fbpx

Wydarzenia > Relacje z biegów

Zadar Outdoor Festival: kilometry pełne bajecznych widoków [RELACJA Z ZAWODÓW]

Zadar Outdoor Festival

Zadar Outdoor Festival, to 3-dniowe zmagania sportowe. Można się zmierzyć tam w zawodach biegowych, pływackich, rowerowych. W ramach imprezy organizowane są także wyścigi kajakowe i regaty żeglarskie. Krótko mówiąc: każdy wielbiciel sportu znajdzie tam coś dla siebie.

Miasto Zadar nazywane jest przez wielu „małym chorwackim Rzymem”. To miejscowość z duszą i już na pierwszym spacerze dało się odczuć, że nie będę się tutaj nudził. Nocleg w miejscu magicznym i bliskość do starówki spowodowały potęgowanie magii tego miejsca.

W ciągu dnia dość tłoczno, ale spacery przed 7:00 pustymi uliczkami i cisza panująca w mieście mają swój urok. Na każdym kroku można tutaj spotkać stare kamienice, kościoły, czy też muzea. Kierowałem się prostą zasadą: im wolniej będę szedł tym więcej zobaczę. Nie ma powodów, żeby się tutaj spieszyć!

Zadar Outdoor Festival

Mając już w piątek ponad 15 km w nogach, wieczorem odbyły się zawody na 5 i 10 km wzdłuż wybrzeża. Miejsce startu i mety usytuowane w miejscu szczególnym, bo w sąsiedztwie organów morskich i instalacji zwanej Pozdrav Suncu, czyli Pochwała Słońca. W ciągu dnia pochłania promienie słoneczne, zaś wieczorem mieni się kolorami dając niepowtarzalny efekt. W godzinach wieczornych miejsce to jest oblegane przez setki turystów, gdyż tutaj jest również najpiękniejszy zachód słońca w Europie. Magii temu miejscu dodaje również dźwięk wydobywający się z organów morskich, systemu rurek zanurzony częściowo w wodzie, które dzięki uderzającym falom dają niesamowity efekt akustyczny.

Zadar Outdoor Festival

Start biegu na 5 i 10 km odbywa się razem. Jeśli komuś nie zależy na ściganiu, może sobie w trakcie podziwiać wybrzeże, zacumowane jachty i piękne widoki, bo ich tutaj nie brakuje. Temperatura i wilgotność była dość znacząca, ale 3 punkty z wodą zdecydowanie pomagają w tej zabawie. Po biegu nikomu nie śpieszyło się i biegacze dość długo siedzieli podziwiając zachód słońca.

W sobotę rano na pobliskiej wyspie Ugljan, gdzie można bez problemu dotrzeć za kilka kun statkiem, odbywały się kolejne zawody. Dystanse trochę ponad 8 km i dłuższy 21 km. Teren jak się okazało jest bardzo wymagający i trzeba podejść do tych biegów z respektem. Dłuższa trasa w pierwszej części jest pokryta szutrem i kamieniami, ale druga to totalny trail, a nawet survival.

Trasa wiodła wzdłuż morza, po zdradliwych kamieniach. Trzeba było uważać, żeby nie poślizgnąć się, a miejscami dać porządnego susa, żeby przeskoczyć 2 metrową przepaść. Nie można nazwać tego biegiem, a szkołą przetrwania. Widoki przepiękne, sceneria wręcz bajkowa i właśnie to rekompensowało ten trud. Najchętniej usiadłbym na tych kamieniach i podziwiał otaczające mnie widoki, ale trzeba było cisnąć.

Zadar Festival

Ze szczytu, gdzie był punkt kontrolny, rozpościerał się widok na całą wyspę, sąsiednie wysepki, a w oddali było widać Zadar. Widoki warte zobaczenia. Start i meta usytuowane w pobliskiej przystani, gdzie na finiszerów czekał obiad, słodycze, napoje. Głodnym nie dało się opuścić tej strefy. Do tego muzyka, tańce i atmosfera po prostu piknikowa. To po prostu coś więcej niż tylko bieg.

Była to 2 edycja Zadar Outdoor Festival. Zdecydowanie polecamy wybrać się tam za rok, by poczuć tę atmosferę, a przy okazji zwiedzić miasto i świetnie się bawić.

Więcej zdjęć i informacji odnośnie festiwalu w linkach:
https://zadaroutdoor.com
https://www.facebook.com/ZadarOutdoor

Piotr Tomczyk

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca