy drogi sprzęt sprawiają, że niektórzy zawodnicy pływania zachwycają techniką. To właśnie solidna znajomość podstawowych ruchów powoduje, że ich pływanie tak cieszy nasze oczy.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Witamy wiosnę w Warszawie podczas rekordowego 116 123. Półmaratonu Warszawskiego! W tegorocznej edycji przyznano aż 16 250 numerów startowych. Czy liczba uczestników przełoży się na osiągnięcia sportowe? Zachęcamy do śledzenia relacji minuta po minucie z […]

116 123. Półmaraton Warszawski. Relacja minuta po minucie

Każda codzienna czynność może być inspiracją do biegania. Ba, nawet każda bezczynność może stać się inspiracją do biegania i aktywności fizycznej. Wystarczy odkryć w sobie na nowo naturalny instynkt. O jego istnieniu i potędze przypomina […]

PUMA GO WILD – kampania, która wyrwie z letargu każdego!

VO2max, czyli maksymalny pułap tlenowy, jest jednym z najważniejszych wskaźników wydolności fizycznej. Czym dokładnie jest VO2max, jakie czynniki na niego wpływają, jak go mierzyć oraz jak skutecznie zwiększyć jego wartość? Co to jest VO2max? Definicja […]

VO2max – Co to jest pułap tlenowy i jak go zwiększyć?

Wielkimi krokami zbliża się jedno z najważniejszych sportowych wydarzeń – półmaraton w Warszawie, który odbędzie się w niedzielę 30 marca. Jednak zanim zawodnicy staną na linii startowej, warto skorzystać z wyjątkowej okazji, by pogłębić swoją […]

Marka Saucony na EXPO Sport&Fitness wiosna 2025

W niedzielę, 23 marca 2025 roku, Radzymin stał się areną wyjątkowego wydarzenia sportowego – Biegu z PAZUREM. Na malowniczej, niemal siedmiokilometrowej trasie pełnej naturalnych i miejskich przeszkód, ponad 400 uczestników z całej Polski zmierzyło się […]

Adrenalina, przeszkody i pasja – Bieg z PAZUREM podbił Radzymin

O pozytywnym wpływie aktywności fizycznej na zdrowie nie trzeba nikogo przekonywać. Potwierdza to raport CBOS, z którego wynika, że zdrowie jest najczęstszą – choć nie jedyną – motywacją do uprawiania sportu[1]. Jednak spora część ankietowanych […]

Zdrowie psychiczne i aktywność fizyczna – czy bieganie może wspierać w radzeniu sobie z kryzysem emocjonalnym?

W ostatnią niedzielę miesiąca, 30 marca, stolica ponownie stanie się biegowym centrum kraju. Na trasę 116 123. Półmaratonu Warszawskiego wyruszy 16 500 zawodników, co czyni tegoroczną edycję największym półmaratonem w historii Polski. Tego samego dnia […]

Warszawa gospodarzem największego półmaratonu w historii Polski. Ostatnia niedziela marca będzie rekordowa!

Biegasz ze stoperem, GPS-em czy „na czuja”? Starasz się biec równo czy polegasz na bardziej skomplikowanej taktyce? Wiele jest dróg dojścia do życiówki. Kontroluj tempo z głową!

Jak kontrolować tempo podczas zawodów?

Zapraszamy do śledzenia relacji minuta po minucie z największego półmaratonu w historii Polski - 116 123. Półmaratonu Warszawskiego. Start w niedzielę o 11:00.
Dołącz