fbpx
Henryk Szost. Fot. PAP

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia

ZESTAWIENIE NAJSZYBSZYCH BIEGÓW I ZAWODNIKÓW NA DYSTANSIE 5 KM W POLSCE W 2019 R.

(c) Wszelkie prawa zastrzeżone! www.sportografia.pl, www.aktywer.pl www.biegursynowa.com

Fot. www.sportografia.pl, www.aktywer.pl, www.biegursynowa.com

Jaki najszybszy wynik na 5 km padł w Polsce w 2019 r.? Kto był najszybszym Polakiem? Ilu zawodników pokonało barierę 15 minut, a ilu przebiegło 5 km szybciej niż w 16 minut? Entuzjasta biegania Filip Babik przygotował zestawienie, które odpowiada na powyższe pytania!

Pamiętacie ubiegłoroczne zestawienie najszybszych biegów i zawodników na 5 km? Autor ówczesnego rankingu, Filip Babik, po raz kolejny wykonał mrówczą pracę, analizując wyniki z biegów na tym dystansie rozegranych w Polsce w 2019 r. i przygotował tabelę podsumowującą zakończony sezon. Dzięki temu, że jest to już drugi rok z rzędu, w którym Filip zebrał i zestawił dane dotyczące biegów na 5 km, możemy nie tylko dowiedzieć się, kto był najszybszy w 2019 r., ale także porównać statystyki z sezonem 2018.

Na samym początku należy zwrócić uwagę, że w zestawieniu uwzględniono tylko i wyłącznie mężczyzn oraz tylko i wyłącznie biegi uliczne posiadające atest trasy PZLA. Pozwala to stwierdzić nie tylko którzy biegacze osiągali najlepsze czasy, ale także wskazać te imprezy, których trasy sprzyjały w 2019 r. uzyskiwaniu dobrych rezultatów.

W sezonie 2019 w Polsce bariera 16 minut padła 178 razy (w 2018 r. – 176 razy), odnotowano też 31 wyników poniżej 15 minut. Tym razem większa liczba biegaczy osiągnęła czas poniżej 16 minut, a było ich łącznie 100 (94 rok wcześniej). Najlepszy czas na 5 km osiągnięty w Polsce w 2019 r. należy do Białorusina – Artsioma Lonisha, który wygrał Bieg Ursynowa z rezultatem 14:22 – o 6 sekund wolniejszym niż najszybszy w poprzednich 12 miesiącach na polskiej ziemi Etiopczyk Zelalem Mengitsu.

Najszybszym Polakiem był 2. w całym zestawieniu Szymon Dorożyński, który z czasem 14:26 o 1 sekundę wyprzedził w polskiej kategorii Kamila Jastrzębskiego i o 2 sekundy Henryka Szosta. Czas Szymona jest o 6 sekund wolniejszy niż ubiegłorocznego tryumfatora tej kategorii Tomasza Grycko. Wyniki Dorożyńskiego i Szosta pochodzą z Biegu Ursynowa, zaś Jastrzębski swój rezultat uzyskał w Biegu Powstania Warszawskiego. W tym roku w rankingu mamy 82 Polaków, czyli o 6 więcej niż w tabeli za sezon 2018. Oprócz tego znalazło się w nim jeszcze 10 Ukraińców (1 więcej niż rok wcześniej), 4 Kenijczyków (tyle samo, co w 2018 r.) i 3 Białorusinów (1 więcej niż rok wcześniej). Nie ma za to przedstawicieli Etiopii (2 w 2018 r.) ani Maroka (1 w 2018 r.).

Jak wynika z zestawienia, najdogodniejszym miejscem do uzyskiwania dobrych rezultatów był warszawski Bieg Ursynowa, w którym aż 25 biegaczy pokonało barierę 16 minut. Szybko w ubiegłym sezonie biegano też w Wiązownie (Wiązowska Piątka), gdzie odnotowano 16 wyników poniżej 16 minut oraz w Iławie (Nocny Bieg o Puchar E. Jaremko) z 12 rezultatami szybszymi niż 15:59. Natomiast zawodnicy, którzy najwięcej razy w całym 2019 r. złamali tę barierę, to Aleksander Dragan i Krzysztof Wasiewicz, którzy dokonali tego 6-krotnie. Dla tego drugiego jest to drugie z rzędu takie wyróżnienie w zestawieniu.

Kilka zmian w porównaniu do roku 2018 możemy odnotować, patrząc na wiek biegaczy. Co prawda najstarszym zawodnikiem w zestawieniu już drugi rok z rzędu został Bogusław Andrzejuk (rok urodzenia 1975, wynik 15:40), jednak zdecydowanie inaczej sprawa wygląda w przypadku najmłodszych biegaczy. Rok temu najmłodsi zawodnicy mieli po 21 lat (rok urodzenia 1997) i było ich 5. W 2019 r. w rankingu są także nastolatkowie: Aleksander Wiącek (rok urodzenia 2000), Łukasz Żuk (rok urodzenia 2001) i najmłodszy Maksymilian Kopiczko (rok urodzenia 2002).

Sam autor rankingu – Filip Babik – również należy do bardzo szybkich i rozwijających się amatorów i sam znalazł się w zestawieniu na 42. miejscu i na 29. w rankingu Polaków. Jego najszybszy czas z 2019 r. to 15:15, co stanowi wynik o 9 sekund lepszy od nieoficjalnej i o 28 sekund lepszy od jego oficjalnej życiówki z 2018 r. Dzięki temu przesunął się w rankingu o kilka pozycji wyżej. Filipowi serdecznie gratulujemy osiąganych rezultatów, trzymamy kciuki za dalsze biegowe postępy i przede wszystkim dziękujemy za udostępnienie przygotowanego zestawienia. Szczegóły oraz link do arkusza z zebranymi danymi znajdziecie na profilu Facebook’owym: Filip Babik – Running Athlete.

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca